مولانا عبدالحمید، با اشاره به فرا رسیدن روز ارتش اظهار داشتند: ۲۹ فرودین روز ارتش است و این روز را به ارتشیان جان برکف تبریک عرض می‌کنیم. امیدواریم ارتشیان همیشه قوی و با نشاط باشند. احسان ارتشیان بر ما است؛ زیرا آنها ۸ سال از وطن ما جانانه دفاع کردند و هنوز هم آماده دفاع هستند

به گزارش سنت نیوز، امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان خطبه‌های جمعه ۲۸ فروردین ۱۳۹۴ (۲۷ جمادی‌الثانی ۱۴۳۶ هـ.ق) را با تلاوت آیه‌ی مبارکه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَکُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ»، (توبه: ۱۱۹) آغاز کردند و ضمن اشاره به ایثار و فدارکاری‌های صحابه کرام رضی‌الله‌عنهم، به تشریح شرایط سخت غزوه تبوک پرداختند و اظهار داشتند: سفر غزوه‌ی تبوک برای رویارویی با ارتش قدرتمند رومی‌ها سفری بسیار طولانی و سخت بود. دشمن قوی بود، اما امکانات مسلمانان کم و هوا نیز بسیار گرم بود. از طرفی دیگر وقت برداشت محصولات و خرمای مدینه فرا رسیده بود.
مولانا عبدالحمید با اشاره به فداکاری‌های خلفای راشدین ابراز داشتند: باوجود مشکلات فراوان، صحابه جانانه آمادگی کردند؛ سیدنا عثمان رضی‌الله‌عنه در غزوه تبوک خیلی فداکاری کرد و ۳۰۰ شتر در راه خدا صدقه کرد. حضرت ابوبکر رضی‌الله‌عنه همه‌ی زندگی‌اش را آورد. حضرت عمر رضی‌الله‌عنه نصف دارایی‌هایش را آورد. در آن روز سخت فاروق اعظم دانست که نمی‌تواند خودش را به صدیق اکبر برساند.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان ضمن اشاره به مشارکت عمومی صحابه در نبرد تبوک علیه دشمن رومی و تخلف برخی مخلصان، اظهار داشتند: همه‌ی صحابه و یاران مخلص رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم در غزوه تبوک مشارکت کردند، جزء یکی که خود را به ستون بست و پیامبر او را باز کرد و توبه‌اش زودتر پذیرفته شد. سه تن از یاران مخلص آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم که تذکره آنها در سوره‌ی توبه آمده است، پس از تحریم پنجاه روزه به‌حکم الهی توبه‌شان پذیرفته شد. آنها صادقانه توبه کردند، گریه و فریاد و ناله کردند و خداوند نیز توبه آنها را پذیرفت.
مدیر دارالعلوم زاهدان ضمن تشریح آیه‌ی ۱۱۹ سوره‌ی توبه، خاطرنشان کردند: در آیه‌ی مذکور حکم آمده است از الله بترسید و در راستای ترس از خدا با راست‌گویان همراه شوید؛ آنانی‌که با گفتار و عملکرد و ایمان ثابت کردند که صادق هستند. رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم، یاران باوفا و اهل‌بیت ایشان جزو صادقین واقعی هستند.
ایشان در ادامه افزودند: به‌هنگام غزوه‌ی تبوک منافقین در مدینه مانده بودند؛ کعب، یکی از صحابه که از غزوه تخلف کرده بود، می‌گوید در مدت ۵۰ روز در مدینه هیچ هم‌کیشی برای خود غیر از منافقان نمی‌یافتیم و این برای من خیلی ناراحت‌کننده بود. ما نیز باید رفقا و هم‌نشینان خود را بررسی کنیم؛ اگر دوستان ما از کاذبین و کسانی هستند که گفتار و کردار و اعتقادشان درست نیست، از آنها فرار کنیم و با صادقان و امانت‌داران همراه شویم. در آیه‌ی فوق اشاره شد که این سه نفر با صادقان همراه نشدند.
عالم برجسته‌ی اهل‌سنت با اشاره به اخلاص و فداکاری‌های یاران باوفای رسول‌الله ابراز داشتند: هنگامی‌که حضرت علی رضی‌الله‌عنه بر بستر آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم خوابید و امانت‌ها را به صاحبان‌شان تحویل داد و روزی که صدیق اکبر رضی‌الله‌عنه در سفر هجرت در غار ثور با پیامبر همراه شد، هیچ کدام از علی و ابوبکر نمی‌دانست که آیا زنده می‌مانند و خلیفه می‌شوند یا پیش از آن دشمن ما را می‌کشد. کسی نمی‌دانست که آنان روزی بر دشمن غالب می‌شوند، حکومت تشکیل می‌دهند و یا جانشین می‌شوند؛ بلکه همه‌ی این فداکاری‌ها فقط برای خدا بود. اعتقاد صحیح همین است که هیچ مرشدی نمی‌تواند شاگردانی فرهیخته، نخبه، مخلص، لایق و شایسته مثل صحابه و فرزندان پیامبر تربیت کند.

خاتم‌الانبیاء ابوبکر را همراه و برادر خود قرار دادند
مولانا عبدالحمید در ادامه با اشاره به روز وفات حضرت ابوبکر صدیق رضی‌الله‌عنه، (۲۲ جمادی‌الثانی)، به بیان برخی فضایل ایشان پرداختند و اظهار داشتند: خاتم‌النبیین صلی‌الله‌علیه‌وسلم در روزهای آخر حیات مبارک خویش بر منبر رفتند و فرمودند اگر من کسی را غیر از پروردگارم خلیل می‌گرفتم البته ابوبکر را خلیل خود می‌گرفتم، اما مودت و محبت برادری اسلامی است و او همراه و برادر من است. خلیل آن است که محبت او در اعماق و ریشه قلب داخل شود؛ خلیل فقط الله است.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان افزودند: رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمودند هر کسی با من خوبی و احسان کرده، من عوض احسان او را داده‌ام ولی عوض احسانات این مرد (ابوبکر) را نتوانسته‌ام بدهم مگر خدا عوض آن را بدهد.
مولانا عبدالحمید با اشاره به خلافت بلافصل حضرت ابوبکر از دیدگاه اهل‌سنت، اظهار داشتند: نبی اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم در آخرین لحظات زندگی دستور دادند که ابوبکر را بگویید تا مردم را نماز بدهد. حضرت عایشه می‌گوید من حفصه را هم با خود همراه کردم و گفتم ای رسول خدا! به عمر بگو نماز بدهد، دل او قوی‌تر است و به ابوبکر نگویید او نرم‌دل است. آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم خشمگین شدند و فرمودند شما می‌خواهید مرا بلغزانید. این اشاره‌ای به خلافت حضرت ابوبکر از دیدگاه اهل‌سنت است.
ایشان در ادامه با اشاره به جایگاه صحابه و تفقد آنان از سوی خاتم‌النبیین صلی‌الله‌علیه‌وسلم، افزودند: حضرت عمر می‌گوید روزی به‌خاطر مسئله‌ای ابوبکر با من تند حرف زد و دوباره پشیمان شد و گفت مرا ببخش، اما من سکوت کردم. او پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم را مطلع کرده بود. من خدمت آن‌حضرت رسیدم؛ ایشان ناراحت بودند و فرمودند: ابوبکر از تو عذرخواهی کرده و معافی خواسته، چرا او را نبخشیدی؟ روزی که شما من را تکذیب کردید، ابوبکر من را تصدیق کرد و فداکاری کرد. وقتی ابوبکر این حالت را دید گفت: ای رسول خدا! من مقصر بودم، و عمر گفت یا رسول‌الله بخشیدم. پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم خاطر ابوبکر و همه صحابه را داشتند و به آنها احترام می‌گذاشتند؛ زیرا آنها برای دین از خود گذشتگی نشان دادند.
مولانا عبدالحمید در پایان این بخش از سخنان‎شان خطاب به حضار تاکید کردند: خداوند ادعای دوستی بدون عمل را نمی‌پذیرد. الله تعالی صداقت می‌خواهد. ما باید سیرت پاک این بزرگان را در زندگی خود بیاوریم تا محبوب خدا قرار گیریم.

مدارس دینی نیازمند حمایت مردمی هستند
رئیس شورای هماهنگی مدارس دینی اهل‌سنت سیستان‌وبلوچستان در بخش دیگری از خطبه‌‌های جمعه اهل‌سنت زاهدان به مشکلات مالی مدارس و مکاتب دینی اشاره کردند و اظهار داشتند: با توجه به تحریم‌های اقتصادی، جامعه دچار مشکل شده است و در بازار کساد است. مدارس دینی هم با مشکلاتی مواجه هستند.
ایشان خاطرنشان کردند: زمانی مدارس می‌توانند به کار خود ادامه دهند که توده مردم هر کدام به اندازه‌ی توان خود کمک کند و منحصر به افراد خاص نشود. سرمایه‌داران هم کمک می‌کنند، ولی آنها گاهی پول دارند و گاهی مقروض هستند و ندارند. مدارس و مکاتب دینی به همین حمایت کم مردم اکتفا می‌کنند؛ اگر این حمایت کم هم قطع شود یک کار دینی مختل می‌شود.

والده‌ی مولانا بدری شیرزنی دین‌دوست و استثنایی بود
مولانا عبدالحمید در بخش پایانی سخنانشان در جمع نمازگزاران زاهدانی، به درگذشت والده مولانا عبدالغنی بدری، امام‌جمعه موقت اهل‌سنت زاهدان و معاون آموزشی دارالعلوم زاهدان، و حافظ عبدالرشید، امام‌جمعه اهل‌سنت زابل و مدیر مدرسه علوم دینی بدرالعلوم این شهر، اشاره کردند و اظهار داشتند: والده مرحومه مولانا بدری واقعا شیرزنی دین دوست و استثنایی بود که برای همه ما دعای خیر می‌کرد. خدمات فرزندان‌شان مولانا عبدالغنی بدری و مولانا حافظ عبدالرشید را ما از نزدیک می بینیم. سبب همه این خیرات این شیر زن بود. فرزندان دیگر مرحومه نیز باسواد، حافظ و مولوی و برخی نیز فرهنگی هستند. خداوند ایشان را مغفرت کند و رفع درجات عنایت فرماید.
ایشان در ادامه برای دو تن از ریش‌سفیدان منطقه سیستان نیز دعای مغفرت کردند که به تازگی وفات کرده‌اند.

مولانا عبدالحمید در پایان، با اشاره به فرا رسیدن روز ارتش اظهار داشتند: ۲۹ فرودین روز ارتش است و این روز را به ارتشیان جان برکف تبریک عرض می‌کنیم. امیدواریم ارتشیان همیشه قوی و با نشاط باشند. احسان ارتشیان بر ما است؛ زیرا آنها ۸ سال از وطن ما جانانه دفاع کردند و هنوز هم آماده دفاع هستند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی مولانا عبدالحمید