به گزارش سنت نیوز، درود بر پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم باید چنان جذاب و قرا باشد که از اینجا به شهر مدینه و به صاحب روضه؛پیامبر مهربانی که ازمهربانی،ادعیه و احسانات او بهره می بریم، برسد. ?همه ی ما نیازمند احسانات و رحمت های خداوند هستیم؛باید گدایی و نیازمندی را به درگاه […]


به گزارش سنت نیوز، درود بر پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم باید چنان جذاب و قرا باشد که از اینجا به شهر مدینه و به صاحب روضه؛پیامبر مهربانی که ازمهربانی،ادعیه و احسانات او بهره می بریم، برسد.
?همه ی ما نیازمند احسانات و رحمت های خداوند هستیم؛باید گدایی و نیازمندی را به درگاه الله به نمایش بگذاریم.
?ذکر [اللَّهُ أَکْبَرُ اللَّهُ أَکْبَرُ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَ اللَّهُ أَکْبَرُ اللَّهُ أَکْبَرُ وَ لِلَّهِ الْحَمْدُ]را تکرار کنیم،هنگامی که این ذکر را می خوانیم مشابهت با حجاج پیدا خواهیم کرد.حجاجی که در آن طی چند روز گذشته سرزمین شروع به انجام اعمال حج کرده اند.
? عرفات؛میدان آشنایی انسان با پروردگارش است و این عیدگاه یک تجلی و مشابهتی با صحرای عرفات دارد.
?انسان در روز عید به عیدگاه می آید تا خدا را صدا بزند و از ایشان مغفرت بطلبد و از گذشته اش ابراز ندامت و پشیمانی بکند.
?اگر کسی از دستور خدا سرپیچی و نافرمانی پیامبر را بکند،خداوند متعال تهدید کرده اند که او به عذاب سختی گرفتار خواهد شد.
?ما باید ببینیم چه چیزی خدا را راضی خواهد کرد و به دنبال رضایت الله باشیم؛رضایت الله باید بر هر چیز دیگری برتر باشد و سرلوحه کار ما نیز باشد.
?اگر هدف ما رضایت الله باشد،خود الله برای ما کافی خواهد بود و کفایت و حمایت الله تعالی بالاترین سرمایه برای هر انسانی است.
?امروزه در جامعه ما،متاسفانه بعضی از دستوراتی که الله تعالی صادر کرده اند زیر پا گذاشته می شود.
?حقوق دو نوع است؛۱.حقوق الله ۲.حقوق الناس.
?حقوق الله؛آنچه که مربوط به خداوند است را گویند که عبارت از نماز،روزه،حج،زکات است.
?حقوق الناس؛آنچه که مربوط به حقوق الناس است،بسیار دایره وسیعی دارد.
?یکی از اشتباهاتی که انجام می دهیم آن است که می گوییم ما نماز بخوانیم،روزه بگیریم،هر سال حج هم برویم اما در مقابل حق مردم را ضایع بکنیم،این کار برای ما عواقب بدی ندارد؛این طرز فکر بسیار نادرست و این کار اشتباه محض است.
?نتیجه پایمال کردن حقوق الناس،ظلم است.ظلم تنها این نیست که یک حاکم در سرزمینی ضعیف کشی بکند،بلکه بسیاری از مردم گاهی اوقات دچار انجام ظلم می شوند؛خداوند همگی ظالمان را لعنت و تهدیدکرده است.
?شرایط اقتصادی امروز جامعه،بسیار نابسامان است و برخی ازآنهایی که خداوند به آنها مال و تجارت داده است،در حق مردمی که از نظر اقتصادی ضعیف هستند ظلم می کنند.
?احتکار کردن مال در نزد خداوند بسیار جرم سنگینی دارد.پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم می فرمایند:هر کسی مال و جنس را احتکار بکند،به اندازه چهل شبانه روز خداوند از او بیزار است.
?پیامبر اکرم می فرمایند:کسی کالا را در جریان بگذارد،خداوند رزق این تاجر را با برکت خواهد کرد اما کسی که مال را احتکار بکند،او ملعون است.
?ظلم دیگری نیز وجود دارد و آن این است که برای فروش یک کالا،حاضریم سوگند جلاله بخوریم.
?پیامبر اکرم در حدیثی می فرمایند:کسی در قیمت گذاری ارزاق مسلمان به نحوی دخالت کند که موجب بالارفتن قیمت بشود،خداوند متعال حتما اورا در آتش جهنم خواهد انداخت.
?ما باید حقوق یکدیگر را رعایت کنیم؛وقتی یک همسایه از همسایه دیگری در امنیت نباشد،این چه مسلمانی ای است که داریم؟
?پیامبر اکرم می فرمایند:هیچ یک از شما مومن نیست تا زمانی که همسایه از او در امنیت نباشد.
?امنیت تنها این نیست که از دیوار همسایه بالا نرویم،امنیت حتی آن است که ما داخل کوچه آب را سرایز نکنیم که موجب نارضایتی همسایه یا شکایت به درگاه الله از شر ما شود.