به گزارش سنت نیوز، امام‌جمعه اهل‌سنت مسجدالنبی ایرانشهر، مولانا عبدالــــــــــلام ملازاده در خطبه‌های نماز جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ پس از تلاوت آیه سُبْحَانَ الَّذِی أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِی بَارَکْنَا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ البَصِیرُ (۱) در ادامه موضوع هفته قبل (معجزه سفر معراج )چندی از معجزات حضرت […]

به گزارش سنت نیوز،

امام‌جمعه اهل‌سنت مسجدالنبی ایرانشهر، مولانا عبدالــــــــــلام ملازاده در خطبه‌های نماز جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ پس از تلاوت آیه

سُبْحَانَ الَّذِی أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِی بَارَکْنَا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ البَصِیرُ (۱)

در ادامه موضوع هفته قبل (معجزه سفر معراج )چندی از معجزات حضرت رسول اکرم (ص)را  را بیان کردند.

تمامی پیامبران دارای معجزاتی برای اثبات رسالت خویش بودند و معجزات پیامبر ما حضرت ختمی مرتبت  ( صلی الله علیه و سلم ) از معجزات سایر پیامبران بیشتربوده است . معجزاتی مثل شق قمر – قرآن کریم – گریه کردن ستون حنانه و …

معجزه گریه کردن استن حنانه:

استن حنانه ستونی از تنه درخت خرما بود در مسجدالنبی که تا مدتها پیامبر اکرم  ( صلی الله علیه و سلم ) از آن به عنوان تکیه گاه استفاده می کرد تا اینکه یکی از صحابه جلیل القدر منبری از خشت و گل ساخت . وقتی خواستند آن ستون را به کناری بگذارند آن ستون مانند بچه شتری به ناله و زاری افتاد ( و بههمین خاطر به استن حنانه ازآن یاد میشود ) :

استن حنانه از هجر رسول                          ناله می‌زد همچو ارباب عقول

گفت پیغامبر چه خواهی ای ستون                 گفت جانم از فراقت گشت خون

مسندت من بودم از من تاختی            بر سر منبر تو مسند ساختی

گفت خواهی که ترا نخلی کنند            شرقی و غربی ز تو میوه چنند

یا در آن عالم حقت سروی کند            تا تر و تازه بمانی تا ابد

گفت آن خواهم که دایم شد بقاش                  بشنو ای غافل کم از چوبی مباش

آن ستون را دفن کرد اندر زمین                   تا چو مردم حشر گردد یوم دین

به خاطر همین محبت پیامبر  ( صلی الله علیه و سلم ) است که در قیامت کنار حوض کوثر با پیامبر  ( صلی الله علیه و سلم ) همراه است .شایسته است که ما انسانها که خداوند مارا کرامت داده و اشرف مخلوقات قرار داده است سعادت همیشگی آخرت را بر این دنیا ترجیح داده و برای رسیدن به آن تلاش کنیم .بهترین تلاش همانا بجای آوردن مخلصانه عبادات مخصوصا نماز است .نماز بارزترین فرق بین مسلمان واقعی و منافقین است و:

 إِنَّ الْمُنَافِقِینَ فِی الدَّرْکِ الأَسْفَلِ مِنَ النَّارِ وَلَن تَجِدَ لَهُمْ نَصِیرًا

معجزه ای دیگر :خطاب قرار دادن کوه احد وقتی از شوق و محبت آنحضرت  ( صلی الله علیه و سلم ) و یارانش به رقص و لرزه درآمده بود

روزی آنحضرت  ( صلی الله علیه و سلم ) همراه با یار غارش صدیق اکبر  ( رضی الله عنه ) و سیدنا عمرفاروق  ( رضی الله عنه ) و سیدنا عثمان ذی النورین در مدینه طیبه از کوه احد بالا رفتند . کوه احد کوه سرخ رنگی به طول ۶ کیلومتر در قسمت شمال مدینه است . آنحضرت  ( صلی الله علیه و سلم ) در باره اینکوه فرموده اند :

هذا جبل یحبنا ونحبه

یعنی این کوهی است که مارا دوست دارد و ما هم آنرا دوست داریم .وقتی آنحضرت  ( صلی الله علیه و سلم ) و یارانش به بالای کوه رسیدند کوه احد از شدت محبت رسول الله و یارانش به رقص و لرزه درآمد .لذا آنحضرت  ( صلی الله علیه و سلم ) پایش را به کوه زده وخطاب به کوه احد فرمودند:

اثبت احد ، ما علیک الا نبی و صدیق و شهیدان

یعنی ای کوه احد ثابت بمان ، بالای تو نیست مگر یک پیامبر و یک صدیق و دو شهید.

و بعد از این صحبت کوه ثابت ماند . از آنجایی که پیامبر  ( صلی الله علیه و سلم )

ما ینطق عن الهوی

این بشارت نیز به وقوع پیوست و عمر  ( رضی الله عنه ) و عثمان  ( رضی الله عنه ) یکی بعد از دیگری شربت شهادت را نوشیدند.

معجزه ای دیگر: اقرار شهادتین توسط سنگ ها در دستان فرعون امت ابوجهل ملعون

معجزه ای دیگر: آب درآمدن از انگشتان آنحضرت :

صحابه  ( رضی الله عنهم اجمعین ) با آنحضرت  ( صلی الله علیه و سلم ) هم رکاب بودند و به جایی رسیدند که اب نبود و آبی که در مشکها و ظروف داشتند نیز تمام شده بود . آنها از جهت نوشیدن اب وپخت و پز وضووغسل در مضیقه بودند . آنحضرت  ( صلی الله علیه و سلم ) درخواست ظرفی میکند و بعد از حاضر شدن ظرف دست مبارک خویش را در ظرف فرو بردند . آب از انگشتان مبارک ایشان همچون چشمه هایی جوشان فواره زد . همه ظرف هارا پر آی کردند .خود را سیراب نمودند و حیوانات را نیز آب دادند . سپس آنحضرت  ( صلی الله علیه و سلم ) دست مبارک خویش را از ظرف بیرون آوردند و فوران آب قطع گردید.این آب از آب حوض کوثر و آب زمزم افضل تر می باشد.

از معجزات بسیار بزرگ آن حضرت  ( صلی الله علیه و سلم ) معراج می باشد:

سُبْحانَ الَّذی أَسْری‏ بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ إِلَی الْمَسْجِدِ الْأَقْصَی الَّذی بارَکْنا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیاتِنا إِنَّهُ هُوَ السَّمیعُ الْبَصیرُ۱

پاک و منزّه است خدایی که بنده اش را در یک شب ، از مسجد الحرام به مسجد الاقصی- که گرداگردش را پربرکت ساخته ایم- برد ، تا برخی از آیات خود را به او نشان دهیم چرا که او شنوا و بیناست.

آنحضرت  ( صلی الله علیه و سلم ) بیان میکند که جبرئیل امین  قبل از معراج سینه آنحضرت  ( صلی الله علیه و سلم ) را شکافته و قلب مطهرش را در ظرفی بهشتی با آب زمزم شستشو میدهد و سپس سرجایش میگذرد.

معراج ،سفری مبارک در شبی مبارک.از محلی مبارک به محل دیگری مبارک و از آنجا به عرش خداوند . معراج همانند خیلی از وقایع مبارک بزرگ دیگر در شب اتفاق می افتد. در این شب پیامبر  ( صلی الله علیه و سلم ) سوار بر اسبی بهشتی از جنس نور که بخاطر سرعت برق آسایش براق گفته می شود به همراه جبرئیل امین از مکه به مسجدالاقصی سیر می کند . مسجدی مبارک در فلسطین که امروزه در غصب و اشغال جانی ترین و سرسخت ترین دشمنان اسلام یعنی یهودیان و صهیونیست است . به امید آنکه حکام امرای کشورهای مسلمان به فرموده قرآن عمل کنند که می فرماید :

یا ایها الذین آمنوا لا تتخذوا الکافرین اولیاء من دون المومنین ا تریدون ان تجعلوا لله علیکم سلطانا مبینا

ترجمه : اى کسانى که ایمان آورده اید، کافران را به جاى مؤمنان دوست و یاور خود مگیرید. آیا مى خواهید براى خدا بر ضد خود حجّتى آشکار پدید آورید ؟

و از دوستی با سران یهود و مسیحیت برگردند چرا که پیامبر  ( صلی الله علیه و سلم ) فرموده است :

٭٭الْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّه٭٭

انسان همراه کسی است که او را دوست دارد.

به مبحث سفر معراج بر می گردیم. در مسجدالاقصی به پیامبر  ( صلی الله علیه و سلم ) امر میشود  دو رکعت نماز را امامت کند در حالیکه همه پیامبران دیگر به وی اقتدا می کنند . آنحضرت  ( صلی الله علیه و سلم ) به براق را به سنگی می بندد تا امتش “توکل تحت الاسباب “بیاموزند و با توکل زانوی اشتران را ببندند . چرا که ایشان از فرار نکردن مرکب بهشتی خویش آسوده خاطر بودند. ایشان به همرا جبرییل امین بطرف آسمانها عروج میکنند . دروازه های آسمان های هفتگانه یکی بعد از دیگری برای آنها گشوده می شود . سر هر دروازه ای آنحضرت با یک پیامبر ملاقات می کند .  حضرت آدم  ( علیه السلام ) حضرت یحیی  ( علیه السلام ) حضرت حضرت عیسی  ( علیه السلام ) حضرت یوسف  ( علیه السلام )حضرت ادریس  ( علیه السلام )حضرت موسی ( علیه السلام ) و در آسمان هفتم با حضرت ابراهیم خلیل الله  ( علیه السلام ) .تا اینکه در سدره المنتهی جبرییل امین  ( علیه السلام )  توقف کرده و بیشتر همراهی اش نمی کند :

بدو گفت سالار بیت الحرام                که ای حامل وحی برتر خرام

چو در دوستی مخلصم یافتی             عنانم ز صحبت چرا تافتی؟

بگفتا فراتر مجالم نماند           بماندم که نیروی بالم نماند

اگر یک سرموی برتر پرم                          فروغ تجل بسوزد پرم

بعد از آن پیامبر  ( صلی الله علیه و سلم ) تنها خودش بالاتر رفته در عرش به ملاقات خداوند متعال میرود . تصور کیفیت این ملاقات از توان ذهن انسان خارج است

در عرش پیامبر  ( صلی الله علیه و سلم ) سه تحفه ” التحیات لله ” و “الصلوات ” و ” طیبات ” را به خداوند متعال پیش می کند و خداوند متعال نیز در پاسخ سه تحفه ” السلام علیک یا ایهاالنبی ” و ” رحمت الله ” و ” برکاته ” را تحفه می دهد .

پیامبر خدا  ( صلی الله علیه و سلم ) که همیشه در فکر امت خویش بودند می فرماید : ” السلام علینا و علی عبادالله الصالحین “

و جبرئیل امین هم در سدره المنتهی جواب می دهد : أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدا عبده ورسوله

سفر معراج با سه انعام از جانب خداوند متعال همراه بوده است که مهمترین آن پنجاه  وعده نماز در روز است که به درخواست پیامبر جهت آسانی امتش به پنج بار در روز تخفیف شد .دومین انعام آیات آخر سوره بقره و آخرین انعام “ غفر لمن لا یشرک باللَّه من أمته شیئا ” می باشد به معنی غفران و مغفرت امتی آنحضرت  ( صلی الله علیه و سلم ) که به خدا شرک نمی ورزند.

منبع: مسجدالنبی ایرانشهر