خطیب جمعه اهل سنت سراوان با بیان اینکه دین اسلام شامل عقائد،عبادات، معاملات،معاشرت و اخلاق است ؛ عمل به احکام و دستورات الهی و بنای زندگی بر آن را خواسته دین اسلام از مسلمانان بیان کرد.


به گزارش سنت نیوز، مولانا سید عبدالصمد ساداتی در مراسم نماز جمعه سراوان (۲شهریور۹۷) با تلاوت آیه ” یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا ادْخُلُوا فِی السِّلْمِ کَافَّهً وَلَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبِینٌ” گفتند: در این آیه الله متعال مومنان را مورد خطاب قرار داده و می فرماید تماما و کاملا در دین اسلام داخل شوید و از روش شیطان پیروی نکنید.
ایشان افزودند: این آیه خطاب به کسانی است که ایمان آورده و بر کلمه اعتقاد دارند و گواهی می دهند “أشهدُ أنَ لا إِلِه إِلا اللّه وأشهَدُ أنَ مُحَمَدًا عَبدُه ورَسولهُ” که به آنها گفته می شود در اسلام داخل شوید به این معنی که دین اسلام و تقاضای مسلمان بودن عمل به احکام و دستورات اسلام و تسلیم شدن به حکم الهی و پیروی از رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم است.
امام جمعه اهل سنت سراوان تصریح کردند: دین اسلام عقائد، عبادات، معاملات ، معاشرت و اخلاق را شامل می شود ، در انجام هر کار شریعت اسلامی و حلال و حرام را باید در نظر گرفت و با این تفکر زندگی کرد.
مولانا ساداتی خاطرنشان کرد: درستی و شفافیت در معاملات رکنی مهم از ایمان است و در شریعت اسلامی احکام و مسائل آن بیان شده است که متاسفانه به آن زیاد اهمیت داده نمی شود و برخی دین را به نماز روز و حج منحصر کرده‌اند ، اگر معاملات نادرست باشد اثر آن خرابی بر عبادات تاثیر دارد.
مدیر دارالعلوم سراوان بیان کرد: دین اسلام شامل تمام امور زندگی است ؛ حفظ و امنیت دین، عقیده ، جان ، مال ، شغل و کار از موارد مهم زندگی سالم اجتماعی است و بر دولت اسلامی است که موانع را برطرف سازد.
مولانا ساداتی در ادامه سخنان اظهار داشتند: در اسلام امنیت شغلی جهت درآمد حلال مورد توجه است ، تامین فرصت های شغلی و زمینه ی آن برای رفع نیازهای اساسی مردم باید فراهم شود تا مخارج زندگی خود را از طریق کسب حلال فراهم سازند و علاوه از این افراد نیازمند از حقوق و سهم عادلانه بیت المال مسلمین مستحق یاری و مساعدت هستند.
امام جمعه اهل سنت سراوان بیان کردند: دین اسلام امنیت فردی و اجتماعی برای جامعه را با اهمیت شمرده و هر نوع تهدید با سخن یا سلاح را حرام قرار داده است.
مولانا ساداتی ابراز داشتند: دشمنان با تحریک به ایجاد آشوب اولین چیزی را که هدف قرار می دهند امنیت است و ضرر و زیان آن متوجه مردم بیگناه است، کشورهایی که با آشوب به جنگ و خونریزی کشیده شده اند وضع و حال آن جای تاسف است.
ایشان تصریح کردند: تغییر دولتها به روشهای مسالمت آمیز ، دموکراسی،آراء مردم و انتخابات صورت می گیرد و در هر جایی که با ناامنی و اغتشاش بوده وضع مردم بدتر شده است، برای رسیدن به خواسته ها و اصلاح امور باید راههای مشروع را دنبال کرد و دولتها نیز خواسته های قانونی را پیگیری کنند.
مدیر دارالعلوم سراوان در پایان سخنان گفتند: ایجاد ناامنی به وسیله کارهایی مانندبمب صوتی هیچ فایده ای جز خسارت مادی و علاوه از آن مضطرب کردن مردم از زن و کودک و افراد بیمار ندارد ، گذاشتن بمب در محل عبور و کنار بیمارستان که اخیرا در سراوان اتفاق افتاد مورد انزجار مردم است.