مولانا سید عبدالصمد ساداتی در خطبه های نماز جمعه اهل سنت سراوان با اشاره به نا آرامی های اخیر در کشورمان و پرهیز کردن از اغتشاشات ؛ برپایی تجمعات مسالمت آمیز برای بیان خواسته های قانونی را حق مردم دانست و بر اراده عملی و جدی دولت در عمل به وعده ها و نیز حل مشکلات با استفاده از طرفیت های کشور تاکید کردند.

به گزارش سنت نیوز، امام جمعه اهل سنت سراوان در فرازی از سخنان ( ۱۵ دیماه ۱۳۹۶) گفتند: دولت در رفع تبعیض و اجرای عدالت باید وعده های خود را عملی سازد ؛ فقط با شعار تغییر بوجود نمی اید ، در دولتمردان اراده عملی و جدی باشد ، وضعیت زندگی آنان را درک کنند تا مردم بدانند که دولت در کنار آنهاست و در حل مشکلات ناتوان نیست.

مولانا ساداتی خاطرنشان ساختند: دولت به خواسته های  قانونی و به حق مردم که با مشکل و در فشارهای شدید اقتصادی قرار دارند توجه کند و از ظرفیت ها و توانمندی های موجود کشور در جهت صحیح بهره برداری نماید.

ایشان افزودند: امروز بهترین راه و گزینه اقتصاد مقاومتی  در رونق بخشیدن اقتصاد و برطرفی تنگناهای معیشیتی است که می تواند در معیشیت و آرامش مردم تحول ایجاد نماید اما از ظرفیت ها و توانمندی های موجود بکارگیری نشده بلکه موانع ایجاد شده است.

خطیب جمعه اهل سنت سراوان در رسیدگی به مناطق محروم و مرزی  که با مشکلات شدید معیشتی مواجه اند تاکید کرد و اظهار داشتند: قوانین دست و پاگیر و مقررات ناکار آمد مانع اشتغال مردم مرزنشین است و کسانیکه آن را تصویب می کنند نه از مردم با خبرند  و نه وضعیت این منطقه را می دانند.

مولانا ساداتی تصریح کردند: دولتمردان نعمت مرز را که فرصتی مناسب برای بهره برداری در اقتصاد مقاومتی است تعطیل و مسدود کرده اند که در نتیجه آن مردم با رنج و مشکلات معیشیتی سنگینی مواجه هستند.

مدیر حوزه علمیه دارالعلوم سراوان عنوان کردند : متاسفانه وضعیت بجایی رسیده که با حمل اندک مواد غذایی و ضروریات زندگی حتی از داخل شهر به روستا قاچاق تلقی می شود.

مولانا ساداتی در ادامه سخنان بیان کردند: برپایی تجمعات مسالمت آمیز و قانونی برای خواسته ها و حل مشکلات حق مردم است و دولتمردان در پی احقاق حقوق مردم که در قانون اساسی تصریح شده باشند اما اغتشاش وهرج و مرج خارج از قانون و عرف و آسیب رساندن به اموال عمومی و بیت المال و از بین بردن امنیت و اسایش مردم ؛ خواسته دشمنان کشور و بدخواهان است.

امام جمعه اهل سنت سراوان با بیان اینکه توصیه اسلام بر روش اعتدال است ، همکاری و همراهی بر شر و فساد و فتنه انگیزی را در دین اسلام و سایر ادیان الهی حرام قرار داده است تصریح کردند: افراط گری و اغتشاش باعث ضرر و زیان و نابودی است ، در اغتشاش و فتنه انگیزی ؛ دود آن به چشم مردم می رود و حق الناس به فراموشی سپرده می شود.

مولانا ساداتی افزودند: وضعیت اسفناک کشورهایی که بهار عربی به خزان عربی تبدیل شد؛ کشورشان جولانگاه تروریستها و اشعاگران خارجی شده و مردمی که زنده مانده اند بدترین زندگی را دارند.

ایشان با  تاکید بر اینکه دولت به خواسته های  قانونی و به حق مردم که با مشکلات و فشارهای شدید اقتصادی قرار دارند توجه کند ، خاطرنشان ساختند: رفع مشکلات مردم که مورد تاکید مکرر مقام معظم رهبری است ؛ از وظایف مسئولین است ، نادیده گرفتن خواسته ها و مطالبات مشروع زمینه را برای افراط گری و خشونت طلبی هموار کرده است ، دولت برخاسته از رای مردم است و شما مردم نیز رای دادید و تعهد کردید تا سال ۱۴۰۰ با اقای روحانی هستید ، در نظام جمهوری و دمکراتیک تغییر دولت بوسیله انتخابات است و شما حق دارید ؛ خواسته ها و مطالبات مشروع را به صورت مسالمت آمیز بخواهید.

استاد حدیث و مدیر دارالعلوم سراوان در بخش نخست سخنان با تاکید بر خیرخواهی نسبت به یکدیگر گفتند: الله تعالی مسلمانان را اعضای یک جامعه قرار داده و مکلف نموده باهم برادر ، مهربان و با حس برادری و خیرخواهی نسبت به یکدیگر از ظلم و فساد بپرهیزند.

مولانا ساداتی عنوان کردند: الله تعالی می فرماید: “الأَخِلاءُ یَوْمَئِذٍ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ إِلا الْمُتَّقِینَ (الزخرف-۶۷) “دوستی و تعاون در سایه اسلام و ایمان براساس تقوی و پرهیزکاری ضامن موفقیت است زیرا دوستی و همکاری بر راه گناه و باطل پایدار نیست و منجر به نابودی است ،  و نیز در سوره عصر می فرماید:” إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَ تَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَ تَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ” ؛ نجات یافتگان از عذاب و خسارت کسانی هستند که مومن و دارای عملکرد نیک باشند و دیگران را امر به معروف و نهی از منکر کنند.