مولانا سید عبدالصمد ساداتی در خطبه های نماز جمعه این هفته ۳ آذرماه ۱۳۹۶ با بیان اینکه فراهم نکردن فرصت های شغلی و عدم ساماندهی مرز ؛ زندگی و امرار معاش مردم را با مشکل موجه کرده و از عوامل پدیده قاچاق است، بر ایجاد راههای اشتغال سالم توسط دولتمردان برای امرار معاش هزاران افراد بیکار در مناطق مرزنشین و محروم تاکید کردند.

به گزارش سنت نیوز، مولانا سید عبدالصمد ساداتی در خطبه های نماز جمعه این هفته ۳ آذرماه ۱۳۹۶ با بیان اینکه فراهم نکردن فرصت های شغلی و عدم ساماندهی مرز ؛ زندگی و امرار معاش مردم را با مشکل موجه کرده و از عوامل پدیده قاچاق است، بر ایجاد راههای اشتغال سالم توسط دولتمردان برای امرار معاش هزاران افراد بیکار در مناطق مرزنشین و محروم تاکید کردند.

امام جمعه اهل سنت سراوان در فرازی از سخنان گفتند: پدیده شوم قاچاق از جمله مواد خانمان سوز مواد مخدر و دیگر شغل های پرخطر  که آثار سوء آن جامعه را به تباهی و بربادی مواجه نموده باید علل و اسباب ان ریشه یابی شود و فقط مبارزه با معلول بدون در نظر گرفتن علت نه تنها این پدیده از بین نمی رود بلکه عواقب سوء آن افزایش می یابد.

مولانا ساداتی تصریح کردند: با نبود تجارت سالم و عدم سازماندهی مرز توسط دولتمردان برای امرار معاش هزاران افراد بیکار ؛  افراد سودجو خارج از محدوده شرع و قانون بر سرمایه شان افزوده می شود وآمار خانواده های زیر خط  فقر بیشتر می شود.

خطیب جمعه اهل سنت سراوان خاطرنشان ساختند: با نبود امکانات و مسدود شدن شدن مرز که از جمله راههای اشتغال سالم است و نبود  دیگر فرصت های شغلی و محدودیتهای آن در مناطق محروم و مرزنشین از جمله سیستان و بلوچستان ؛ هر روز بر تعداد بیکاران افزوده می شود و زندگی و امرار معاش آنان را با مشکل مواجه کرده است.

مولانا ساداتی افزودند: سوختی  بنام مرزنشینان در قالب تعاونیها فروخته می شود اما مشخص نیست که منافع این سوخت به کجا می رود و از آن چیزی عاید مردم نمی شود ، مردمی که درآمدشان در حد قوت لایموت هم کفایت نمی کند و از حداقل امکانات زندگی محرومند.

مدیر حوزه علمیه دارالعلوم سراوان اظهار داشتند: مردم عادی که مقدار کمی مواد غذایی و کالای مورد نیاز را از شهر و روستا حمل می کنند در برخی موارد مورد نیاز است و  یا برای مصرف شخصی می باشد نباید  قاچاق تلقی شود و نباید با برخورد شدید ماموران کالای قاچاق و مصادره اموال و جریمه های سنگینی مواجه شوند ؛ این گونه برخوردها بسیار نگران کننده و مخل امنیت است ؛ کسی که مقداری از مواد غذایی یا کالاهای دیگر مجاز را برای اینکه بتواند زندگی خود را اداره کند ؛ انچنان سود و منافع کلانی در بر ندارد که لطمه ای به اقتصاد کشور وارد شود.

مولانا ساداتی با تاکید بر اینکه ” مردمی که برای امرار معاش و اداره زندگی خود مقدار کمی از مواد غذایی یا کالاهای دیگر مجاز را حمل می کند ؛ نباید مورد تعرض و تحقیر قرار گیرند” خاطرنشان ساختند:  اینگونه معاملات در قدیم الایام بوده ، حتی در مناطق مرزی نیز تا این مقدار اجازه بوده که تجارت سالم انجام دهند تا مردم از این فقر و فلاکت و بدبختی نجات یابند و مواجه با عواقب بد و ناهنجاریهای فقر و بیکاری نباشند.

امام جمعه اهل سنت سراوان تصریح کردند: ایجاد زمینه های اشتغال برای کسب معاش حلال و حفاظت از آن ، از حقوق هر فرد است ؛ رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم ، کسب معاش حلال را جزو فرایض قرار داده اند و ممانعت و دخالت در کسب و طلب رزق حلال را شرع مقدس اسلام ناجایز قرار داده و حتی حفاظت از ان را لازم شمرده است.