مولانا سید عبدالصمد ساداتی در خطبه های نماز جمعه اهل سنت سراوان (۲۰ بهمن ۱۳۹۶) با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی بذات خود مایه خرسندی ملت است و با تمام وجود از انقلاب خود دفاع کردند ؛ فساد و تبعیضات ناروا را موجب نارضایتی و آزردگی ملت بیان نمودند و بر توجه و عمل قرار گرفتن حقوق اقوام و مذاهب مطابق قانون اساسی تاکید نمودند.

به گزارش سنت نیوز، مولانا سید عبدالصمد ساداتی در خطبه های نماز جمعه اهل سنت سراوان (۲۰ بهمن ۱۳۹۶) با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی بذات خود مایه خرسندی ملت است و با تمام وجود  از انقلاب خود دفاع کردند ؛ فساد و تبعیضات ناروا را موجب نارضایتی و آزردگی ملت بیان نمودند و بر توجه و عمل قرار گرفتن حقوق اقوام و مذاهب مطابق قانون اساسی تاکید نمودند.

امام جمعه اهل سنت سراوان اظهار داشتند: انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی بذات خود در تاریخ انقلاب های جهان کم نظیر و مایه خرسندی ملت است ، آما انچه درد آور است ؛  فسادهای سازمان یافته و تبعیضات ساختگی است که پیامدهای آن از فقر و فساد و ناهنجاری هایی است که هر فرد انقلابی را آزرده خاطر می کند و اعتراضات مردمی  را در پی داشته است.

مولانا ساداتی عنوان کردند: رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر فرماندهان  نیروی هوایی ارتش به مسئولان توصیه  نمودند که حرف مردم از فساد و تبعیض است  که مسئولان برای مردم کار کنند  و این شکایات را  به جد دنبال کنند .

خطیب جمعه اهل سنت سراوان با بیان اینکه “استکبار با حربه های مختلف تا تحمیل جنگ به مقابله برخاست اما ملت مقاوم و بپا خواسته با تمام وجود و جان نثاری و شهادت از انقلاب خود دفاع کردند” ، خاطرنشان ساختند: امروز شایسته نیست صاحبان کرسی و قدرت ، اهداف مهم انقلاب را که ثمره خون شهدا و از جان گذشتگان ایثارگر و خانواده های صبور شهدا است را نادیده بگیرند و نباید برخی مسئولین با ترویج اشرافی گری و رفاه طلبی و با اعمال سلیقه ها و تبعیضات ناروا و ایجاد تفرقه با تنگ نظری موجب نارضایتی و آزردگی ملت شوند.

مولانا تصریح کردند: حقوق اقوام و مذاهب مطابق قانون اساسی که تصریح شده مورد توجه و عمل قرار گیرد تا در سایه وحدت برای تبعیض های ناروا جایگاهی نباشد تا شکر عملی نعمت انفلاب اسلامی با اراده قلبی تحقق یابد.

مدیر حوزه علمیه دارالعلوم سراوان گفتند: پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن ۵۷ تنها یک حادثه داخلی برای تغییر رژیم نبود بلکه رویداد تاریخی و انقلابی بود که جهان غرب و شرق را تحت تاثیر قرار داد و ندای آزادی قدس و انتفاضه فلسطین ، آزادی خواهی ملتهای مستضعف و ستمدیده و جنبش های اسلامی شکل گرفت که برای رسیدن به حقوق مشروع خود از آن استقبال کردند.

مولانا ساداتی در پایان این بخش از سخنان ؛ شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن را یک وظیفه همگانی ملی بیان کردند و جهت مشارکت عموم مردم تاکید نمودند.

رعایت نکردن حقوق الله و بندگان از بی تقوایی است

مولانا سید عبدالصمد ساداتی در بخش نخست خطبه های نماز جمعه ؛ با بیان اینکه تقوا؛ ترس از غضب و ناراض شدن الله تعالی است و در ابعاد مختلف زندگی  مانع وارد شدن  به گناهان است ، رعایت نکردن حقوق الله و حقوق بندگان را از بی تقوایی دانستند.

خطیب جمعه اهل سنت سراوان در ابتدا با تلاوت آیه ” وَ مَن یَتَّقِ اللهَ یَجعَل لَه مَخرَجاً ، وَ یَرزُقهُ مِن حَیثُ لا یَحتَسِب” گفتند: سلاحی که انسان را از ارتکاب جرائم فساد و گناه باز می دارد و بسوی فضایل و خوبی ها و نیکوکاری ها وادار می کند ؛ خوف و ترس از قهر و غضب و ناراض شدن الله تعالی است که تقوا نام دارد.

مولانا ساداتی تصریح کردند: تقوا  ضامن امنیت و آرامش و اطمینان  برای همه است ؛ از این جهت اولین توصیه و نصیحت بزرگان و سلف صالح از صحابه و تابیعین براختیار نمودن تقوا بوده است ،هرگاه انسان تقوای الهی پیشه سازد ؛ دروغ نمی گوید ، وعده خلافی نمی کند و حق دیگران را ضایع نمی کند و از ارتکاب حرام پرهیز می کند ؛ برای اینکه از قهر و غضب الهی می ترسد و یقین دارد که بازخواست خواهد شد .

استاد حدیث دارالعلوم سراوان افزودند: تقوا در ابعاد مختلف زندگی مانعی مستحکم از وارد شدن به گناهان است ؛ در عبادات و در معاملات و در روابط اجتماعی ملاک کرامت انسانی و برتری است ، بخصوص برای کسانیکه مسئولیت و مدیریتی درجمعی یا مجموعه ای از مردم را دارند.

مولانا ساداتی خاطرنشان ساختند: نادیده گرفتن حقوق و حق تلفی و رعایت نکردن حقوق الله و حقوق بندگان از بی تقوایی است و بزرگترین سبب دوری از پروردگار بوسیله نافرمانی و فراهم نمودن اسباب نارضایتی الله تعالی است.

امام جمعه اهل سنت سراوان اظهارداشتند:  گسترش فساد اجتماعی و ضعف اخلاق و بی عدالتی نتیجه مرض قلبها است ، هلاکت و تباهی فقط زیرورو شدن  یک منطقه نیست که ساکنان آن از بین بروند بلکه از جمله هلاکت این است که  قوم و ملتی راههای خیر و صلاح را رها کرده و راههای شر و فساد و نافرمانی را در پیش گیرند و خودشان برخود ظلم کنند و با محکومیت و ذلت زندگی کنند .

مدیر حوزه علمیه دارالعلوم سراوان در پایان عنوان کردند: در هرجا که خداوند قومی را به عذاب مبتلا کرده در کنار آن جرمش را نیز بیان فرموده  تا مردم بدانند که این نتیجه اعمال خود آنان است که اول در دنیا و بعد در آخرت دامنگیر آنان است.