امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان گفت: منطقه آزاد چابهار نباید از نظر توسعه و پیشرفت از منطقه آزاد گوادر پاکستان عقب بماند چرا که آن کشور با مشارکت قدرتهای بزرگ به سرعت در حال توسعه این منطقه است.

به گزارش سنت نیوز به نقل از ایرنا، مولانا عبدالحمید روز دو شنبه در نشست مدیران منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار با اشاره به مزیتهای منحصر بفرد این شهرستان و منطقه آزاد افزود: باید فعالیت ها در این منطقه مدرن و متناسب با شاخص های منطقه ای و جهانی انجام شود تا الگویی از پیشرفت و توسعه پایدار در منطقه ارایه شود.

وی با اشاره به اینکه توسعه مادی و معنوی باید به صورت همزمان مد نظر قرار گیرد تاکید کرد: با توجه به نگاه ویژه رهبرمعظم انقلاب و رییس جمهوری به سواحل مکران و توسعه آن ، نباید در این منطقه شاهد بیکاری و بی تحرکی و بی انگیزگی باشیم بلکه همه تلاش های مضاعف در فعالیتهای اقتصادی ، منفعت جمعی و همه جانبه را مد نظر قرار دهند.

مدیر دارالعلوم مکی زاهدان افزود منطقه آزاد چابهار فرصتی بی نظیر برای توسعه استان و کشور است و همه امور بایستی با تدبیر و مشورت با نخبگان و صاحب نظران متناسب با این ظرفیت ها و فرصت ها مدیریت و عملیاتی شود.

ایشان با اشاره به آمار بالای بیکاری استان خاطر نشان کرد : مدیریت صنایع کلان در حال راه اندازی واحدهای پتروشیمی ، فولاد و خودروسازی است بایستی شرایط لازم بویژه ارایه آموزشها برای جذب بومیان منطقه و استان فراهم شود.

مدیرعامل منطقه آزاد تجاری و صنعتی چابهار نیز در این نشست گفت : راه طی شده در مدیریت این منطقه در ۱۳ ماهه گذشته اقناع کننده برای مدیران و منطقه نیست و همه تلاش ها و برنامه ریزی ها برای به نتیجه رسیدن صنایع بزرگ تولیدی و کلان در حال انجام است.

‘ حامدعلی مبارکی ‘ ادامه داد: شیوه مدیریت در دولت قبل به نحوی بود که منطقه آزاد سال گذشته با کاهش درآمد رو به رو شد و توان پرداخت حقوق کارکنان را نداشت.

وی تصریح کرد : با برنامه ریزی و تلاش مدیران در سالجاری درآمد هشت ماه منطقه در مقایسه با کل درآمد سال گذشته بیش از ۴۸ درصد رشد دارد.

وی با اشاره به امید و نشاطی که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید ایجاد شد، تاکید کرد: همه برنامه ریزی های در جهت ارتقای کمی و کیفی فعالیت های منطقه آزاد چابهار برای رسیدن به شاخص های توسعه متناسب با چشم انداز ۲۰ سال نظام در حال انجام است.

مبارکی اضافه کرد: سعی می شود دغدغه های توسعه در ابعاد اقتصادی ، حفظ محیط زیست و افزایش رفاه مردم منطقه با ایجاد فرصت های شغلی و تخصصی مد نظر قرار گیرد.

این مسئول با اشاره به اینکه انسان محور توسعه است، خاطر نشان کرد : توسعه برای ارتقای شاخص ها و کیفیت زندگی بشری و انسانی در حال انجام است و طبیعی هم است که این توسعه نباید محیط زیست را به مخاطره بیاندازد، باید همه جوانب و الزامات زیست محیطی برای رسیدن به توسعه پایدار در اولویت مدیریت ها قرار گیرد.