مولانا عبدالحمید با بیان اهمیت و جایگاه دهه ذی الحجه، “تکبیرات تشریق”، “نماز عید” و “ذبح قربانی” را از مهمترین اعمال این دهه عنوان کردند.

به گزارش سنت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مولانا عبدالحمید؛

۸۲۴۹_۶۶۶۱۷۱۵۱۴

مولانا عبدالحمید با بیان اهمیت و جایگاه دهه ذی الحجه، “تکبیرات تشریق”، “نماز عید” و “ذبح قربانی” را از مهمترین اعمال این دهه عنوان کردند.

خطیب جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه های نماز جمعه (۱۱ مهر ۱۳۹۳) پس از تلاوت آیات ۳۴ تا ۳۷ سوره مبارکه حج، با اشاره به دهه مبارکه ذی الحجه اظهار داشتند: در ایام پر برکتی قرار داریم. الله تعالی همه روزها و شب‎ها را مانند هم قرار نداده است، حتی همه زمانه ها نیز با هم برابر نیستند؛ رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمودند: «خیر القرون قرنی ثم الذین یلونهم ثم الذین یلونهم» بهترین عصر و زمانه عصر پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم بوده و پس از آن عهد و زمان صحابه و تابعین بوده است. همه مکان‏ها نیز با یکدیگر برابر نیستند؛ مکه مکرمه و مدینه منوره جزو مکان‏هایی هستند که از بقیه اماکن باارزش‎تر و بالاترند. مساجد در هر شهر بهترین مکان آن شهر در نزد خداوند هستند.

ایشان در ادامه افزودند: ده روز اول ماه ذی الحجه از مهمترین ایام و لیالی سال هستند که خداوند متعال به آنها قسم یاد می کند و می فرماید: «و الفجر و لیال عشر» عبادت در این ایام اجر و پاداش زیادی دارد. روزه این ایام به اندازه روزه یک سال ثواب دارد. هر عملی در این ایام از جمله عیادت مریض، دیدار اقوام و خویشاوندان، کمک به مساکین و سایر عبادات اجر و پاداش بسیار زیادی دارند. کسانی که روخوانی قرآن را یاد دارند در این ایام قرآن مجید را به کثرت تلاوت کنند، و کسانی که یاد ندارند فقط سوره هایی را که یاد دارند باربار بخوانند و یا درود شریف و تسبیح بخوانند.

خطیب جمعه اهل سنت زاهدان تکبیرات تشریق، نماز عید و قربانی را از مهمترین اعمال روز عید برشمردند و خاطرنشان کردند: ثواب قربانی چنان زیاد است که اگر بعد از ایام عید یک گله گوسفند و شتر در راه خدا قربانی کنید به اجر و ثواب قربانی روز عید قربان نمی رسد. قربانی دادن در روز عید سبب تقرب إلی الله می شود.

 

عیدگاه جدید اهل سنت زاهدان، هدیه نظام جمهوری اسلامی به مردم است

مولانا عبدالحمید در بخشی دیگر از خطبه های نماز جمعه به واگذاری عیدگاه جدید به اهل سنت زاهدان اشاره و خاطرنشان کردند: بالاخره با فضل و احسان رب العالمین و حُسن نیت، دوراندیشی و تدبیر مسئولین محترم انتظار من و شما در مورد عیدگاه جدید اهل سنت زاهدان به پایان رسید و زمین وسیعی به عیدگاه اختصاص داده شد تا مردم زاهدان و حومه بتوانند به راحتی در آن نماز بخوانند و مانند سال‌های گذشته در کوچه و خیابان برای بستن  صف‌های نماز عید سرگردان نشوند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان ضمن ابراز خرسندی از واگذاری عیدگاه جدید اظهار داشتند: نعمتی که بعد از مدت‎ها انتظار به انسان برسد، بسیار شیرین و لذت‎بخش است؛ حدود ۱۲ سال است که موضوع درخواست عیدگاه اهل سنت زاهدان مورد پیگیری است و الله تعالی در این زمان آرزوی ما را محقق گردانید.

ایشان در ادامه افزودند: زمینی که برای عیدگاه اختصاص داده شده است، إن شاءالله، ماندگار و پایدار خواهد بود. این عیدگاه زمین وسیعی است که علاوه از ما، نسل‎های آینده نیز می توانند برای برگزاری نماز کمال استفاده را از آن برده و کمبود جا نداشته باشند.

خطیب جمعه اهل سنت زاهدان اختصاص عیدگاه جدید را “هدیۀ نظام جمهوری اسلامی به مردم” دانستند و گفتند: اختصاص این عیدگاه را هدیه ای از جانب نظام جمهوری اسلامی به مردم می دانیم. اگر چه تشکر اصلی را- إن شاءالله- روز عید خواهیم کرد، اما جا دارد از مدیریت استان، مسئولین امر و در رأس همه از مدیریت کشور تشکر نموده و برای همه آنان دعای خیر نماییم.

مدیر دارالعلوم زاهدان با اشاره به آغاز عملیات آماده‎سازی زمین جدید عیدگاه، اظهار داشتند: همچنین جا دارد از مردم عزیز و تمام کسانی که از بعد ازظهر چهارشنبه با انواع وسایل از قبیل لودر، بلدوزر، گریدر، کمپرسی و… آمده اند و زمین را برای برگزاری نماز عید تسطیح و آماده می کنند، تشکر نموده و برای آنها نیز دعای خیر نمایم.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در پایان از برگزاری نماز عید قربان در عیدگاه جدید خبر دادند و گفتند: به شما خوش‎خبری می دهم که إن شاءالله نماز عید قربان را با آرامش و امنیت در عیدگاه جدید برگزار خواهیم کرد. لذا به همه مردم اطلاع‎رسانی کنید تا برای برگزاری نماز عید، به عیدگاه جدید بیایند.