خانه » سیستان و بلوچستان » مولانا عبدالحمید خواستار «بازگشایی مرزها» و «مبادلات مرزی» در سیستان‌وبلوچستان شدند

مولانا عبدالحمید خواستار «بازگشایی مرزها» و «مبادلات مرزی» در سیستان‌وبلوچستان شدند

به گزارش سنت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید ضمن اظهار تاسف از بسته بودن مرزها، خاطرنشان کردند: بستن مرزها در استان سیستان‌وبلوچستان برای مردم این استان ضایعات بسیار سنگینی را به دنبال داشته است.
ایشان تاکید کردند: مرزهای موجود جزو نعمت‌‌های الهی و استعدادهای استان سیستان‌وبلوچستان به‌شمار می‌روند. ما همواره به وجود این مرزها افتخار می‌کنیم، اما این مرزها باید باز باشند تا مردم استان از طریق آنها به تجارت و کسب‌وکار مشغول بشوند.
امام‌‌جمعه اهل‌سنت زاهدان به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم اشاره کردند و گفتند: مردم سیستان‌وبلوچستان از یک طرف با خشکی و قحطی مواجه هستند و از یک طرف تجارت و کسب و کار هم در استان وجود ندارد. مردم با بیکاری و تنگدستی شدید مواجه هستند، باید به حال این مردم رحم بشود.
ایشان در ادامه خطاب به دولت تدبیر و امید گفتند: دولت تدبیر و امید باید برای موضوع مرزها چاره‌ و تدبیری بیندیشد. نباید مرزها بسته شوند. بستن مرزها سبب تشدید منکرات و گسترش معامله مواد مخدر می‌شود. نباید جلوی تجارت و مبادلات مرزی‌ای که ضرر و نقصان آنها برای کشور کمتر است گرفته شوند. باید برای تجارت برخی کالاها در استان سیستان‌وبلوچستان استثناء قایل شویم و اجازه معامله آنها را بدهیم.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان تصریح کردند: قبلا عده زیادی از مردم بیکار بودند و از طریق فروش گازوئیل امرار معاش می‌کردند، اما متاسفانه قانون اشتباهی وضع شد که گازوئیل توسط دولت در مرز فروخته شود و سود حاصل از آن به مرزنشینان داده شود. با اجرای این قانون، بسیاری از کسانی که به معامله گازوئیل در مرز مشغول بودند، بدون اینکه شغل جدیدی برای آنها در نظر گرفته شود، از کار بیکار شدند، درحالی‌که اگر ما قرار است جلوی یک شغل را بگیریم، باید جایگزینی هم برای آن در نظر بگیریم.
ایشان ادامه دادند: بنده نیز از تصادفات و برخی تلفات گازوئیل‌کشی اطلاع دارم، اما ضایعات جلوگیری از گازوئیل‌کشی به مراتب بیشتر از تلفات جاده‌ای آن بوده است؛ جلوگیری از گازوئیل‌کشی سبب گسترش معامله مواد مخدر، سرقت و سایر منکرات در جامعه شده است.
مولانا عبدالحمید تاکید کردند: وزارتخانه‌های محترم جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و سایر وزارتخانه‌های ذیربط باید فکری برای استان سیستان‌وبلوچستان بردارند. استانداری سیستان‌وبلوچستان، سپاه پاسداران، اطلاعات، مجمع نمایندگان استان، قوه قضائیه، دادگستری و نیروی انتظامی همه باید دست به دست هم بدهند تا مرزها باز شوند و مردم به تجارت و کسب‌وکار مشغول باشند.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه خطاب به شهرداری و فرمانداری زاهدان نیز گفتند: توصیه بنده به عزیزان شهرداری، فرمانداری و سایر دست‌اندکاران در زاهدان آن است که هنگام ساماندهی هر شغل و موضوعی، بیکاری و مشکلات اقتصادی مردم را مدنظر قرار دهند و در فکر جایگزین برای شغل‌هایی که قصد تعطیلی آنها را دارند باشند.
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در ادامه به دغدغه‌های امنیتی مسئولین در موضوع مرزها اشاره کردند و خطاب به آنان خاطرنشان ساختند: مرزها را باز کنید و از ناامنی نهراسید، مطمئن باشید که مردم با شما در زمینه تامین امنیت مرزها همکاری می‌کنند. مردم استان سیستان‌وبلوچستان به هیچ‌کسی اجازه نخواهند داد استان را دستخوش ناامنی قرار دهد.
ایشان تاکید کردند: تمام نهادها و ارگان‌های دست‌اندرکار باید برای موضوع مرزها و معیشت مردم فکر اساسی بکنند تا ما شاهد تحولی مثبت در این زمینه باشیم.

معامله مواد مخدر به جامعه اسلامی و انسانی ضربه می‌زند
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان همچنین در بخشی دیگر از سخنان‌شان به نکوهش مصرف و معامله مواد مخدر پرداختند و گفتند: مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر از لحاظ شرعی حرام و ناجایز است و معامله و خرید و فروش این مواد به جامعه اسلامی و انسانی ضربه می‌زند و جایز نیست.
ایشان خاطرنشان کردند: باید دنبال کسب روزی حلال باشیم و قناعت پیشه کنیم و از خرید و فروش مواد مخدر اجتناب کنیم. کشتن یک انسان بهتر از آن است که او را به مواد مخدر معتاد کنیم. لذا نباید به معاملاتی مشغول شویم که مخالف با شریعت اسلام هستند.

بیگانگان دنبال “ترویج فرهنگ‌های خود” و ایجاد “بدبینی بین کشورهای اسلامی” هستند
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در فرازی دیگر از خطبه‌های نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان، نسبت به توطئه‌های دشمنان مبنی بر «ترویج فرهنگ غربی» و «بدبین‌کردن کشورهای اسلامی نسبت به یکدیگر» هشدار دادند و گفتند: با توجه به گسترش بیداری اسلامی در خاورمیانه و اسلام‌خواهی در جهان، دشمنان اسلام تمام تلاش‌شان را کردند تا موج بیداری اسلامی را به انحراف بکشانند و آن را به سمت درگیری‌های داخلی بین مسلمانان و کشورهای اسلامی سوق دهند.
ایشان ادامه دادند: دشمنان و بیگانگان هنوز هم تلاش می‌کنند تا فرهنگ‌های خود را در کشورهای اسلامی گسترش داده و آن را بر مسلمانان تحمیل کنند. رفت‌وآمدهای سران کشورهای قدرتمند در کشورهای اسلامی حکایت از آن دارد که سران این کشورها علاوه بر اینکه دنبال بدبین کردن کشورهای اسلامی نسبت به یکدیگر و بازاریابی برای فروش تسلیحات نظامی و زرداخانه‌های خودشان در کشورهای اسلامی هستند، همچنین می‌خواهند از طریق بهبود روابط خود با بعضی کشورهای اسلامی، فرهنگ و اندیشه‌های خود را بر جوامع اسلامی تحمیل کنند.
مولانا عبدالحمید تمام مسلمانان را به «هوشیاری و بیداری» در مقابل این توطئه‌ها توصیه کردند و گفتند: مسلمانان و کشورهای اسلامی نباید از یکدیگر بترسند، بلکه بدانند که ایجاد بدبینی بین کشورهای اسلامی از مهمترین توطئه‌های دشمنان است. سران کشورهای اسلامی و اندیشمندان جهان اسلام باید در مقابل این توطئه‌ها واکنش نشان داده و برای مقابله با آنها راهکار ارائه دهند.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در پایان از عموم مردم زاهدان خواستند فردا (شنبه) در راهپیمایی روز ۱۳ آبان شرکت کنند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*