خانه » سیستان و بلوچستان » مولانا عبدالحمید در جلسه شورای اداری سیستان‌وبلوچستان: «بازگشایی مرزها» و «تصویب منطقه آزاد سیستان» در اولویت برنامه‌های دولت قرار گیرد

مولانا عبدالحمید در جلسه شورای اداری سیستان‌وبلوچستان: «بازگشایی مرزها» و «تصویب منطقه آزاد سیستان» در اولویت برنامه‌های دولت قرار گیرد

به گزارش سنت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید در این جلسه که با حضور رئیس‌جمهور و هیئت دولت در چابهار برگزار شد، به برخی از مشکلات ناشی از خشکسالی در سیستان‌وبلوچستان اشاره کردند و گفتند: مردم استان سیستان‌وبلوچستان مردم صبور و قانعی هستند، اما به دلیل خشکسالی و نبود کارخانه و نبود کشاورزی و دامداری در حد وسیع با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه‌اند. بسیاری از شرکت‌ها از کار افتاده‌اند و از دولت طلبکار هستند. مغازه‌داران و کسبه نیز به‌دلیل نبود پول و سرمایه در جامعه دچار رکود اقتصادی هستند.
ایشان خاطرنشان کردند: ما نعمت‌ها و پتانسیل‌های فراوانی داریم، اما متاسفانه با مشکل عدم برنامه‌ریزی صحیح مواجهیم؛ برنامه‌ریزی صحیح می‌تواند بسیاری از مشکلات و چالش‌های استان را برطرف کند. در زمینه توزیع و صادرات محصولات کشاورزی از قبیل خرما و نیز محصولات معدنی در استان برنامه‌ریزی لازم وجود ندارد که این مهم نظارت و همکاری دولت را می‌طلبد.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان تاکید کردند: به نظر بنده تصویب منطقه آزاد سیستان و بازگشایی مرزها عاجل‌ترین اقدامی‌ست که دولت محترم باید به آنها توجه کند. مرزهای آبی تا حدود فعال هستند که امید است فعال‌تر بشوند. ما باید از پتانسیل مرزها استفاده کنیم.
مولانا عبدالحمید در ادامه از رئیس‌جمهور خواستند که موضوع بازگشایی مرزها را در اولویت برنامه‌های دولت قرار دهد. ایشان اظهار داشتند: اگرچه جناب آقای رئیس‌جمهور دستور رسیدگی به بحث بازگشایی مرزها را به وزیر محترم کشور داده‌اند، اما درخواست ما آن است که با توجه به اهمیت این موضوع، آن را در اولویت برنامه‌های دولت قرار دهند تا تجارت‌های مرزی مجددا راه‌اندازی شوند.
ایشان در ادامه تصریح کردند: از دولت محترم می‌خواهیم که توجه ویژه‌ای به استان سیستان‌وبلوچستان داشته باشد و برای این استان امتیازاتی قائل شود؛ به‌عنوان مثال بعضی از کالاهایی که شاید در دیگر نقاظ کشور ممنوع باشند، در این استان تا حدودی مجاز قرار داده شوند تا از مشکلات اقتصادی مردم کاسته شود.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان به مشکلات جاده‌های مواصلاتی شهرهای سیستان‌وبلوچستان و تلفات جاده‌ای نیز اشاره کرده و خواستار رسیدگی و برنامه‌ریزی برای حل این معضل شدند.

برای حل مشکلات استان «اتاق فکر» تشکیل شود
مدیریت دارالعلوم زاهدان در ادامه سخنان‌شان استاندار جدید سیستان‌وبلوچستان را فردی «باسواد»، «توانمند» و «باتجربه» توصیف کردند و از دولت خواستند به استاندار «اختیارات ویژه‌ای» بدهد تا بتواند مشکلات استان را برطرف کند.
امام‌‌جمعه اهل‌سنت زاهدان بر لزوم «مشورت با نخبگان استان» تاکید کردند و گفتند: در استان افراد نخبه و صاحب‌نظر زیادی هستند، اما متاسفانه از این نخبگان و اندیشمندان کار گرفته نمی‌شود. پیشنهاد بنده آن است که اتاق فکری تشکیل شود تا از این نخبگان برای ساماندهی اوضاع و حل مشکلات استان و هم‌اندیشی با استاندار محترم استفاده شود.

ایشان در ادامه به «حمایت‌های مردمی از دولت»‌ اشاره کردند و گفتند: جناب آقای روحانی! همان‌طور که اکثریت قاطع ملت ایران به شما رأی داده‌اند، از شما حمایت هم می‌کنند؛ لذا شما با قدرت تمام برنامه‌های خودتان را به پیش ببرید و به وعده‌های‌تان عمل کنید.
مولانا عبدالحمید در پایان از رئیس‌جمهور به‌خاطر سفر به سیستان‌وبلوچستان تشکر کردند و تاثیرات این سفر را در سطح منطقه‌ای و جهانی «پربرکت» توصیف کردند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*