شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم نماز عید سعید قربان اهل‌سنت زاهدان (۲۱ مرداد ۱۳۹۸)، تصمیم اخیر هند مبنی بر لغو خودمختاری منطقۀ جامو و کشمیر را «تصمیمی عجولانه و اشتباه» دانستند و از ملت هند و جامعۀ جهانی خواستند برای انصراف هند از این تصمیم، دولت این کشور را تحت فشار قرار دهند.

به گزارش سنت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم باشکوه نماز عید قربان اهل‌سنت زاهدان، اظهار داشتند: در شرایط کنونی ما شاهد ظلم‌های زیادی علیه مسلمانان در نقاط مختلف جهان هستیم که آخرین نمونۀ آن لغو خودمختاری منطقۀ جامو و کشمیر توسط دولت هند بود.
ایشان در ادامه افزودند: دولت و حکومت هند در زمینۀ آزادی و خوش‌رفتاری با مسلمانان زبانزد و ضرب‌المثل است، اما متأسفانه لغو خودمختاری منطقۀ مسلمان‌نشین جامو و کشمیر تصمیمی عجولانه و کاملا اشتباه بود که چنین اقدامی از سوی حکومت هند دور از انتظار بود.
امام‌جمعه زاهدان خواستار لغو این تصمیم از سوی دولت هند شدند و خاطرنشان کردند: از ملت هند و همچنین از جامعۀ جهانی و سازمان‌های حقوق بشری می‌خواهیم که دولت هند را برای انصراف از تصمیم لغو خودمختاری کشمیر تحت فشار بگذارند تا حق مردم منطقۀ جامو و کشمیر به آنان بازگردد.
مولانا عبدالحمید در ادامه به فشارهای دینی دولت چین علیه مسلمانان این کشور اشاره کردند و گفتند: در چین نیز به بهانۀ «مبارزه با افراط‌گرایی» علیه مسلمانان این کشور ظلم می‌شود، دولتمردان چینی دروغ می‌گویند که قصد مقابله با افراط‌گرایی را دارند، زیرا تحت فشار قرار دادن تودۀ ملت مسلمان چین مغایر با این ادعاست.
ایشان از حمایت برخی کشورهای اسلامی از سیاست‌های چین نیز انتقاد کردند و گفتند: جای تعجب و تأسف است که برخی از کشورهای اسلامی از سیاست‌ها و شکنجه‌های دولت چین در حق مسلمانان این کشور حمایت کرده‌اند.
امام‌جمعه زاهدان اوضاع نابسامان مسلمانان را نتیجۀ اختلاف کشورهای اسلامی دانستند و گفتند: اوضاع کنونی مسلمانان در واقع نتیجه و خروجی فرایند اختلاف و تفرقه‌ای است که بین مسلمانان و کشورهای اسلامی وجود دارد. اگر مسلمانان و کشورهای اسلامی با هم متحد و منسجم باشند هیچ قدرتی توان ظلم بر مسلمانان را نخواهد داشت.

تلاش برای تعدد نمازهای جمعه در یک شهر بر خلاف دوراندیشی و مغایر با فلسفۀ اصلی نماز جمعه است

رئیس شورای هماهنگی مدارس دینی اهل‌سنت سیستان‌وبلوچستان در بخش دیگری از سخنان‌شان از تعدد نمازهای جمعه در یک شهر انتقاد کردند و گفتند: کسانی که دنبال تعدد و افزایش نماز جمعه در یک شهر هستند دور را نگاه نمی‌کنند. یکی از مهمترین فلسفه‌های نماز جمعه اجتماع مسلمانان است و در اجتماع مسلمانان شکوه، برکت، عظمت و خیر دنیا و آخرت امت اسلامی نهفته است. نماز جمعه‌ای که با جمعیت بسیار اندک برگزار می‌شود فاقد روح است.
ایشان ادامه دادند: در صدر اسلام و در طول تاریخ اسلامی در هر شهر یک نماز جمعه برگزار می‌شد و فقط در صورت عذرهایی همچون کمبود جا و… اجازۀ برگزاری نماز جمعه در مکانی دیگر داده شده است. لذا نباید به‌خاطر راحتی چند فرد معذور، به اجتماع مسلمانان لطمه وارد کنیم، بلکه باید سعی کنیم دنبال تقلیل نمازهای جمعه در یک شهر باشیم.

باید با «دین‌گریزی» و «ترویج بی‌حیایی» مبارزه شود

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در فرازی دیگر از سخنان‌شان در مراسم نماز عید قربان اهل‌سنت زاهدان نسبت به «دین‌گریزی» در جامعه هشدار دادند و گفتند: متأسفانه امروزه دین‌گریزی در جامعه زیاد شده‌ است و شیاطین جنی و انسی دنبال آن‌اند تا مردم ما به‌ویژه جوانان را از دین و شریعت دور کنند.
ایشان خاطرنشان کردند: در گذشته دشمنان، جوانان متدین را با گلوله مورد هدف قرار می‌دادند و آنان را از بین می‌بردند، اما با توجه به اینکه این روش سبب بدنامی دشمنان می‌شد، امروز روش‌‌ها تغییر کرده است و شیاطین انسی با وسایل و ابزار جدید دین و ایمان و تقوای جوانان را هدف گرفته‌اند.
مدیر دارالعلوم زاهدان «استفادۀ نادرست از فضای مجازی» را یکی از موارد مخرّب عنوان کردند و گفتند: اگرچه از اینترنت و فضای مجازی که امروز از طریق گوشی‌های موبایل در دسترس همه قرار گرفته است، می‌شود استفاده‌های درست هم کرد، اما در فضای مجازی مواردی هم موجود است که به دیانت و ایمان انسان ضربه می‌زند و پیروی از خواهشات نفسانی و شیطانی را در انسان‌ها تحریک می‌کنند.
ایشان در ادامه افزودند: قرآن عظیم‌الشأن در تعبیری جالب می‌فرماید: «وَیُرِیدُ الَّذِینَ یَتَّبِعُونَ الشَّهَوَاتِ أَنْ تَمِیلُوا مَیْلًا عَظِیمًا» [النساء: ۲۷] شهوت‌پرستان می‌خواهند که شما یک چرخش و تمایل بسیار بزرگی به طرف گناه و معصیت و فحشا پیدا کنید؛ یعنی به سوی دین‌گریزی سوق پیدا کنید.
امام‌جمعه زاهدان در ادامه از «ترویج بی‌حیایی» در جامعه به شدت ابراز نگرانی و تأسف کردند و گفتند: متأسفانه امروزه بی‌حیایی در جامعه در حال گسترش است. شرایط و اوضاع کنونی حتی بر حیای زنان نیز اثر منفی گذاشته و امروز زنان با آرایش‌های غلیظ و پوشش نامناسب در اماکن عمومی و در انظار افراد نامحرم حضور پیدا می‌کنند، درحالی‌که این کار از دیدگاه شریعت اسلام «حرام» است و زنان فقط می‌توانند آرایش خود را در منزل و در حضور شوهران و محارم‌شان ظاهر کنند.
مولانا عبدالحمید به مسئولیت خطیر مردان و سرپرست خانواده‌ها در این زمینه اشاره کردند و گفتند: مردان و سرپرست خانواده‌ها در مورد رعایت حجاب و حیای زنان مسئول هستند. شوهر، پدر و برادر باید شرایط حاضر را درک کنند و اوضاع خانواده را مدیریت کنند تا افراد خائن و شیاد دختران و پسران را فریب ندهند. اگر در این زمینه گناهی انجام بگیرد و شوهر و والدین سکوت اختیار کنند مسئول هستند و گنهکار می‌شوند.

جوانان به‌جای پیروی از فرهنگ‌های غربی از سیرت و سنت رحمه‌للعالمین اتباع کنند

امام‌جمعه زاهدان «جوانان» را از مهمترین اقشار جامعه دانستند و گفتند: برای جوانان حرمت قایل باشیم و به آنان بها بدهیم. مواظب جوانان خود‌مان باشیم که شیاطین انسی و جنی آنان را به مسیر انحراف نکشند و از مسیر شریعت و سالم دور نکنند. امروز بعضی از جوانان و زنان جامعۀ اسلامی دنبال تقلید از فرهنگ‌های پوچ غربی‌ها در نوع پوشش، گذاشتن مو و… هستند، درحالی‌که جوان مسلمان باید از فرهنگ و سیرت رحمه‌للعالمین تقلید کند و مردان و زنان صحابه را الگوی خودش قرار دهد.
ایشان در ادامه خاطرنشان کردند: جوانان ما باید به‌جای تجمع در کوچه و خیابان و مجالس لهو و لعب، در مساجد و مجالس دینی جمع بشوند تا افتخاری برای جامعۀ اسلامی باشند. جوانان به‌جای اینکه چاقو در درست بگیرند و با درگیری و قتل برای خود و دیگران مشکلات و نگرانی ایجاد کنند، باید قلم در دست بگیرند و دنبال فراگیری علوم دینی و دانشگاهی باشند.
مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: جوانان نور چشم و امید آیندۀ ما هستند؛ باید دنبال کسب‌وکار باشند و با شرکت در دوره‌های فنی و حرفه‌ای، برای خودشان شغلی ایجاد کنند و مشغول کار بشوند تا آینده‌ای روشن را برای خودشان رقم بزنند و مایۀ سربلندی و افتخار جامعه بشوند.

تعصبات قومی از دیدگاه شریعت اسلام مردود هستند

امام‌جمعه زاهدان در ادامه در مورد «تعصبات قومی و طایفه‌ای» هشدار دادند و گفتند: دست‌های مرموز و پشت‌پرده‌ای هستند که می‌خواهند تعصبات قومی و طایفه‌ای را که مدت‌هاست خاموش شده‌اند، دوباره روشن کنند و مردم را به دوران جاهلیت قرن بیستم برگردانند. لذا علما، فرهنگیان، معتمدین، دانشگاهیان، جوانان و سایر اقشار باید هوشیار و بیدار باشند.
ایشان تصریح کردند: تعصبات فامیلی از دیدگاه شریعت اسلام مردود هستند. همۀ اقوام و فامیل‌ها با هم برادر و برابرند. رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم در صحرای عرفات فرمودند که هیچ قومی و بر قومی دیگر فضیلت ندارد و عرب و عجم و سیاه و سفید بر یکدیگر برتری ندارند، بلکه این قوم و طایفه برای آن است که انسان‌ها بهتر یکدیگر را بشناسند.
مدیر دارالعلوم زاهدان خاطرنشان کردند: اگر از یک قوم و طایفه فردی مرتکب ظلم و جنایتی می‌شود باید عدالت اجرا شود و فقط همان فرد مجرم مجازات شود. باید از طریق شریعت و قانون به موضوع رسیدگی شود و حق مظلوم داده شود و رابطۀ دو قوم و طایفه خراب نشود.