مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه (۱۰ آذر ۱۳۹۶) اهل‌سنت زاهدان، رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم را «سرمایه قابل افتخار انسانیت» و «بهترین الگوی بشریت» دانستند، و «حریت و آزادگی»، «کرامت به انسانیت»، «اجرای عدالت» و «نگاه یکسان» را از مهم‌ترین دستاوردهای آن‌حضرت برشمردند

به گزارش سنت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید در این مراسم پس از تلاوت آیه ۲۱ سوره احزاب «لَقَدْ کانَ لَکمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ لِّمَن کانَ یرْجُواْ اللَّهَ وَ الْیوْمَ الْآخِرَ وَذَکرَ اللَّهَ کثِیراً»، ولادت حضرت رسول را منشأ تحول عظیم در جهان دانستند و گفتند: ولادت حضرت رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم ولادت نور، خیر و برکت بود. تولد ایشان آغاز تغییر و تحول به سوی خیر و هدایت بود. ولادت‌شان پس از آن بود که دنیا از آمدن راهنما و رهبری که جهانیان را به سوی خیر راهنمایی کند و از فساد و ظلم و جور و اجحاف و نابرابری و شکست اخلاقی، فرهنگی، اعتقادی و عملی نجات دهد ناامید شده بود. با تولد رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم ناامیدی‌ها به امید و تاریکی‌های شدید به روشنایی تبدیل شد.
مولانا عبدالحمید به جایگاه والای پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم اشاره کردند و افزودند: ایشان در شهر مکه مکرمه که بهترین شهر و کنار خانه کعبه واقع شده متولد شدند؛ جایی که بنیاد اولین خانه‌ی خدا به نفع همه جهانیان گذاشته شده بود؛ «إن أول بیت وضع للناس للذی ببکه مبارکا و هدی للعلمین». الله تعالی این استاد ماهر را که شاگرد خودِ رب‌العالمین است مبعوث کرد؛ استادی که فرشتگان مقرب جلوی او زانوی تلمذ زدند و با ادب و احترام در بارگاه او نشستند؛ او خلیل و بنده مقبول خدا بود.
ایشان در ادامه با اشاره به سقوط انسانیت در عصر جاهلیت از لحاظ اخلاقی و اعتقادی، گفتند: حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم در زمانی مبعوث شد که بشر از لحاظ اعتقادی آن‌قدر رکود کرده بود که بت بی‌جان را عبادت می‌کرد و آن‌قدر از خدا غافل شده بود که مرکز توحید یعنی خانه کعبه را از بت پر کرده بود و از لحاظ اخلاقی آن‌قدر سقوط کرده بود که در میان‌شان نام و نشانی از محاسن و مکارم اخلاقی یافت نمی‌شد. جنگ و درگیری و ظلم به اوج خود رسیده بود؛ جنگ اوس و خزرج ۱۲۰ سال به طول انجامید.

اسلام به انسانیت درس حریت و کرامت داد
مولانا عبدالحمید در ادامه به بعضی از اصلاحات و پیام‌های حیات‌بخش دین اسلام اشاره کردند و گفتند: اسلام همه این اختلافات جاهلیت و بدبختی‌ها را به پایان رساند. به بردگان حریت و آزادگی بخشید و برای آنها حرمت و حقوق قائل شد و بر آزادی‌شان بسیار تشویق و تاکید کرد.
ایشان افزودند: اسلام به زنان که حق تصمیم‌گیری بر سرنوشت خود را نداشتند، و به عنوان مال به ارث برده می‌شدند جایگاه داد، برای آنها حرمت و حریت قائل شد و آنها را در تعیین سرنوشت‌شان دخیل کرد.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان به جایگاهی که اسلام برای زن قائل شده است اشاره کردند و گفتند: دین مبین اسلام تاکید کرده است که هیچ‌کسی حق ندارد داماد بگیرد مگر با دختران مشورت کند و زنان مطلقه و بیوه باید خودشان در تعیین سرنوشت‌شان صراحتا دخالت کنند و کسی حق ندارد بدون رضایت‌شان آنها را به ازدواج مردی دیگر درآورد. اسلام جایگاه زن را بالا برد؛ در فرهنگ اسلامی زن یا همسر است، یا خواهر است و یا دختر و یا مادر؛ همه اینها جایگاه و حرمت دارند. اسلام و عقل سلیم می‌گوید باید با اینها محبت شود.
ایشان ادامه دادند: حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وسلم بشر را درس انسانیت، اخلاق، اعتقاد و عملکرد خوب داد. جایگاه همه انسانیت را تا آنجا بالا برد که آنها را محبوب خدا قرار داد. بشر وقتی صحیح حرکت کند و دارای اعتقاد و اخلاق و عملکرد صحیح باشد محبوب خدا قرار می‌گیرد.
ایشان خاطرنشان کردند :حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم خدا را به بشر معرفی کرد. ایشان خواست بشر جایگاه واقعی خود را داشته باشد و خدا را آن‌طور که جایگاه اوست بشناسد، آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم بشر را با صفات و خوبی‌های رب‌العالمین آشنا کرد.

پیامبر مایه افتخار و سرمایه بزرگی برای بشر است
رئیس شورای هماهنگی مدارس دینی اهل‌سنت زاهدان دستاوردهای پیامبر و اسلام را «بی‌نظیر» دانستند و گفتند: پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم کتابی مانند «قرآن» و تمدنی مثل «اسلام» و سیرت زنده‌ای مانند سیرت رسول‌الله معرفی کردند که مثل آنها هیچ جایی یافت نمی‌شود. هیچ سیرتی از انبیا مثل سیرت حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم باقی نمانده است؛ گفتار، رفتار و همه زندگی آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم در ابعاد مختلف زندگی ثبت و ضبط شده‌‌‌اند و تا قیامت زنده خواهند بود.
ایشان در ادامه دادند: رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم در ظاهر و باطن مثل و مانند ندارد؛ ظاهر آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم هم بسیار زیبا بود و باطن‌شان به مراتب از ظاهرشان زیباتر بود. حضرت حسان بن ثابت رضی‌الله‌عنه در توصیف آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم می‌فرماید:
و أحسن منک لم تر قط عین / و أجمل منک لم تلد النساء
خلقت مبرئا من کل عیب / کأنک قد خلقت کما تشاء
مولانا عبدالحمید در ادامه خاطرنشان کردند :اما زیبایی باطن و قلب و اخلاق آن حضرت صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم یک دنیایی‌ست که وقتی انسان وارد آن می‌شود از زیبایی‌های بزرگ اخلاقی آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم و اینکه ایشان در مقابل جهالت‌ها و نادانی‌های مردم و دشمنان قسم‌خورده چقدر صبر کرده‌اند حیران می‌ماند. ایشان ناسزاهای مردم را برداشت کردند و با نیکی جواب دادند.
ایشان همچنین اظهار داشتند:آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم در مقابل بداخلاقی‌ها و ناملایمات شکیبای بود، به همین خاطر هم نزد خدا و هم نزد مردم محبوبیت کسب کرد. ایشان بزرگترین معلم اخلاق بود؛ نه در تاریخ قبل از اسلام و نه بعد از اسلام نمی‌توان استاد اخلاقی مانند محمد رسول‌الله صلی الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم پیدا کرد.
مولانا عبدالحمید پیامبر را «افتخار بشریت» دانستند و گفتند: او بهترین نمونه و سرمایه‌ و افتخار بزرگی برای بشریت است. او برای انسانیت دل سوخت و گریه کرد. وقتی می‌دید بشر از لحاظ اعتقادی گمراه شده است و گرفتار خدافراموشی شده است و سنگ و چوب عبادت می‌کند، بسیار غمگین می‌شد. وقتی می‌دید حکام قیصر و کسری مردم را به بردگی کشانده‌اند و به مردم ظلم و احجاف می‌کنند بسیار پریشان و نگران می‌شد.

«اجرای عدالت» و «نگاه یکسان» از دستاوردهای مهم پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم هستند
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان «اجرای عدالت» و «نگاه یکسان» را از مهم‌ترین دستاوردهای پیامبر برشمردند و اظهار داشتند: اجرای عدالت و نگاه یکسان از دستاوردهای مهم آن‌حضرت بود. ایشان با سلمان فارسی که در مدینه منوره غریب و مسافر بود چنان محبت کرد که او را از «اهل‌بیت» خود نامید و فرمود: «سلمان منّا أهل البیت». او تبعیض و بی‌عدالتی را نابود کرد و نگاه یکسان و اجرای عدالت را به ارمغان آورد و خواسته‌ها، بیچارگی و مشکلات بشر را دید و به آنها رسیدگی کرد.
ایشان در ادامه پیامبر را «خیرخواه همه انسانیت» دانستند و گفتند: رسول اکرم تا قیامت برای بشر برنامه‌ریزی کردند تا انسان بر راه صحیح و سعادت حرکت کند. او بهترین تمدن و فرهنگ و بهترین دین و آیین را به ارمغان آورد. او برای همه بشر خیرخواه و دلسوز بود. اما جای افسوس است که بشر و حتی مسلمانان قدر این شخصیت بزرگ را نمی‌دانند و بخش بزرگی از بشر حاضر نیست دین، کتاب و سیرت او را مطالعه کرده و آن را الگو قرار دهد.
ایشان ادامه دادند:‌ افسوس است امروز ملت‌هایی که ادعای توسعه‌یافتگی و پیشرفت دارند به مطالعه قرآن و تعلیم زیبای ایشان توجه نمی‌کنند. اینها از سیرت و تعالیم آن حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم نفرت دارند و از آن فرار می‌کنند؛ «کأنهم حمر مستنفره فرت من قسوره».
ایشان ضمن ابراز نگرانی از ضعف مسلمانان در «عمل به قرآن و سنت»، گفتند: متاسفانه امروز عملکرد مسلمانان بشریت را از دین و تعلیم آن‌حضرت فراری داده است. دنیا گمان می‌کند اسلام همان است که در زندگی بنده و امثال بنده وجود دارد. اگر ما مسلمان واقعی و برحق باشیم و عملا به قرآن و سنت عمل کنیم دنیا تغییر می‌کند، اگر سیرت طیبه و تعلیمات نورانی آن‌حضرت در زندگی ما بیایند انسان در دنیا الگو و نمونه می‌شود.

تربیت صحابه معجزه پیامبر
مدیریت دارالعلوم زاهدان در ادامه به بُعد تربیتی رسول اکرم صلی‌الله‌علیه وسلم اشاره و خاطرنشان کردند: پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم در ساختن جامعه پیشرفته، مترقی و تزکیه‌شده از خود چنان مهارتی نشان داد که مثل آن پیدا نمی‌شود. ایشان چنان شاگردانی را تربیت کرد که نظیرشان در دنیا یافت نمی‌شود.
مولانا عبدالحمید ادامه دادند: صحابه، دختران، ازواج مطهرات و زنان صحابه نظیر ندارند. هیچ استاد ماهر و هیچ فیلسوف، عالم، مفتی و مرجعی نمی‌تواند شاگردان و تربیت‌یافتگانی مانند تربیت‌یافتگان مکتب آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم تربیت کند. انسان‌ها هر اندازه ماهر و بزرگ و ولی دهر و زمان باشند باز هم خوشه‌چین دربار محمد رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم و قطره‌ای از دربار رسالت هستند.

«وحدت» برای امت اسلامی از آب و غذا هم حیاتی‌تر است
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در پایان این بخش از سخنان‌شان، «وحدت امت اسلامی» را مورد تاکید قرار دادند و گفتند: وحدت و انسجام امت اسلامی از آب و غذا هم برای مسلمانان مهمتر و حیاتی‌تر است. اتباع از دین و شریعت و سیرت رحمه‌للعالمین در شرایط کنونی و در تمام شرایط از هر چیزی مهمتر است.
ایشان در ادامه به اختلاف‌افکنی دشمنان اسلام اشاره کردند و گفتند: امروز و در شرایطی که دشمنان اسلام همواره دنبال ایجاد اختلاف و تفرقه بین مسلمانان هستند، متاسفانه بعضی از افراد نه‌تنها با دشمنان شریک‌اند، بلکه در زمینه تفرقه‌افکنی از آنان هم سبقت گرفته‌اند؛ این قبیل مسلمانان به مثابه‌ی «مار در آستین» هستند.
مولانا عبدالحمید خاطرنشان کردند: متاسفانه در بین تمام مذاهب، افراطیون و تندروهایی هستند که وحدت را به نفع خودشان نمی‌دانند و تمام تلاش‌شان در ایجاد اختلاف و دودستگی بین اقوام و مذاهب خلاصه می‌شود و در این زمینه مهارت و تخصص هم دارند. این افراد از همین راه نان می‌خورند و می‌خواهند به‌جایی برسند.
ایشان ادامه دادند: همه ما مسلمان و یک امت هستیم و باید با یکدیگر وحدت و تفاهم داشته باشیم، زیرا مشترکات زیادی با یکدیگر داریم. مسیر رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم مسیر اعتدال و میانه‌روی است. مسلمان باید دوراندیش باشد و دشمن‌ را بشناسد و نسبت به خواسته‌های دشمن آشنایی داشته باشد.

واکنش مولانا عبدالحمید به تحریف سخنان‌شان در مورد زلزله کرمانشاه
مولانا عبدالحمید، در بخش پایانی سخنان‌شان با اشاره به «تحریف» سخنان‌شان و «قطع‌وبرید» کلیپ این سخنان در مورد زلزله کرمانشاه، آن را اقدامی از سوی «عوامل تفرقه و اختلاف» دانستند که وحدت اقوام و مذاهب را تحمل نمی‌کنند.
مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: خلاصه سخنان بنده در دو هفته گذشته در مورد زلزله کرمانشاه این بود که تمام هم‌میهنان عزیز را به توبه و استغفار توصیه کرده بودم، اما متاسفانه کلیپ سخنان بنده توسط افرادی که در زمینه تفرقه‌افکنی بین اقوام و مذاهب کارشناس هستند و از همین راه نان می‌خورند، قطع‌وبرید و در حد وسیعی به‌ویژه در بین برادران عزیز ما در کرمانشاه منتشر شد که این موضوع سبب نگرانی بنده و دیگر عزیزان گردید و به پریشانی زلزله‌زدگان کُرد ما که با مصیبت مواجه‌اند افزود.
مدیریت دارالعلوم زاهدان ایجاد اختلاف بین اقوام و مذاهب را «طرح و برنامه دشمنان» دانستند و اظهار داشتند: تفرقه‌افکنان برای ایجاد اختلاف بین اقوام و مذاهب طرح و برنامه دارند. آنان خواستند با اجرای برنامه‌ای ویژه در این زمینه از شبکه «ولایت» نیز استفاده کنند، اما هوشیاری آیت‌الله مکارم شیرازی و سایر مسئولین امر مانع شد.
مولانا عبدالحمید در ادامه تصریح کردند: ما این عوامل تفرقه‌افکن را می‌شناسیم و مسئولین نیز با این عوامل آشنایی دارند. این‌ها افرادی هستند که به‌صورت زنجیروار به تهمت و دروغ می‌پردازند و سخنان علما و شخصیت‌ها را قطع‌وبرید و تحریف می‌کنند. سخنان علما را از جاهای مختلف جمع‌آوری کرده و کلیپ تهیه می‌کنند، جایزه تعیین می‌کنند برای کسانی که از بین سخنان بنده که اگر شعری و لفظی را اشتباه بخوانم، اشتباه بگیرند و به آنها برسانند تا هیاهو ‌راه بیندازند.
ایشان خاطرنشان کردند: الحمدلله ملت ایران اعم از شیعه و سنی مردمی هوشیار، بیدار و قدرشناس هستند و به‌خوبی خیرخواهان کشور و ملت ایران و کسانی که در مقابل دشمنان ایستاده‌اند را می‌شناسند. لذا تفرقه‌افکنان هر کاری بکنند نمی‌توانند وجهه ایرانی‌هایی را که به نفع مردم ایران می‌اندیشند تخریب کنند، یا بین اقوام و مذاهب ایرانی اختلاف و تفرقه ایجاد کنند، بلکه دست‌شان در این زمینه کوتاه است.
مولانا عبدالحمید در ادامه تفرقه‌افکنان را مورد خطاب قرار دادند و گفتند: شما چه هراسی از بنده دارید؟ اگر شما احساس می‌کنید که بنده محبوبیتی بین ملت ایران دارم، البته شاید اینگونه نباشد، اما ما می‌دانیم که شما این اقدامات را به‌همین خاطر انجام می‌دهید، ولی بدانید اگر این محبوبیت را الله در دل مردم قرار داده است، شما هرگز نمی‌توانید آن را از دل مردم بیرون کنید.
ایشان تاکید کردند: بهتر آن است که تفرقه‌افکنان از این کارها دست بردارند، اما اگر می‌خواهند به این کار ادامه بدهند حساب‌شان با پروردگار است؛ همه ما باید الله تعالی را در نظر بگیریم.
مولانا عبدالحمید در پایان این بخش از سخنان‌شان از تمام کسانی که در واکنش به «انتشار کلیپ جعلی» و «تهمت و افترا» موضع‌گیری کردند و به این افترائات پاسخ دادند، تقدیر و تشکر کرده و برایشان دعای خیر کردند.
ایشان همچنین برای جبران خسارت‌های زلزله‌زدگان استان کرمانشاه و حفاظت تمام مسلمانان از مصایب و بلایا دعا کردند.