مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه (۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۶) اهل‌سنت زاهدان، «فکر»، «ذکر» و «اتباع از سیرۀ رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم» را از مهمترین راه‌های رسیدن به «معرفت الهی» عنوان کردند

به گزارش سنت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان،  مولانا عبدالحمید در این مراسم پس از تلاوت آیات «إِنَّ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ لَآیَاتٍ لِّأُولِی الْأَلْبَاب*الَّذِینَ یَذْکُرُونَ اللَّهَ قِیَماً وَ قُعُوداً وَ عَلى جُنُوبِهِمْ وَ یَتَفَکرُونَ فى خَلْقِ السمَوَتِ وَ الاَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْت هَذَا بَطِلاً سبْحَنَک فَقِنَا عَذَاب النَّارِ» [بقره: ۱۹۰-۱۹۱]، اظهار داشتند: الله تعالی همۀ موجودات را از روی حکمت خلق کرده است. پشت سر ظرافت‌ها و پیچیدگی‌ها موجود در مخلوقات، قدرت عظیم الله تعالی قرار دارد؛ قدرتی که بسیار بزرگ و از تصور و خیال ما بالاتر است. خلقت موجودات و خلقت جهان هستی از مهمترین دلایل وجود و وحدانیت پروردگار است.
ایشان افزودند: هر آنچه را الله تعالی بخواهد همان می‌شود. هیچ کار و حرکتی در دنیا بدون اجازۀ الله تعالی صورت نمی‌گیرد. الله بر اوضاع جهان مسلط است و به همه کائنات توجه دارد و وضعیت آنها را کنترل و مدیریت می‌کند. در روایات آمده است که خورشید در هر بار چرخش خود، از الله تعالی اجازه می‌گیرد و با دستور پروردگار به گردش خود ادامه می‌دهد.
مولانا عبدالحمید به نوع تسبیح و تحمید انواع موجودات اشاره کردند و اظهار داشتند: تمام موجودات، الله تعالی را می‌شناسند و پاکی او را بیان می‌کنند. چنانکه قرآن می‌فرماید: «وَ إِنْ مِنْ شَیْ‏ءٍ إِلَّا یُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ وَ لکِنْ لا تَفْقَهُونَ تَسْبِیحَهُمْ» هیچ موجودی نیست مگر اینکه حمد پروردگار را بیان می‌کند اما شما (انسان‌ها) نوع تسبیح آنها را تشخیص نمی‌دهید. تمام موجودات روش تسبیح و حمد پروردگار را می‌دانند؛ «کُلٌّ قَدْ عَلِمَ صَلاتَهُ وَ تَسْبِیحَهُ».
ایشان ضمن برشمردن احسانات پروردگار بر انسان‌ها، گفتند: همۀ ما باید همواره عظمت الهی و نعمت‌ها و احساناتی که پروردگار بر ما دارد را یاد کنیم و از آن غافل نباشیم. نباید از دستورات پروردگاری که ما را خلق کرد و به ما نعمت اعضا و جوارح و نعمت عقل را عنایت کرده است نافرمانی کنیم. این بر خلاف عقل و بر خلاف شرع و منطق است که از دستورات الله تعالی نافرمانی کنیم.
مولانا عبدالحمید افزودند: باید در خلقت آسمان و زمین و گردش شب و روز که از دیگر احسانات پروردگار بر ما هستند بیندیشیم. فکر و تعقل، عبادت بسیار بزرگی‌ست. معرفت و شناخت خدا از راه “فکر” و “ذکر” حاصل می‌شود.
ایشان در ادامه تاکید کردند: متاسفانه در دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم ظلم و بی‌عدالتی موج می‌زند و الله تعالی نافرمانی می‌شود، درحالی‌که خداوند متعال به “عدالت” دستور داده است و اینکه به دستورات قرآن مجید که آخرین کتاب اوست عمل کنیم و حضرت محمد مصطفی صلی‌الله‌علیه‌وسلم که آخرین پیامبر است را الگو و اسوۀ خودمان قرار دهیم؛ اتباع از رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم ما را به خدا می‌رساند.
مدیر دارالعلوم زاهدان «بازگشت به قرآن و سنت» را تنها راه نجات از مشکلات و پریشانی‌ها دانستند و گفتند: وقتی در عزوۀ «احد» صدایی پیچید که محمد صلی‌الله‌علیه‌وسلم شهید شده است، صحابه بسیار پریشان و سرگردان شدند و توانایی جنگیدن را از دست دادند، اما آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم در میدان جنگ ماندند و خطاب به صحابه اعلام کردند: «إلیّ عبادالله» (به‌سوی من بشتابید ای بندگان خدا). امروز نیز که امت با مصایب و مشکلات مواجه است، تنها راه نجات از این مشکلات آن است که به‌سوی آن‌‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم بازگردد و به دستورات شریعت اعم از «حقوق‌الله» و «حقوق‌الناس» عمل کند.

مسئولین باید ملت را ببینند و صدای‌شان را بشنوند
مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از سخنانشان در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان، با اشاره به اعتراضات اخیر در نقاط مختلف کشور، اظهار داشتند: مسئولین دنبال سیاست‌ها و کارهای کلان هستند، اما علما و ائمه جمعه به‌خاطر ارتباط نزدیکی که با مردم دارند بیشتر و بهتر از خواسته‌ها و مشکلات آنان آگاهی دارند. به‌همین دلیل ما بارها تاکید کرده‌ایم که مردم خواستار «تغییرات» هستند.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان ادامه دادند: بسیاری از سیاست‌ها و قوانین در شعبه‌ها و شئونات مختلف نیاز به تغییر دارند. بسیاری از قوانین تجربه‌ شده‌اند که پاسخگوی نیاز جامعه نیستند و نیاز به اصلاح دارند. هر قانونی که نتواند مشکلات مردم را حل کند و مانعی بر مسیر حل مشکلات ایجاد کند باید تغییر داده شود.
مولانا عبدالحمید «شنیدن خواسته‌های مردم» را مورد تاکید قرار دادند و گفتند: مهم این است که مردم دیده شوند و خواسته‌های آنان شنیده شوند. ملت ایران همان ملتی‌ست که در انقلاب ۵۷ رژیم شاه را سرنگون کرد و انقلاب اسلامی را به پیروزی رساند. لذا این ملت که با رهبری امام راحل در کشور تغییر ایجاد کرد، انقلاب اسلامی را برای ما به ارمغان آورد و به نظام جمهوری اسلامی رأی «آری» داد، بر همۀ ما احسان دارد و باید به خواسته‌های آن توجه شود. مقام معظم رهبری همواره از ملت ایران به‌عنوان «ولیّ نعمت» یاد می‌کنند، باید حرف ولیّ نعمت شنیده شود.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان به مشکلات اقتصادی مردم اشاره کردند و گفتند: مردم از یک طرف با مشکل کمبود درآمد و از طرف دیگر با فشارهای شدید اقتصادی و هزینه‌های سنگین زندگی مواجه هستند. بیکاری و فقر بسیار زیاد است. مسئولین امر باید این مشکلات را ببینند و در تمام شرایط با مردم همراه باشند و با آشنایی به رنج‌ها و مشکلات آنان، در صدد حل آنها برآیند.
مولانا عبدالحمید در ادامه با اشاره به «تجمعات» و «راهپیمایی‌های اعتراض‌آمیز» اخیر مردم در کشور، گفتند: مسئولین امر باید به تجمعات و راهپیمایی‌های اعتراض‌آمیزی که این‌روزها در کشور در جریان است توجه کنند و حرف معترضین را بشنوند. باید تا جایی که دین اسلام و قانون اساسی آزادی داده است به مردم آزادی داده شود و فشارها برداشته شوند.
مدیر دارالعلوم زاهدان خاطرنشان کردند: باید یکسری تغییرات در سیاست‌ها و قوانین کشور ایجاد شود تا مشکلات مردم حل شوند و رضایت ملت حاصل شود.
ایشان مردم را نیز به «حفظ آرامش» توصیه کردند و گفتند: مردم عزیز مشکلات و خواسته‌های خودشان را مطرح کنند، اما به این نکته هم توجه داشته باشند که جمهوری اسلامی ایران نیز دشمنانی دارد که برای اجرای سیاست‌های خود و رسیدن به منافع خودشان به میدان می‌آیند. لذا مردم باید آرامش خود را حفظ کنند و تلاش کنند تجمعات‌شان به خشونت کشیده نشود و به اموال عمومی آسیب وارد نکنند.

جامعه اهل‌سنت ۴۰ سال است که خواستار «رفع تبعیض» است
پیشوای مذهبی اهل‌سنت در بخش دیگری از سخنان‌شان به بیان انتظارات جامعه اهل‌سنت کشور پرداختند و گفتند: جامعه اهل‌سنت که در تمام عرصه‌ها و صحنه‌ها حضور فعال داشته است، انتظاراتی دارد. جامعه اهل‌سنت ۴۰ سال است که خواستار «رفع تبعیض» است.
ایشان ادامه دادند: شیعه و سنی با یکدیگر برادر هستند. ما خوشحالیم که امروز تعصبات مذهبی در بین ملت ایران کاهش پیدا کرده است و شیعه و سنی در کشور نسبت به یکدیگر آشنایی دارند. شاید در حاشیه و مرزها تا حدودی تعصبات وجود داشته باشند، اما در مرکز کشور و کلان‌شهرها این تعصبات در بین مردم بسیار کم است.
مولانا عبدالحمید تاکید کردند: واقعا جای تأسف است که به پیگیری‌ها و نامه‌نگاری‌های مکرر در مورد یک نمازخانۀ کوچک در یک شهر بزرگ توجه نشد. متاسفانه در بعضی شهرها هنوز بر اهل‌سنت فشار است و نمازخانه‌ها را می‌بندند.
ایشان گفتند: در ایران اسلامی شهرهایی هستند که شیعه و سنی در آنها کنار یکدیگر زندگی می‌کنند،‌ اما تا کنون حاضر نشده‌اند یک بخشدار، فرماندار یا رئیس اداره از بین اهل‌سنت انتخاب کنند، درحالی‌که در بعضی از این شهرها اهل‌سنت در اکثریت قرار دارند.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان ضمن تاکید بر رسیدگی دولتمردان به خواسته‌های مردم، خاطرنشان کردند: مسئولین امر باید در زمینه رسیدگی به خواسته‌های مردم جدی باشند. ملت ایران اعم از شیعه و سنی با این انتظار که جناب آقای روحانی توانایی و انگیزۀ ایجاد تغییرات را دارد به ایشان رأی داد.
ایشان تاکید کردند: دولت تدبیر و امید باید در راستای تغییر، رفع تبعیض و اجرای عدالت جدی باشد و با تبعیض و فشارهای سلیقه‌ای در بعضی ارگان‌ها مقابله کند. در بعضی ارگان‌ها افرادی که صلاحیت لازم را هم ندارند می‌خواهند برای مساجد اهل‌سنت امام جماعت و جمعه تعیین کنند.
رئیس شورای هماهنگی مدارس دینی اهل‌سنت سیستان‌وبلوچستان اظهار داشتند: بنده بارها به علمای شیعه و سنی توصیه کرده‌ام که شرایط زمان را همواره مدنظر داشته باشند. شرایط حاضر نسبت به شرایط ۵ سال و ۱۰ سال گذشته متفاوت است. علما، مراجع و مفتیان و اندیشمندان شیعه و سنی نباید ۴۰ سال از زمانه عقب باشند، بلکه باید مطابق با نیازها و شرایط زمان حرکت کنند، در غیر این‌صورت مردم ما را رها می‌کنند و ما متضرر می‌شویم.
ایشان ادامه دادند: فقط قوانین الهی و احادیث صحیح رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم غیرقابل تغییر هستند، اما اجتهاد عالم، فقیه، مفتی و مرجع تقلید با توجه به تغییر زمان قابل تغییر هستند، کما اینکه ائمه و فقهای برجسته اهل‌سنت در بعضی مسائل از فتوایی که داده‌اند رجوع کرده و فتوای دیگری را با توجه به شرایط زمان صادر کرده‌اند.

متاسفانه برخی ادارات استانی در حل مشکلات مردم ناتوان عمل کرده‌اند
امام‌جمعه زاهدان در فرازی دیگر از سخنان‌شان از «ناکارآمدی» بعضی ادارات در سیستان‌وبلوچستان در حل مشکلات مردم به شدت انتقاد کردند و گفتند: متاسفانه بعضی از ادارات در سیستان‌وبلوچستان علی‌رغم اطلاع از مشکلات مردم، دنبال حل آنها نیستند و در این زمینه ناکارآمد و ناتوان عمل کرده‌اند.
ایشان به مشکلات شناسنامه‌ای مردم در این استان اشاره کردند و گفتند: مدت مدیدی‌ست که مردم در این استان با مشکلات شناسنامه از قبیل مشکل «منع خدمات» مواجه هستند. متاسفانه باوجود پیگیری‌های زیاد و دستورات صریحی که از مرکز کشور برای حل این مشکل صادر شده است، بسیاری از مسئولین استانی در این زمینه از خودشان ناتوانی نشان داده‌اند.
مولانا عبدالحمید تصریح کردند: برخی دیگر از ادارات در استان هستند که بنده فعلا از گرفتن نام‌شان خودداری می‌کنم، اما این ادارات نه‌تنها در فکر رسیدگی به مشکلات مردم نیستند، بلکه بر مشکلات آنان افزوده‌اند، درحالی‌که نظام جمهوری اسلامی یک نظام مردمی‌ست و مسئولین باید خودشان را در کنار مردم ببینند و به مشکلات مردم رسیدگی کنند.

مولانا عبدالحمید در پایان سخنان‌شان با اشاره به شهادت ۳ تن از پرسنل نیروی انتظامی در درگیری با قاچاقچیان مواد مخدر در شهرستان خاش، ضمن تاکید بر «حفظ امنیت منطقه و استان»، برای این عزیزان دعای رفع درجات و برای خانواده و بازماندگان آنان آرزوی صبر و اجر کردند.