مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه (۱۱ اسفند ۱۳۹۶) اهل‌سنت زاهدان، ضمن بیان صفات زن صالحه، به تاکید شریعت اسلام مبنی بر رعایت حقوق زوجین و تحمل همدیگر اشاره کردند.

به گزارش سنت نیوز، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه پس از تلاوت آیه «الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاءِ بِمَا فَضَّلَ اللَّهُ بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ وَبِمَا أَنْفَقُوا مِنْ أَمْوَالِهِمْ فَالصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِلْغَیْبِ بِمَا حَفِظَ اللَّهُ» {نساء: ۳۴}، با اشاره به «استعدادهای ذاتی مرد» از او به‌عنوان سرپرست خانواده یاد کردند و گفتند:‌ خداوند متعال در اسلام به حقوق مردم به‌ویژه به رعایت حق زن و شوهر که با هم زندگی مشترک دارند بسیار تاکید کرده است. در نظام الهی برای سیستم بشر چنان برنامه‌ای درنظر گرفته شده که زندگی انسان راحت باشد، براساس قوانین الهی که بالاترین قانون است خداوند متعال برای هر جمعی یک رئیس تعیین کرده است.
ایشان افزودند:‌ هر کشور یک رهبر یا رئیس‌جمهور، هر استان یک استاندار، هر شهر یک فرماندار و هر قبیله یک رئیس و بزرگ دارد که به امور مردم توجه و رسیدگی می‌کند، همین‌طور خداوند متعال که به فطرت و وظایف همۀ انسان‌ها آشنایی کامل دارد برای هر خانواده مسئول و سرپرست مشخص کرده و مرد را سرپرست خانواده معرفی کرده است.
مدیر دارالعلوم زاهدان ادامه دادند: الله تعالی به مرد یک‌سری توانایی‌ها و برتری‌های فطری و ذاتی داده است؛ مرد قدرت دفاع و حفاظت از زن و بچه را دارد. دومین برتری مرد آن است که تهیه لباس‌‌، مسکن، نان و نفقه بر عهده اوست. در یک خانواده زن معاون داخلی و مرد خزانه‌دار است.
خطیب اهل‌سنت زاهدان ضمن برشمردن صفات «زن شایسته»، خاطرنشان کردند: زن و مرد در حقوق مساوی‌اند هر دو باید احترام و حقوق همدیگر را مراعات کنند، چنان‌که خداوند می‌فرماید: «وَلَهُنَّ مِثْلُ الَّذِی عَلَیْهِنَّ بِالْمَعْرُوفِ». خداوند متعال شوهران را قیّم و سرپرست قرار داده و در مقابل یک شاخص و وظیفه زن را تابع‌داری از سرپرست خانواده نامیده است که خود و اموال خانه و فرزندان را حفاظت می‌کند. زن امانتدار است که عفت و حیای خودش را حفظ می‌کند. چنان‌که خداوند در قرآن می‌فرماید:‌ «فَالصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِلْغَیْبِ»
ایشا در ادامه اظهار داشتند: زنان صالح و نیک قوانین خدا را مراعات می‌کنند و از شوهر فرمان می‌برند و بدون اجازه شوهر از خانه بیرون نمی‌شوند. در حدیث شریف آمده است یکی از حقوق شوهر بر زن آن است که زن درب منزل را برای کسی که شوهرش او را انسان سالمی نمی‌داند و بر ورودش به خانه راضی نیست باز نکند و به او اجازه ورود به خانه ندهد. همچنین در حدیثی دیگر آمده است که هر زنی که از شوهرش اطاعت کند و فرایض را به‌جا بیاورد به محض اینکه بمیرد به بهشت می‌رود.
مولانا عبدالحمید احترام زوجین به همدیگر را مهم دانستند و گفتند: حضرت معاذ رضی‌الله‌عنه از «حیره» آمده بود و به رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم گفت: ای رسول خدا! مردم حیره و شام برای بزرگان خود سجده می‌کنند شما هم اجازه بدهید ما در مقابل شما سجده و ادای احترام کنیم. رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم فرمودند:‌ ای معاذ! سجده در مقابل هیچ‌کسی غیر از الله تعالی روا نیست، اگر سجده تعظیمی و ادای احترام برای کسی روا بود من به زنان دستور می‌دادم که در مقابل شوهران‌شان سجده ‌کنند. ادای احترام به شوهر لازم است، همان‌گونه که حل مشکلات خانوادگی و رسیدگی به زنان بر عهدۀ مردان است.
ایشان افزودند: رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمودند: بهترین شما کسی‌ست که برای زن و بچه‌اش بهتر باشد و من از همۀ شما برای اهل خود بهترم. بهترین انسان همان است که اخلاقش با زن و بچه خوب باشد، توهین از هر طرفی باشد حرام است. لذا باید بر زن و بچه ترحم و شفقت کرد. باید با همۀ انسان‌ها به‌ویژه با اعضای خانواده خوش‌رفتار باشیم.
مولانا عبدالحمید بر ضرورت «چشم‌پوشی و گذشت در زندگی زناشویی» تاکید کردند و ابراز داشتند:‌ زن و شوهر اگر از یکدیگر کوتاهی دیدند باید گذشت کنند و اشتباهات یکدیگر را توجیه کنند و صبر کنند؛ الله اجر و ثواب می‌دهد. ممکن است برخی از خصلت‌های زن مورد پسند مرد نباشد؛ اما مرد با درنظر گرفتن ویژگی‌های مثبتی که در وجود هر زنی قرار دارد، باید خصلت‌های ناپسندش را تحمل کند.‌ تحمل بداخلاقی و اخلاق خشن زن مایۀ اجر بزرگ و مغفرت گناهان می‌شود، در مقابل همین تحمل امید است خداوند متعال ثواب قیام‌اللیل، روزه و کارهای خیر دیگری را عنایت بکند که انسان توفیق انجام آنها را ندارد.
ایشان در ادامه به یکی از معضلات اجتماعی در بعضی از خانواده‌ها اشاره کردند و گفتند: بعضی از شوهران لجبازی می‌کنند و زن را معلق می‌گذارند؛ نه او را طلاق می‌دهند و نه او را نگه ‌می‌دارند و نه به او رسیدگی می‌کنند. این رفتار بسیار زشتی است، اگر نمی‌توانید او را نگه دارید پیشنهاد طلاق بدهید. الله ازدواج مجدد را جایز اما ظلم به زنان را حرام قرار داده است.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان ادامه دادند: مردانی که چند همسر دارند باید عدالت را در حق آنها و فرزندان‌شان اجرا کنند. الله تعالی از انسانی که همه را به نگاه یکسان ببیند و حقوق‌شان را رعایت کند راضی است.
ایشان در پایان این بخش از سخنان‌شان ضمن توصیه به والدین خاطرنشان کردند:‌ امروز مشکلات زیاد شده‌اند، موبایل که یکی از نعمت‌های الهی است متاسفانه مشکلاتی ایجاده کرده است؛ افراد منحرف، شیاد، کلاهبردار و فاسد زیادی هستند که می‌خواهند از طریق اینترنت جامعه را فاسد کنند. دشمن در تلاش است که فرهنگ مبتذل و رسوای خود را بر فرهنگ اسلامی غالب کند و غیرت، شرم، حیا و عفت را که سرمایه‌های بسیار بزرگ‌اند از ما بگیرد. والدین باید هوشیار باشند و از ایمان و دیانت فرزندان‌شان حفاظت کنند.

«امانتداری» و «توانمندی» مهمترین ویژگی‌های یک مدیر سالم است
مولانا عبدالحمید در فرازی دیگر از سخنان‌شان ضمن عرض خوشامد به مهندس دانیال محبی، استاندار سیستان‌وبلوچستان که در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان حضور داشت، گفتند: امیدواریم جناب آقای محبی استاندار محترم سیستان‌وبلوچستان نقش مفید و موثری در استان داشته باشند و در راستای خدمت به مردم موفق بشوند.
ایشان استاندار سیستان‌وبلوچستان را فردی «امین» و «توانمند» توصیف کردند و گفتند: جناب آقای محبی فردی سالم، امین، دلسوز و توانمند است. امروز سلامتی و پاکدستی یکی از صفات بسیار مهم مخصوصاً برای یک مدیر است. مدیری که علاوه بر توانمندی، امین و پاکدست باشد برای یک جامعه غنیمت است که باید برای موفقیت چنین مدیرانی دعای خیر بکنیم.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در پایان اظهار امیدواری کردند که استاندار سیستان‌وبلوچستان به «مشکلات و رنج‌های مردم» این استان «رسیدگی مضاعف» داشته باشد.