شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش نخست سخنانشان در مراسم نماز جمعه اهل سنت زاهدان (۴ مرداد ۱۳۹۸) ضمن اظهار تأسف از «کمرنگ‌شدن توبه و استغفار» در جامعه، برای برون‌رفت از مشکلات فردی و اجتماعی بر لزوم «عمل به شریعت»، «ارتباط با الله تعالی» و «دعا» تاکید و توصیه کردند.

به گزارش سنت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام جمعه اهل سنت زاهدان، شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید پس از تلاوت ۱۳۳ تا ۱۳۶ سورۀ مبارکه آل‌عمران، «توبه و استغفار» را یک ضرورت دانستند و اظهار داشتند: همۀ بندگان گنهکار هستند و بهترین گنهکار کسی است که توبه کند؛ هیچ‌کس گمان نبرد که بی‌گناه است چون در قبال هر نعمت حتی برای هر نفسی که فرو می‌بریم و بیرون می‌آوریم بر ما شکری لازم است، البته در توان ما نیست که شکر این همه نعمتِ خدا را به‌جای بیاوریم. لذا در عوض غفلت‌ها و کوتاهی‌های‌مان از خدا عفو طلب کنیم و به کثرت الله را یاد کنیم و به سوی او بشتابیم.
مولانا عبدالحمید با بیان اینکه «خداوند غفور و رحیم است» به «شتافتن به سوی مغفرت الهی» تشویق کردند و گفتند: خداوند متعال ما را به شتافتن به سوی مغفرت خودش فراخوانده است؛ اطاعت از دستورات خدا، ترک گناهان و رجوع الی الله مصداق‌هایی از شتافتن به‌سوی مغفرت پروردگار هستند.
ایشان افزودند: بعد از گناه فورا و در همان محل توبه کنید تا در همان زمان و مکانی که گناه برای ما ثبت شده در همان زمان و مکان توبه از آن گناه نیز برای ما ثبت شود و این برای ما بهتر است.
مولانا عبدالحیمد با اشاره به اهمیت و ضرورت «استغفار» گفتند: استغفار، غبار گناه را از دل می زداید. آن‌حضرت با آنکه معصوم بودند می‌فرمودند بر قلب من غبار می‌نشیند و استغفار غبار را برطرف می‌کند. رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم گاهی با صدای بلند استغفار می‌کردند تا صحابه بشنوند و بدانند که استغفار مهم است. آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم خودشان نیز روزی صدر بار و بنابر روایتی ۷۰ مرتبه استغفار می‌کردند.
ایشان در ادامه «استغفار» را علاجِ تمام گناهان و مشکلات دانستند و افزودند: علاج تمام گناهان «استغفار» است. وقتی به مشکلی گرفتار شدید خود را تبرئه نکنید. تنگی روزی، مریضی‌ها، مصیبت ها، مشکلات و همۀ بحران‌های زندگی به کوتاهی ما در عمل به شریعت و کمبود شکر نعمت‌ها برمی‌گردد و برای رفع تمام این مشکلات باید «استغفار» کنیم.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه ضمن ابراز تاسف و گلایه از «کمرنگ شدن دعا» در جامعه گفتند: چرا ما امروز متوسل به دعا و تضرع و زاری نمی‌شویم؟ چرا از خدا مدد نمی‌جوییم؟ چرا در زندگی ما دعا کم است؟ چون شناخت خدا و ارتباط با او کم است. عبادت، ارتباط با الله را اضافه می‌کند و زمینه را برای دعا که مغز عبادت است فراهم می‌کند.
ایشان ادامه دادند: الله تعالی گلایه می‌کند که چرا بندگان به دربار پروردگار عاجزی و دعا نمی‌کنند و از شرّ و از جهنم به خدا پناه نمی‌برند؟ الله تعالی دوست دارد ما شب و روز دعا کنیم. دعا باید با روحیه و توجه الی الله انجام گیرد. متاسفانه ناله و استغفار و دعای سحرگاهی در میان ما کم شده است و آنهایی که فرشتگان با دعا و ناله سحرگاهی‌شان آشنا بودند از میان ما رفته‌اند.
مولانا عبدالحمید پرهیز از گناهان را در مسیر شتافتن به سوی بهشت دانستند و افزودند: شتافتن به طرف بهشت آن است که هم در توبه و استغفار و فرار از گناهان کوشا باشیم و هم در طاعت پروردگار، مراعات حقوق‌الله و حقوق‌العباد و عمل صالح از همدیگر سبقت بگیریم. رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم می‌فرماید «حُفّت الجنه بالمکاره و حفت النار بالشهوات» آنانی که پرهیزگاری و عمل صالح انجام می‌دهند در واقع در وسط بهشت‌اند و آنانی که به نافرمانی و گناه می‌شتابند در واقع در محاصرۀ جهنم قرار دارند؛ «وَ اِنَّ جَهَنَّمَ لَمُحیطَهٌ بِالْکافِرینَ» [توبه: ۴۹].
ایشان در ادامه گفتند: ما بین بهشت و جهنم قرار داریم، الله به عملکرد ما نگاه می‌کند و ما را به بهشت یا به جهنم می‌فرستد، اگر بهشت می‌خواهید در راه خدا انفاق کنید، شب‌بیداری و پرهیزگاری را اختیار کنید و حقوق مردم و حقوق‌الله را ضایع نکنید.
ایشان ادامه دادند: نباید کسی میراث زن و دختر را تصاحب کند. این سخن که «تاکنون کسی میراث زنان را نداده است» سخن شیطان است. نباید کسی چنین سخن زشتی به زبان جاری کند. کسی که حق و میراث زنان را بخورد با آتش جهنم روبرو می‌شود. نباید ما به خاطر مال دنیا قانون خدا را زیر پا بگذاریم.

مدیر دارالعلوم زاهدان در ادامه با بیان اینکه «متقیان صاحبان بهشت هستند» به بیان اوصاف متقیان پرداختند و گفتند: متقیان کسانی هستند که در خوشحالی، ثروت، قحط، تنگدستی و در همه‌حال در راه الله خرج می‌کنند، کسانی که وقتی عصبانی می‌شوند خشم خود را اجرا نمی‌کنند بلکه کسانی را که در حق آنها ظلم کرده‌اند می‌بخشند، کسانی که وقتی گناه بزرگ یا کوچکی مرتکب شوند بلافاصله الله را یاد می‌کنند و غافل نمی‌مانند. لذا بهشت از آنِ متقیان است و تقوا، فروبردن خشم، انفاق فی سبیل الله و احسان بر مردم از مهمترین راه‌های رسیدن به بهشت هستند.
مولانا عبدالحمید در ادامه با بیان اینکه «گناهان را فقط خدا می‌تواند ببخشد» ابراز داشتند: در بین مسیحیان رایج است که برای آمرزش گناهان‌شان نزد کشیش و روحانی خودشان می‌‌روند و او اعلام می‌کند که گناهانش معاف شدند، درحالی‌که از دیدگاه اسلام نه عالِم و روحانی ونه هیچ‌کس دیگری این توانایی را ندارد که گناه کسی را ببخشد، بلکه گناه علما و عموم مردم را فقط الله می‌تواند ببخشد. لذا برای حصول بهشت و پاک شدن از گناهان باید فقط به الله رجوع شود.
مولانا عبدالحمید در پایان این بخش از سخنان‌شان از استغفار و دعا به عنوان علاج تمام معضلات فردی و اجتماعی یاد کردند و ابراز داشتند: علاج تحریم اقتصادی، قحط، تهدید بندگان، غم و اندوه، ورشکستگی و تنگناهای مالی و غیره دعا و استغفار است. برای کسانی که در کارنامه‌شان توبه و دعای زیاد دارند مژده‌های بزرگی آمده است. در احادیث پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم به دعا و تضرع و زاری بسیار تاکید شده است. دعا از دوا موثرتر است چون دوا محدودیت دارد ولی دعا محدودیت ندارد.