مولانا عبدالحمید انتصاب آقای موهبتی به‌عنوان استاندار سیستان‌وبلوچستان را «به فال نیک» گرفتند و «استفاده از مدیران توانمند» و «ایجاد تعادل بین اقوام و مذاهب» در این استان را از مهمترین انتظارات مردم از استاندار جدید برشمردند


به گزارش سنت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید شامگاه دیروز چهارشنبه (۲۳ آبان ۱۳۹۷) در همایش دانش‌آموختگی مدرسه دینی حضرت سلمان فارسی شهر “نگور”- از توابع شهرستان چابهار-، به انتصاب استاندار جدید سیستان‌وبلوچستان اشاره کردند و گفتند: انتصاب جناب آقای مهندس موهبتی را به‌عنوان استاندار سیستان‌وبلوچستان به فال نیک می‌گیریم. مزیتی که ایشان دارد این است که با این استان به‌ویژه منطقه بلوچستان و مردم آن به‌خوبی آشنایی دارد. شناخت و آشنایی بسیار مهم است.
امام‌جمعه زاهدان خاطرنشان کردند: امیدواریم استاندار جدید سیستان‌وبلوچستان برای ادارۀ استان از مدیران توانمند استفاده کند. مدیران ضعیف هر شعاری که بدهند و وابسته به هر قشر و حزبی که باشند، به نظام و حاکمیت ضربه می‌زنند.
ایشان «ایجاد تعادل بین اقوام و مذاهب» را از دیگر خواسته‌های مردم از استاندار جدید برشمردند و گفتند: در استان سیستان‌وبلوچستان تنوع قومی و مذهبی وجود دارد و ما امیدواریم که استاندار جدید بتواند به بکارگیری شایستگان و توانندان شیعه و سنی و بلوچ و سیستانی بین اقوام و مذاهب این استان تعادل ایجاد کند.
مولانا عبدالحمید تصریح کردند: ما این را ظلم بزرگی می‌دانیم که یک مدیر تلاش کند تا بستگان و خویشاوندانش را روی کار بیاورد؛ تفاوتی نمی‌کند که این مدیر شیعه باشد یا سنی، بلوچ باشد یا سیستانی. مدیران باید شایستگان اقوام و مذاهب را کنار هم قرار دهند تا به وحدت و توسعه برسیم.
رئیس شورای هماهنگی مدراس دینی اهل‌سنت سیستان‌وبلوچستان اظهار داشتند: ما امروز نیازمند مسئولین، استانداران، فرمانداران و مدیران توانمند هستیم. جامعۀ ما بیشتر از دینداری و التزام عملی مسئولین به احکام دینی، به تخصص، کاردانی، اهلیت و خدمت آنها نیاز دارد.
ایشان تصریح کردند: ما نمی‌گوییم که کار و مسئولیت به یک اهل‌سنت حتی اگر شایستگی ندارد واگذار شود، بلکه می‌گوییم کار و مسئولیت به فرد کاردان و شایسته سپرده شود، حتی اگر این فرد یک غیرمسلمان باشد. ما باید مشکلات و دغدغه‌ها را کارشناسی و آسیب‌شناسی کنیم و با ریشه‌یابی نسبت به حل مشکلات اقدام کنیم.
مولانا عبدالحمید تاکید کردند: خدمت به مردم ایران وظیفۀ حاکمیت و نظام است. باید شایسته‌سالاری در کشور حاکم باشد و از شایستگان شیعه و سنی استفاده شود. ما با مدیر ضعیف و ناتوان و نااهل مخالفیم؛ تفاوتی نمی‌کند در هر رده‌ای باشد. امیدواریم مسئولین با تدبیر و حکمت و برنامه‌ریزی و سیاستگزاری صحیح در راستای حل مشکلات و بحران‌های کشور تلاش کنند.
«کمبود آب آشامیدنی» مهمترین مشکل مردم مناطق ساحلی است
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از سخنان‌شان در همایش دانش‌آموختگی مدرسه دینی حضرت سلمان فارسی شهر “نگور”، «کمبود آب آشامیدنی» را ازجمله مشکلات مردم مناطق ساحلی در سیستان‌وبلوچستان عنوان کردند و گفتند: چابهار پیشانی کشور و حتی پیشانی بخش بزرگی از کشورهای آسیایی است که منافع‌شان از این منطقه تأمین می‌شود، اما متاسفانه مردم این شهرستان و مناطق ساحلی با مشکل شدید کمبود آب آشامیدنی مواجه هستند.
ایشان در ادامه خاطرنشان کردند: مهمترین خدمتی که جمهوری اسلامی ایران در شرایط کنونی می‌تواند در حق مردم مناطق ساحلی انجام دهد رفع مشکل آب در این مناطق است. بسیاری از کشورها که از لحاظ سرمایه و امکانات در سطح پایین‌تری از ما قرار دارند آب دریا را تصفیه کرده و علاوه بر تأمین آب آشامیدنی، در بخش کشاورزی نیز از آن استفاده می‌کنند.
امام‌جمعه زاهدان خاطرنشان کردند: زمین‌هایی که در دشتیاری و باهوکلات است از بسیاری از مناطق کشور حاصلخیزتراند. پتانسیلی که در خاک، ساحل و دریای این مناطق قرار دارد می‌تواند منافع بخش بزرگی از کشور را تأمین کند.
مدیر دارالعلوم زاهدان خاطرنشان کردند: ما در مناطق ساحلی با مشکل نبود آب مواجه نیستیم، بلکه مشکل در عدم برنامه‌ریزی صحیح در استفاده از امکانات موجود است. بنده این موضوع را بارها با مسئولین ازجمله با وزیر محترم نیرو درمیان گذاشته‌ام که برای برون‌رفت از بحران کمبود آب با ضعف مدیریت مواجهیم.
ایشان به مدیریت آب سدهایی که در بلوچستان احداث شده‌اند توصیه کردند و گفتند:‌ آب سدهای زیردان و پیشین که باید مسیر سی تا چهل کیلومتر را طی کند تا به مقصد برسد در این مسیر تبخیر می‌شود، درحالی‌که این آب باید در طول این مسیر به‌صورت لوله‌کشی به مقصد برسد تا از تبخیر و هدررفت آب جلوگیری شود. لذا مقابله با مشکل کم‌آبی در این مناطق نیازمند برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح است.
مولانا عبدالحمید به استعدادهای گردشگری در مناطق بلوچستان اشاره کردند و گفتند: در مسیر حدفاصل چابهار و پسابندر کوه‌های زیبا و جذاب مریخی قرار دارند که می‌توانند یکی از پتانسیل‌های مهم گردشگری در استان قرار گیرند. ما می‌توانیم در این قسمت تا بندرعباس و آن‌طرف‌تر اتوبان احداث کنیم تا گردشگران و مردم منطقه در این مسیر تردد کنند.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان «فقر» و «بیکاری» را از دیگر مشکلات مردم در بلوچستان برشمردند و گفتند: فقر و بیکاری در این مناطق بیداد می‌کند. بخش بزرگی از مردم در کپرها زندگی می‌کنند. ما افسوس می‌خوریم که مسئولین نتوانسته‌اند با اولویت‌بندی و برنامه‌ریزی دقیق مشکلات را حل کنند.
ایشان در ادامه افزودند: امیدواریم استاندار جدید، نمایندگان مجلس، علما و سایر عزیزان دست به دست هم بدهند و برای حل مشکلات مناطق ساحلی به‌ویژه مشکل آب این مناطق چاره‌اندیشی و تلاش کنند.