دلیل اصلی سردرگمی و پریشانی مسلمانان دوری از قرآن و سنت های نبوی (ص) دلیل اصلی سردرگمی و پریشانی مسلمانان در جای جای دنیا می باشد و تنها راه رهایی از این مشکلات همان بازگشت به قرآن و رعایت سنت های پیامبر اکرم (ص) می باشد .

MVI_457419-13-11-660x330به گزارش سنت نیوز به نقل از پورتال رسمی مسجد النبی ایرانشهر،

حضرت مولانا سخنرانی خویش رابا حمد وستایش خداوند متعال ودرود برحضرت ختمی مرتبت(ص)وآل واطهاراو آغازنمودند وسپس به تلاوت ایاتی چنداز کلام الله مجید پرداختند.

وَالْفَجْرِ ﴿۱﴾وَلَیَالٍ عَشْرٍ(۲)وَالشَّفْعِ وَالْوَتْرِ(۳)وَاللَّیْلِ إِذَا یَسْرِ ﴿۴﴾هَلْ فِی ذَلِکَ قَسَمٌ لِّذِی حِجْرٍ ﴿۵﴾

اولین جمعه از ماه ذی‌الحِجّه الحرام

خداوند رب العزت برای این روزهای با برکت  ، برای اهمیت این روزها سوگند یاد میکند. برای فضیلت این روزها سوگند با تاکید یاد میکند. وقتی خداوند برای چیزی سوگند یادمیکند یعنی مقام ومنزلت آن چیز را به اثبات میرساند.

در سوره مبارکه فجر اولین آیات قسم یاد میکند: وَالْفَجْرِ.وَلَیَالٍ عَشْرٍ.

وَالشَّفْعِ وَالْوَتْر.وَاللَّیْلِ إِذَا یَسْرِ

به روایت وتفسیر حضرت شاه ولی الله محدث و مفسرو مترجم قران مجید: خداوند بزرگوار به فجر به فجر روز عید قربان که در این ایام داخل می شود قسم یاد میکنند.ولیال عشر :جناب شاه ولی الله می فرمایند منظور از لیال عشر شبهای ده گانه ماه ذی‌الحِجّه الحرام که بسیار شبهای با فضیلتی در نزد خداوند هستند.والشفع والوترقسم به شبهای جفت وتاق جناب شاه ولی الله می فرمایند منظور از شبهای جفت وتاق شبهای آخر ماه مبارک رمضان هستند که لیله القدر در آن قرار دارد که در این ده شب فضیلت خاصی وجود دارد .واللیل اذا یسروقسم به شبی که حضرت محمد(ص)به معراج رفتند.

هَلْ فِی ذَلِکَ قَسَمٌ لِّذِی حِجْرٍ

تاکید بر صاحبان عقل وفهم وقتی خداوند قسم یاد میکند ارزش و فضیلت آنها را بیان میکند.

اگر کمی فکر کنیم سلسله آغازین این ایام از اول ماه مبارک رمضان شروع میشود بعد از اینکه ماه مبارک رمضان به اتمام می رسد متوصلا آغاز حج شروع می شود که بعداز رمضان شوال است .

حضرت پیامبر (ص)می فرمایند:حج سه ماه است ۱-شوال ۲-دی القعده ۳-ذی الحجه الحرام

اگرچه احکام و ارکان مخصوص حج در ذی الحجه ادا می شود لیکن احرام بستن از اول ماه شوال نه تنها جائزبلکه مستحب است اگر کسی به نیت حج احرام ببندد و از شهر خود به نیت حج حرکت کند بستن احرام برایش مستحب است تا وقتی که در ذی الحجه مراسم حج را ادا کند.

خداوند عید فطر را زمانی آغاز میکند که ماه مبارک رمضان به اتمام می رسد و در اتمام ماه مبارک رمضان صدقه فطریه را برای مسلمانان واجب میکند که به فقرا و مساکین بدهند وهمچنین عید قربان را زمانی گذاشته اند که عبادت حج تکمیل می شود وبعد از ادای مراسم حج خداوند قربانی را برای مسلمانان واجب کرده اند که خداوند میفرماید: از گوشت قربانی هم خودتان بخورید وهم به نزدیکانتان بدهید وهم بین فقرا ومساکین تقسیم کنید.

در ادامه حضرت مولانا مختصری از ارکان حج و قربانی را توضیح دادند و در ادامه به برخی از مسایل روز پرداختند که چرا مسلمانان دچار پریشانی و سردرگمی شده اند .

دلیل اصلی سردرگمی و پریشانی مسلمانان 

دوری از قرآن و سنت های نبوی (ص) دلیل اصلی سردرگمی و پریشانی مسلمانان در جای جای دنیا می باشد و تنها راه رهایی از این مشکلات همان بازگشت به قرآن و رعایت سنت های پیامبر اکرم (ص)  می باشد .

در زمان حضرت عمر فاروق (رض) در یکی از جنگ ها مسلمانان نتوانستند با وجود اینکه مدت زیادی قلعه ای را محاصره کرده بودند ، آنرا فتح کنند . به همین دلیل فرمانده سپاه مسلمین موضوع را طی نامه ای به حضرت عمر ( رض) اطلاع داد. حضرت عمر ( رض) در جواب دلیل این امر را ترک شدن یکی از سنت های نبوی (ص) بیان فرمودند. سپاه مسلمین پس از بررسی دریافت که آن سنت ترک شده همان مسواک زدن است و با از سرگیری این سنت ، موفق به فتح آن قلعه شدند. این قضیه به وضوح تأثیر سنت های پیامبر (ص) را در زندگی ما مسلمانان ثابت می کند.

هر مسئله خلاف سنت ، بدعت است و هر بدعتی سرانجامش آتش جهنم است .پیامبر اکرم (ص) بارها مسلمانان را به رعایت سنت ها امر فرموده است :

 علیکم بسنتی و سنه خلفاءالراشدین 

 برشما باد رعایت کردن سنت من و سنت خلفای راشدین

در جای دیگری می فرمایند :

علیکم بالنواجذ

 یعنی سنت های مرا با دندان های پیشین بگیرید.

قربانی هم یکی از سنت های آن پیامبر (ص) است . آنحضرت (ص) دو گوسفند قربانی می کردند و می فرمود که ای خدا یکی از اینها برای من و یکی برای امت فقیر من است .

بی بی عایشه رضی الله عنها روایت می کند که : ما در مدینه منوره در زمان رسول اکرم (ص) وقتی قربانی ها کشته می شدند آنها را تباهگ  ( گوشت نمک و ادویه زده شده و خشک شده ) می کردیم .

اگر مسلمانی به نیت اینکه چون پیامبر (ص) تباهگ خورده است ، تباهگ بخورد به او ثواب هم می رسد.

حضرت ابن عمر (رض) فرموده است: رسول الله (ص) در مدت ده سالی که در مدینه زندگی می کردند هر سال قربانی می کردند.

حضرت امام ابوحنیفه با در نظر داشتن این قضیه ، قربانی را واجب دانسته است .

صحابی جلیل القدر حضرت زید ابن ارقم (رض ) روایت کرده است که :

  • قُلْنَا: یَا رَسُولَ اللَّهِ مَا هَذِهِ الأَضَاحِیُّ؟ قَالَ: «سُنَّهُ أَبِیکُمْ إِبْرَاهِیمَ عَلَیْهِ السَّلاَمُ». قَالَ قُلْنَا: فَمَا لَنَا فِیهَا؟ قَالَ: «بِکُلِّ شَعَرَهٍ حَسَنَهٌ». قَالَ قُلْنَا: یَا رَسُولَ اللَّهِ فَالصُّوفُ؟ قَالَ: «بِکُلِّ شَعَرَهٍ مِنَ الصُّوفِ حَسَنَهٌ».[۳]

زید بن ارقم رضی الله عنه می‌گوید: گفتیم: ای رسول خدا! حقیقت این قربانی چیست؟

فرمود: «سنت پدر شما، حضرت ابراهیم علیه السلام است». گفتیم: در این برای ما چه ثوابی هست؟ فرمود: «عوض هر موی، برای شما یک نیکی است». گفتیم: ای رسول خدا! پس پشم گوسفند؟ فرمود: «عوض هر تار پشم برای شما یکی نیکی ثبت می‌شود»

شرایط شخصی که قربانی می کشد :

۱-      مسلمان باشد یعنی بر غیر مسلمان قربانی واجب نیست.

۲-      آزاد باشد پس بر کنیز و برده قربانی واجب نیست.

۳-      مقیم باشد بنابراین بر مسافر قربانی واجب نیست ولی اگر مسافر خودش سفارش کرد که در شهرش برای او قربانی بکشند به او ثواب قربانی می رسد.

۴-      به اندازه ۸۷٫۴۷۵ گرم طلا مال داشته باشد .

 

شرایط حیوان قربانی :

از نظر جسمانی سالم باشد .لنگ یا یک چشم یا خنثی نباشد. حنثی حیوانی است که نر یا ماده بودن آن مشخص نباشد . بیشتر از یک سوم از دمش قطع نشده باشد .

 سن آن اگر شتر است بیشتر از ۵ سال و اگر گاو است بیشتر از دو سال و اگر بز است بیشتر از یکسال و اگر گوسفند است بیشتر از شش ماه باشد .

بی دندان یا دیوانه یا گر و پشم ریخته یا بینی بریده یا یک پستان ( برای گوسفند ) یا بی پستان ( برای گاو ) نباشد .

 شاخ آن از بن شکسته نباشد .

سوال : آیا برای شخص مجرد قربانی کشتن جائز است ؟

جواب : اگر به اندازه وجوب قربانی مال دارد نه تنها جائز بلکه واجب است قربانی بکشد.

وقت کشتن قربانی :

وقت کشتن قربانی بعد از خواندن نماز عید است و در جاهاییکه چندین نماز عید برپا می شود بعد از خوانده شدن اولین نماز عید تمام مردم آن شهر می توانند قربانی خود را بکشند.

بهتر است گوشت قربانی به سه حصه تقسیم شود . یک حصه بین فقیران و نیازمندان تقسیم شود ، یک حصه بین همسایگان و خویشاوندان تقسیم شود و حصه دیگر برای خود شخص باشد.