مولانا عبدالغنی بدری با بیان اینکه «بهره‌برداری از فرصت حج، لیلهالقدر، جمعه و عشره اول ذی‌الحجه سبب آمرزش گناهان، رفع درجات و کسب رضایت خداوند می‌شود» به برشمردن فضایل جمعه، فلسفه مشروعیت آن و پیامدهای منفی عدم شرکت در نماز جمعه پرداخت.


به گزارش سنت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سنی‌آنلاین، مولانا عبدالغنی بدری سخنان خویش را در مراسم نماز جمعه (۱۹ مرداد ۱۳۹۷) با تلاوت آیه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا نُودِیَ لِلصَّلَاهِ مِنْ یَوْمِ الْجُمُعَهِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِکْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَیْعَ ذَلِکُمْ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ تَعْلَمُونَ»، [جمعه: ۹] آغاز کرد و خاطرنشان ساخت: «ایام حج»، «لیلهالقدر» و «شب و روز جمعه» جزو فرصت‌هایی هستند که الله عزّوجلّ برای آمرزش گناهان و رفع درجات مسلمانان گذاشته است.
امام‌جمعه موقت اهل‌سنت زاهدان افزود: وقتی انسان مناسک «حج» را در زمان‌ و مکان خاصش انجام می‌دهد، چنان از گناهان پاک می‌شود که گویی تازه از مادر متولد شده است. عبادت «لیله‌القدر» از عبادت هزار ماه بهتر و افضل است. «شب و روز جمعه» موقعیت‌ها و فرصت‌هایی هستند که خداوند متعال آن را در اختیار مؤمنان قرار داده تا با انجام اعمال نیک از آن به بهترین صورت استفاده کنند.
استاد حدیث دارالعلوم زاهدان در ادامه اظهار داشت: دلیل نام‌گذاری روز “جمعه” به این عنوان به‌خاطر “اجتماع” مسلمانان است. در همه احکام اسلامی جمع‌شدن و کنار هم بودن مسلمانان دیده می‌شود. به‌عنوان مثال در «نماز» همه مسلمانان در مسجد جمع می‌شوند و به یک امام اقتدا می‌کنند و نمازشان را به‌جا می‌آورند. در «حج» شاه، گدا، غلام و رعیت همه در یک مکان و با پوشش واحد جمع شده، سرشان را لخت می‌کنند و دور یک بیت مشغول طواف می‌شوند و این مظهر اجتماع‌شان است. در زکات نیز همدردی و برابری است، افرادی را که الله ثروت و سرمایه داده با بینوایان جمع می‌شوند از ثروت‌شان استفاده می‌کنند.
افتتاح نماز جمعه در هر مسجد و محله برخلاف اجتماع مسلمانان و فلسفه نماز جمعه است
مولانا عبدالغنی بدری «نماز جمعه» را یکی از مظاهر اجتماع مسلمانان دانست و ابراز داشت: یکی از مظاهر اجتماع مسلمانان، نماز جمعه است. در هفته یک‌بار مردم محله و اطراف در یک مکان جمع می‌شوند و حکم خدا را به‌جای می‌آورند. از مشکلات همدیگر آگاه می‌شوند، باهم همدردی می‌کنند و احکام و دستورات خدا را می‌آموزند.
ایشان «افتتاح نماز جمعه در محله‌های مختلف یک شهر» را مغایر با فلسفه برگزاری نماز جمعه دانست و خاطرنشان کرد: افتتاح نماز جمعه در هر مسجد و محله برخلاف اجتماع مسلمانان و فلسفه نماز جمعه است و اسلام هم این را نمی‌پسندد، امروز هم در حرمین شریفین مردم در یک مکان نماز جمعه برگزار می‌کنند. الله تجمع در یک مکان را که شبیه تجمع در عرفات است، بیشتر از تفرق می‌پسندد.
ترک نماز جمعه سبب غفلت و فساد قلب می‌شود
مولانا عبدالغنی با استناد به حدیث پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم، نسبت به عدم شرکت در نماز جمعه هشدار داد و گفت: جمعه با قلب انسان در ارتباط است. یکی از عوارض بد ترک نماز جمعه همین است که قلب فاسد و غافل می‌شود، فرد غافل در دلش «یاد الله»، «خوف خدا» و «ذکر آخرت» نیست او همیشه دنبال هوی و هوس است.
مولانا بدری با بیان اینکه «روز جمعه برای درود، تلاوت و عبادت است» به بهره‌گیری از فرصت جمعه تأکید کرد و خاطرنشان ساخت: نه‌تنها نماز جمعه بلکه کل روز و شب جمعه مهم‌ است؛ لذا باید بررسی کنیم شب و روز جمعه ما چطور می‌گذرد، متأسفانه تعداد شرکت‌کنندگان در نماز جماعت صبحِ جمعه نسبت به‌روزهای دیگر هفته کمتر است.
ایشان ادامه داد: همه جلسات لهو و لعب، تفریح، پیک‌نیک، خواب و استراحت و غیره در همین روز انجام می‌گیرند. باید در کارهای خود تجدیدنظر کنیم، جمعه حج فقرا است همان‌طور که در حج رضایت خدا حاصل می‌شود با بهره‌گیری از جمعه هم رضایت خدا حاصل می‌شود.
عبادت در دهۀ اول ذی‌الحجه به‌اندازه عبادت شب‌های قدر و روزهای رمضان ثواب دارد
مولانا عبدالغنی بدری در بخش دیگری از سخنان خویش «عبادت در دهۀ اول ذی‌الحجه» را مهم دانست و ابراز داشت: از اواسط هفته آینده دهۀ اول ذی‌الحجه آغاز می‌شود، عشره اول ذی‌الحجه یکی از فرصت‌هایی است که عبادت در شب‌های آن به‌اندازه عبادت شب‌های قدر و عبادت در روزهایش به‌اندازه عبادت در روزهای رمضان فضیلت و ثواب دارد.