حضرت حسین بخاطر فساد حکومتی یزید و ظلمهایی که در حکومت او انجام شد قیام کردند. و این بود که برای منع ظالم از ظلم قیام کردند و درسی که قیام امام حسین می آموزد این است که بر همه یزیدیان که بنام اسلام بر مردم حکومت می کنند باید قیام کرد همانگونه که امام حسین این درس را آموخت و دومین درس امر به معروف و نهی از منکر است و درسی که در آخرین شب حیات خود دادند این بود که اگر شما مرا دوست دارید عمل مرا دنبال کنید قرآن را تلاوت کنید به من اقتدا کنید و با خدا راز و نیاز کنید لذا اقتدا و عمل کردن به دستورات امام حسین بهترین عمل است همانگونه که خداوند می فرمایند: «قل ان کنتم تحبون الله فاتبعونی یحببکم الله و یغفر لکم ذنوبکم» و این بزرگترین و بهترین دلیل محبت حسین رض و تبعیت از ایشان است پساقتدا و تبعیت کردن از فرد بهترین دلیل بر محبت اوست و شعار دادن تنها کافی نیست.

به گزارش سنت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مسجد النبی (ص) بیرجند سخنران این هفته نماز جمعه ۹ آبان ۹۳ مولانا فاروقی امام جمعه محترم اهل سنت بودند و سخنان خود را پیرامون قیام حضرت حسین (رض)ایراد نموده و فرمودند:حضرت امام حسین رض در سوم شعبان سال چهارم هجری در مدینه چشم بدنیا گشود و پیامبر نام حسین را برایشان انتخاب کردند و ایشان از همه نوه های پیامبر شباهت بیشتری به پیامبر داشتند و در سال ۶۱ هجری در سن ۵۷ سالگی در دهم عاشورا در کربلا بشهادت رسیدند

ایشان ابتدا در مورد فضیلت شهادت سخن راندند:

خداوند می فرمایند: «و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون» شما گمان نکنید کسانی که در راه خدا کشته می شوند مرده هستند خیر بلکه اینها زنده اند و در نزد خدا روزی می خورند و در آیه دیگر: «و لاتقولوا لمن یقتل فی سبیل الله اموات بل احیاء و لکن لاتشعرون» در مورد کشته های در راه خدا نگویید که مرده اند بلکه شما احساس نمی کنید

 و در مورد جهاد هم که سبب رسیدن به مقام والای شهادت است پیامبر می فرمایند کسی که بمیرد و در جنگ و جهاد شرکت نکند یا اینکه به فکر جهاد نباشد بر شاخه ای از نفاق مرده است.

پیامبر قسم یاد می کنند که: من دوست دارم که در را ه خدا کشته شوم و باز زنده شده و کشته شوم یعنی بار بار در راه خدا فدا شوم.

و باز می فرمایند: گردو غباری که در راه خدا بر قدمهای شخص مومن  برسد آتش جهنم او را لمس نخواهد کرد و در جای دیگر می گویند: احدی از انسانها نیست که وقتی وارد بهشت می شود ارزوی برگشت به دنیا را داشته باشد مگر شخص شهید که ارزوی برگشت دارد تا اینکه دهها بار در راه خدا کشته شود زیرا مقام و کرامتی که در آخرت به او به سبب شهادت داده شده با هیچ چیز برابری نمیکند و وقتی انسان در راه خدا کشته می شود همه گناهان او بخشیده می شود مگر قرض که حق الناس است و آن را باید ادا کند.

پیامبر در روایت دیگری می فرمایند: دو قطره نزد خدا بسیار عزیز است یکی قطره خونی که  در راه خدا ریخته می شود و دیگری قطره اشکی که از ترس خدا در دل شب از چشم جاری می شود.

امام جمعه محترم اهل سنت در ادامه به ماه محرم پرداختند و فرمودند محرم یکی از چهار ماهی است که از ماههای حرام است: ذی القعده، ذی الحجه، محرم و رجب. این چهرا ماه در ادیان گذشته نیز از اهمیت بالای برخوردار بودند کما اینکه جنگ در این ماهها حرام بود عبادت این ماهها بیشتر ارزش دارد و گناه نیز جزای بیشتری داشته است .

ایشان در ادامه فرمودند

پیامبر در رابطه با روز عاشورا یا ماه محرم می فرمایند: بهترین روزه بعد از ماه رمضان روزه ماه محرم است ماهی که شما آن را با نام محرم می شناسید و پیامبر این ماه را نسبت به خدا می دهند و می گویند شهر الله که دلیل بر فضیلت آن است.

همچنین از ابن عباس در رابطه با روز عاشورا سوال شد فرمودند که: من هرگز ندیدم که پیامبر روزی را روزه گرفته باشند بخاطر فضیلت این روز بر روزهای دیگر مگر روزه عاشورا یعنی پیامبر چون روز عاشورا را برتر می دیدند آن را روزه می گرفتند.

پیامبر وقتی به مدینه هجرت کردند دیدند که یهود روز دهم محرم را روزه می گیرند و دلیلش را که پرسیدند یهودیان گفتند ما این روز را به شکرانه نجات موسی و بنی اسرائیل و غرق شدن فرعون و لشکریانش روزه می گیریم . پیامبر فرمودن ما که نسبت به موسی از شما مستحق تر و سزاوارتریم لذا دستور دادند که روز عاشورا را روزه بگیرند.

قبل از فرض شدن روزه ماه مبارک رمضان روزه گرفتن روزه عاشورا بر مسلمانان واجب بود و وقتی در سال دوم هجری روزه رمضان واجب شد پیامبر فرمودند مختارید که روز عاشورا را روزه بگیرید یا نه و اگر من در سال آینده زنده باشم تاسوعا و عاشورا را روزه خواهم گرفت تا به یهود شبهت نداشته باشیم. لذا برخی علما روزه عاشورا را سنت و یا حداقل مستحب می دانند.

اتفاقات روزه عاشورا

یکی از اتفاقات مهم عاشورا پهلو گرفتن کشتی نوح در کوه جودی پس از طوفان است دومین اتفاق همان نجات موسی و بنی اسرائیل و غرق شدن فرعونیان است و سومین اتفاق که عاشورا روز جمعه هم خواهد بود بر پا شدن قیامت است لذاست که شهادت حسین بن علی جزئ افتخارات است.

مرگ حق است اما برخی مرگها دردآور است و ملت و امت را عزادار می کند مانند وفات پیامبر و. شهادت عمر فاروق بدست یک آتش پرست و شهادت علی کرم الله وجهه و شهادت عثمان غنی در حالت روزه و تلاوت قرآن و … که اینها بزرگترین مصیبتهاست اما وظیفه مسلمان در قبال مصیبتهای عظیمی در قبال چنین مصیبتها و یا حتی مصیبت عزیزان خانوادگی چیست که مهمتر از همۀ این احادیث و روایات اینکه، خداوند متعال در سوره بقره می‌فرماید: «و لنبلونکم بشیء من الخوف و الجوع ونقص من الاموال والانفس والثمرات وبشر الصابرین الذین إذا أصابتهم مصیبه قالوا إنا لله و إنا إلیه راجعون اولئک علیهم صلوات من ربهم ورحمه واولئک هم المهتدون».[بقره: ۱۵۵-۱۵۷] خدا می فرماید ما شما را با عناوین مختلف آزمایش می کنیم اما در برابر این آزمایشات بشارت دهید به صابرین کسانی که وقتی دچار مصیبتی می شوند می گویند ما از آن خداییم و بسوی خدا بر می گردیم . در این آیه مبارکه دو مسئله نهفته است یکی کمال عبودیت و دیگری اعتقاد به معاد که همه بسوی او برمی گردیم لذا وظیفه مسلمان در قبال مصیبت بزبان آوردن این کلمات است که خداوند  می فرماید:  اولئک علیهم صلوات من ربهم و رحمه.

طبق حدیث پیامبر سه نعمت است که اگر به انسانی داده شود همه نعمتهای دنیا به او داده شده: اینکه انسان در برابر مقدرات راضی باشد و در برابر بلاها صبر داشته باشد و سوم در حالتی که در ناز و نعمت است دعا کند.

و الله متعال به ما دستور داده که در هنگام مصیبت «إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعونَ» بگوییم و می‌فرماید:[وَبَشِّرِ الصَّابِرِینَ`الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِیبَهٌ قَالُوا إِنَّا للهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ` أُولَئِکَ عَلَیْهِمْ صَلَوَاتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَرَحْمَهٌ وَأُولَئِکَ هُمُ المُهْتَدُونَ]: (صابران را بشارت بده. آنانی که هرگاه مصیبتی به آنان برسد، گفته‌اند: ما از خداییم و به خدا باز می‌گردیم. بر آنان درود و رحمتی از جانب خداوند است و آنان هدایت یافته گانند).

پیامبر می فرماید: «لیس منا من ضرب الخدود و شق الجیوب و دعا بدعوی الجاهلیه». کسی که بر صورت خود بزند و گریبان پاره کند و جملات جاهلی بر زبان بیاورد از – امت- من نیست.

مولانا فاروقی در بخش سوم بیاناتشان به فضائل اهل بیت پیامبر اشاره نموده و فرمودندد: کتابهای حدیث اهل سنت سراسر پر از فضائل اهل بیت است و اهل سنت متفق القولند که محبت اهل بیت پیامبر واجب و اذیت کردنشان و یا اهانت به آنها قولا و عملا حرام است زیرا اهل سنت از رفتار و اقوال پیامبر دین خود را می گیرند زیرا پیامبر فرمودند : اذکرکم فی اهل بیتی و خیلی دیگر از احادیث که احترام و حق و حقوق آنها را ذکر کرده. و در مورد علی رض می گویند که علی خداو پیامبر را دوست دارد و خدا و رسول هم او را دوست دارند در مورد فاطمه رض عنها می گویند سیده زنان بهشت است و  در مورد حسنین رض می گوید سیدا شباب اهل الجنه  یا اینکه هر کس حسنین رض را دوست داشته باشد من را دوس دارد و هر کس آنها را ناراحت کند مرا ناراحت کرده و ….

ایشان در بخش پایانی سخنانشان به بیان هدف قیام امام حسین پرداختند که امام حسین فرمودند من برای اصلاح دین جد خود خروج کردم و اصلاح و خیر خواهی برای دیگرا از وظائف مهم انبیاست.

لذا حضرت حسین بخاطر فساد حکومتی یزید و ظلمهایی که در حکومت او انجام شد قیام کردند. و این بود که برای منع ظالم از ظلم قیام کردند و درسی که قیام امام حسین می آموزد این است که بر همه یزیدیان که بنام اسلام بر مردم حکومت می کنند باید قیام کرد همانگونه که امام حسین این درس را آموخت و دومین درس امر به معروف و نهی از منکر است  و درسی که در آخرین شب حیات خود دادند این بود که اگر شما مرا دوست دارید عمل مرا دنبال کنید قرآن را تلاوت کنید به من اقتدا کنید و با خدا راز و نیاز کنید لذا اقتدا و عمل کردن به دستورات امام حسین بهترین عمل است همانگونه که خداوند می فرمایند: «قل ان کنتم تحبون الله فاتبعونی یحببکم الله و یغفر لکم ذنوبکم» و این بزرگترین و بهترین دلیل محبت حسین رض و تبعیت از ایشان است پساقتدا و  تبعیت کردن از فرد بهترین دلیل بر محبت اوست و شعار دادن تنها کافی نیست.

قانون و اساس دوست داشتن اینست که مطیع محبوب باشیم و به دستورات او عمل کنیم و شعار ندهیم.