در ماه مبارک رمضان انفاق ، دادن صدقه و زکات اجرش چند برابر ماه های دیگر است و تمام عبادات نفلی درجه فرضی را در این ماه می گیرند

به گزارش سنت نیوز، شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِیَ أُنزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَیِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ فَمَن شَهِدَ مِنکُمُ الشَّهْرَ فَلْیَصُمْهُ وَمَن کَانَ مَرِیضاً أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّهٌ مِّنْ أَیَّامٍ أُخَرَ یُرِیدُ اللّهُ بِکُمُ الْیُسْرَ وَلاَ یُرِیدُ بِکُمُ الْعُسْرَ وَلِتُکْمِلُواْ الْعِدَّهَ وَلِتُکَبِّرُواْ اللّهَ عَلَى مَا هَدَاکُمْ وَلَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ [البقره : ۱۸۵]– ( مَنْ صَامَ رَمَضَانَ إِیمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ) (حدیث متفق علیه) مولانا محمد عثمان در مراسم نماز جمعه این هفته (۲۱ خرداد ۱۳۹۵) مسجد جامع الخلیل خاش ضمن تلاوت آیه ۱۸۵ سوره بقره و بیان حدیثی از پیامبر صلی الله علیه و سلم ، به موضوع فضیلت ماه مبارک رمضان پرداخت و فرمود:

آن حضرت صلی الله علیه و سلم می فرماید: دهه اول ماه مبارک رمضان رحمت خداوند است و رحمت او تمام کائنات و خلایق را در بر می گیرد چراکه شیاطین سرکش زنجیر و در های بهشت گشوده می شوند و درهای جهنم بسته می شوند.

در نظام کائنات تغییر کلی به وجود می آید و حالات عوض می شوند و رحمات الهی سرازیر زمین و ملائکه رحمت بر روی زمین نزول می کنند و رزق ، روزی فراوان می شود لذا در این ماه روح مسلمان با نعمت های روحانی مانند تلاوت قرآن ، توبه و استغفار ، ذکر و تسبیح تغذیه می شود و ظاهر ، درون انسان با روزه گرفتن تزکیه و اصلاح می شود و به خاطر خشنودی خداوند ترک همه لذات و خواهشات نفسانی صورت می گیرد..

پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود: هر کسی برای خشنودی و رضامندی پروردگار رمضان را روزه بگیرد و ایمان به خداوند داشته باشد که این دستور خداوند است بخشیده و تمام گناهان اش به سبب گرفتن روزه بخشیده می شود.

(وَلَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ) خداوند را شکر کنیم که این ماه مبارک رمضان را دریافتیم.

در این سال کسانی بودند که از دنیا رفتند  بنابراین برای یکبار به دنیا آمده ایم و برای یکبار از این دنیا می رویم خداوند یک فرصت به هر انسانی می دهد و از این فرصت استفاده کنید و آن را به خواب و غفلت نگذرانید و شب ها تا سحر به عبادت مشغول باشید و همچنین با چند ساعت استراحت در روز بقیه ساعات را در عبادت خداوند باشید چراکه درهای رحمت در این ماه باز شده اند.

در ماه مبارک رمضان حضرت عایشه صدیقه رضی الله عنها هنگام سحر این دعا را زمزمه می کردند: “اللَّهُمَّ إنَّکَ عَفُوٌّ تُحِبُّ العَفْوَ فَاعْفُ عَنِّی” پروردگارا تو معاف کننده هستی و دوست داری عفو و بخشش را پس مرا ببخش.

پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود: آن کسی که رمضان به نزد او آمد و جنتی نشد بخشیده نشود.

استاد برجسته تفسیر در ادامه سخنان خود با اشاره به پر رنگ بودن جوانان در نماز تراویج فرمود: تراویح ها را پرنگ کنید و مساجد مملو از نمازگزاران باشد جوانان استقبال کنند و در مساجد به عبادت مشغول باشند پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود: کسی که قلبش معلق به مسجد باشد رب العالمین او را فردای قیامت زیر سایه عرش جای می دهد.

همچنین پیامبر صلی الله علیه و سلم فرمود: هر کسی روزه داری را افطار دهد روز قیامت الله تعالی از حوض کوثر او را آب می نوشاند و تا داخله جنت تشنه نمی شود.

الله تعالی در شب قدر فیصله رزق بندگان را کرده است ، (لَیْلَهِ الْقَدْرِ) شبی است که اندازه عمر ، روزی ، اعمال و تمام آنچه که انجام می دهیم در این شب فیصله شده است.

(إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَهِ الْقَدْرِ) قرآن در این شب نازل شد و در احادیث آمده که تمام کتب آسمانی در ماه مبارک رمضان نازل شده اند صحف ابراهیم و موسی در اول رمضان ، تورات در ۶ رمضان و انجیل در ۱۳ رمضان و زبور در ۱۸ رمضان و قرآن عظیم الشان در ۲۴ رمضان نازل شده است.

مولانا محمد عثمان در ادامه سخنان خود افزود: قرآن عظیم الشان از لوح محفوظ تا بیت العزه که بالای آسمان دنیاست نازل و از بیت العزه بر سینه محمد مصطفی صلی الله علیه و سلم طی ۲۳ سال دور نبوت نازل شد.

ایشان در آخر عنوان کردند: در این ماه مبارک رمضان انفاق ، دادن صدقه و زکات اجرش چند برابر ماه های دیگر است و تمام عبادات نفلی درجه فرضی را در این ماه می گیرند.

الخلیل آنلاین