مولانا محمد عثمان؛ رحلت عالم گرانقدر رئیس مجلس خبرگان رهبری آیت الله مهدوی کنی را به رهبر معظم انقلاب و خانواده محترم آیت الله مهدوی کنی تسلیت عرض نمودند و از بارگاه الله تعالی برای خانواده و بازمندگان صبر جمیل و اجر عظیم خواستار شدند.

به گزارش سنت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مسجد جامع الخلیل(الخلیل آنلاین)؛

وَإِن طَائِفَتَانِ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ اقْتَتَلُوا فَأَصْلِحُوا بَیْنَهُمَا فَإِن بَغَتْ إِحْدَاهُمَا عَلَى الْأُخْرَى فَقَاتِلُوا الَّتِی تَبْغِی حَتَّى تَفِیءَ إِلَى أَمْرِ اللَّهِ فَإِن فَاءتْ فَأَصْلِحُوا بَیْنَهُمَا بِالْعَدْلِ وَأَقْسِطُوا إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطِینَ [الحجرات : ۹] إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَهٌ فَأَصْلِحُوا بَیْنَ أَخَوَیْکُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ [الحجرات : ۱۰] مولانا محمد عثمان (حفظه الله تعالی) در خطبه های نماز جمعه این هفته (۲ آبان ماه ۹۳) مسجد جامع الخلیل خاش با تلاوت آیات ۹ و۱۰ سوره حجرات بیان فرمودند:

در میان مسلمانان بعد از شهادت حضرت عثمان ذی النورین رضی الله تعالی عنه جنگ و اختلافاتی پیش آمد. در اصل بانی جنگ و فساد در امت یهود بودند. یهودی ها دشمن قسم خورده امت اسلام بودند. برای خلیفه مسلمین حضرت عثمان رضی الله تعالی عنه به عناوین مختلف و حرفهای غیر واقعی توطئه و از بین بردن او را داشتند. یکی از توطئه آنها این بود که می گفتند خویشاوندان خود را بر پست های خاص و مهم گذاشته است. در حقیقت این یک تهمت بود چون کسانی که عهده دار بودند همان هایی بودند که سیدنا امیر المومنین عمر فاروق رضی الله تعالی عنه تعیین کرده بود. در درجه دوم دشمنان تبلیغات نادرست و تخریب کردن اذهان به خلیفه رسول الله پرداختند که خلیفه توانایی خلافت و رهبری را ندارد. لذا این حرفهایشان را قرآن مجید رد می کند.

مولانا محمد عثمان در ادامه سخنان خود اظهار نمود: قرآن در درجه اول در سوره فتح قبل از سوره حجرات گواهی می دهد که بر اسلام چهار دور که دور اول از بعثت تا هجرت رسول الله ، دور دوم از هجرت تا وفات ، دور سوم خلافت شیخین ابوبکر و عمر رضی الله تعالی عنه و دور چهارم خلافت عثمان ذی النورین گذشته است. قرآن این چهار دور را در سوره فتح (کَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوَى عَلَى سُوقِهِ) تشریح کرده است: اسلام مانند بذری است که کاشته می شود و بعد از اینکه این بذرآبیاری شده جوانه می زند و قوت پیدا می کند و خود را بالا می کشد. لذا بذر توحید را رسول خدا در بعثت کاشت تا اینکه در دوران حضرت عثمان درخت توحید به کمال و سختی رسید.

ایشان در ادامه گفتند: یهود در مدینه آمدند که اولین کسانی باشند تا پیامبر آخرالزمان را یاری کنند اما بعد از هجرت رسول به مدینه ، نمی توانستند آشکارا مخالفت کنند لذا مخفیانه بر علیه مسلمانان توطئه کردند در حالی که پیامبر هنگام ورود به مدینه با آنها عهد و پیمان صلح بسته بود اما یهود در غزوه احزاب پیمان را شکستند و با مشرکین همراه شدند.یهودی ها در قوم پرستی در دنیا اول هستند اما تعدادی که فطرت سلیم داشتند اسلام را قبول کردند. مانند: عبدالله ابن سلام و کعب احبار.

مدیر مدرسه علوم دینی مدینه العلوم خاش در ادامه بیانات خود خاطرنشان کردند: قرآن دلیل بر حقانیت اسلام و بهتان یهود را این طور مشخص می کند که آیا اسلام آوردن علماء یهود و نصارا کافی نیست؟ یهود توطئه هایی بر اسلام انجام دادند در زمان حیات پیامبر صلی الله علیه و سلم به حضرت عایشه رضی الله عنه تهمت زدند که قرآن پاکی او را در سوره نور بیان کرده است.

وی در ادامه به صبر و فداکاری حضرت عثمان رضی الله تعالی عنه اشاره کردند و فرمودند: دشمنان برای به شهادت رساندن حضرت عثمان رضی الله تعالی عنه بطور مخفیانه توطئه و برنامه ریزی کردند. در حالی که حضرت عثمان خبر شد و مسلمانان پیشنهاد دادند که این مخالفین را سرکوب کند اما حضرت عثمان فرمودند: من نمی خواهم اولین کسی از خلفای پیامبر صلی الله علیه و سلم باشم که در شهر پیامبر خون ریزی شود. لذا حضرت عثمان صبر نمودند و جان خود را فدای امت کردند و موضوع را به اصحابی که حضرت عمر رضی الله تعالی عنه برای شورا مشخص کرده بود رسانید.

خطیب جمعه مسجد جامع الخلیل خاش در ادامه افزود: حضرت علی رضی الله تعالی عنه فرزندانش حسن و حسین را برای حفاظت حضرت عثمان رضی الله تعالی عنه تعیین کردند. در اینجا دشمنان از صبر و حوصله حضرت عثمان سوء استفاده و به منزل او حمله کردند. حضرت عثمان مشغول به تلاوت قرآن و بر آیه (فَسَیَکْفِیکَهُمُ اللّهُ وَهُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ) رسیده بود که بر او حمله شد و در جلوی همسرش او را به شهادت رساندند در حالی که خون پاکش بر قرآن می چکید.

وی گفت: حضرت عثمان رضی الله تعالی عنه کسی بود که بزرگترین خدمت را برای قرآن انجام دادند. قرآن را به یک سبک و نسخ دستور داد که نوشته شود.لذا عده ای از صحابه تعیین شدند برای نوشتن قرآن و هر جایی که مجاهدین اسلام حضور داشتند قرآن به همراه آنها بود.

استا تفسیر با تلاوت آیه کریمه (فَاسْتَوَى عَلَى سُوقِهِ) گفت: اسلام در دور خلافت حضرت عثمان رضی الله تعالی عنه به رشد کامل قرار گرفت و هیچ ضعف ، کمبودی از نظر امنیت و اقتصادی ندارد.

همچنین ایشان با تلاوت آیه(وَمَن کَفَرَ بَعْدَ ذَلِکَ فَأُوْلَئِکَ هُمُ الْفَاسِقُونَ) گفتند: کسانی که پیشرفت عظیم اسلام را به وسیله شهید کردن خلیفه رسول خدا حضرت عثمان رضی الله تعالی عنه متوقف کردند بزرگترین انسانهای گمراه و فاسق بودند.

وی در آخر رحلت عالم گرانقدر رئیس مجلس خبرگان رهبری آیت الله مهدوی کنی را به رهبر معظم انقلاب و خانواده محترم آیت الله مهدوی کنی تسلیت عرض نمودند و از بارگاه الله تعالی برای خانواده و بازمندگان صبر جمیل و اجر عظیم خواستار شدند.