مولانا گرگیج در ادامه اظهاراتش در مراسم نماز جمعه شهرستان آزادشهر، با اشاره به امضای توافقنامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان، ضمن ننگین خواندن این قرارداد، آن را از نظر شرعی و قومی محکوم کرد و امضای چنین توافقنامه ای را مغایر با غیرت یک مسلمان افغان دانست.

به گزارش سنت نیوز به نقل از سنی آنلاین،

مولانا محمدحسین گرگیج با اشاره به اختصاص و واگذاری زمین مصلی به اهل سنت در شهرستان زاهدان ضمن ابراز خرسندی، از دولت تدبیر و امید قدردانی نمود و از آنها خواست تا در دیگر نقاط کشور که اهل سنت نیاز به مکان و یا ساخت مساجد دارند همکاری لازم را داشته و تسهیلات را در اختیار شهروندان اهل سنت برای برگزاری مراسمات مذهبی قرار دهند و همچنین از برخوردهای سلیقه ای نسبت به ممانعت از برگزاری نماز عید قربان بپرهیزند.

۱۴۰۸۱۸۵۸۹۲

خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر در بخشی از اظهارات خود در مراسم نماز جمعه (۱۱ مهر ۹۳) این شهرستان، ضمن ابراز قدردانی از دولت تدبیر و امید برای اختصاص زمین مصلای به شهروندان اهل سنت در زاهدان گفت: خبری که به گوش بنده رسید مسئله واگذاری مصلای اهل سنت در زاهدان است که به دغدغه بزرگی برای مردم اهل سنت زاهدان تبدیل شده بود و مولانا عبدالحمید (حفظه الله) و مولانا احمد نارویی(رحمه الله) همیشه پیگیر این مشکل بودند که عیدگاهی در اطراف شهر زاهدان به اهل سنت اختصاص داده شود. چند روز پیش باخبر شدم که حدود ۳۲ هکتار در غرب زاهدان نزدیک جاده گوربند به اهل سنت از طرف رئیس جمهور محترم هدیه و عیدی داده شده است. همۀ ما از جناب رئیس جمهور قدردانی می نماییم. إن شاءالله امیدواریم قدم‎های بیشتری برداشته شود و در جایی که نیاز به زمینی برای ساخت مسجد است به هموطنان اهل سنت اختصاص داده شود.

مولانا گرگیج با بیان این مطلب که “این هدیه، حق مردم اهل سنت زاهدان بود” تصریح کرد: اگر هموطنان در نقطه ای از کشور مکانی برای برگزاری نماز ندارند باید دولت آن را در نظر بگیرد. ما این تقدیر و تشکر را از دولت تدبیر و امید به ویژه از رئیس جمهور محترم داریم و از ایشان می خواهیم که باز هم چنین هدایایی داشته باشند و در جایی که مردم نیاز به ساخت مسجد و یا مکانی برای عبادت دارند باید در رأس همه، دولت تلاش کند که مراسمات مذهبی مردم اقامه شوند و این خواسته همۀ ماست.

 

وزارت کشور برای برگزاری نماز عید اهل سنت همکاری کند

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش همچنین در ادامه سخنانش با توجه به فرا رسیدن عید قربان و مشکلات برگزاری نماز عید اهل سنت در سال‎های گذشته از وزارت کشور، استانداری‎ها و نیروهای امنیتی خواست تا همکاری لازم را برای برگزاری نماز عید قربان اهل سنت در سراسر کشور به عمل در آورند و از برخوردهای سلیقه ای و جلوگیری از برگزاری مراسم عبادی اهل سنت بپرهیزند و مکان‏هایی را برای برگزاری نماز در اختیار آنها قرار دهند.

امام جمعه اهل سنت آزادشهر با تأکید اینکه “برگزاری نماز عید در سراسر کشور حق مسلم اهل سنت ایران است” اظهار داشت: ما اهل سنت ایران، از وزارت کشور و از تمامی استانداری‏ها، فرمانداری‎ها و نیروهای امنیتی سراسر کشور این خواسته را داریم که با برادران اهل سنت در برگزاری نماز عید قربان، و لو اقلیت باشند، کمال همکاری را داشته و تسهیلاتی را در اختیار آنها قرار دهند و از اعمال سلیقه پرهیز نمایند و مانع برگزاری نماز عید نباشند. برگزاری نماز عید در کشور اسلامی ایران حق مسلم اهل سنت می باشد. اگر در نقاطی از کشور نیاز به مکانی برای برگزاری نماز عید است در اختیار آنها بگذارند.

ایشان با انتقاد از برخوردهای سلیقه ای در سال‎های گذشته خاطرنشان کرد: متأسفانه سال‌های گذشته در برخی شهرستان‌ها که اهل سنت اقلیت بودند از برگزاری نماز عید جلوگیری شده است. چه هم‎وطنان اهل سنت و یا مهاجران افغانی می خواهند نماز بخوانند نباید جلوی آنها گرفته شود؛ از این رو درخواست ما از مسئولین طراز اول کشور این است که با برادران اهل سنت جهت برگزاری مراسمات مذهبی همکاری کنند و تسهیلات را در اختیارشان قرار دهند.

 

امضای توافقنامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان برای مسلمانان ننگین بود

مولانا گرگیج در ادامه اظهاراتش در مراسم نماز جمعه شهرستان آزادشهر، با اشاره به امضای توافقنامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان، ضمن ننگین خواندن این قرارداد، آن را از نظر شرعی و قومی محکوم کرد و امضای چنین توافقنامه ای را مغایر با غیرت یک مسلمان افغان دانست.

مولانا گرگیج بیان داشت: بنده مدت‎ها قبل به لویه جرگه افغانستان هشدار دادم که مسئله باقیماندن نیروهای ناتو و آمریکا در افغانستان و مصونیت قضایی سربازان و نیروهای آمریکایی را امضاء نکنند؛ مصونیت قضایی مسئله خیلی بدی است که اگر سرباز آمریکایی در افغانستان جنایت و یا هتک حرمت کند در کشور خودش محاکمه می شود و یک مسلمان افغان حق دستگیری و محاکمه او را ندارد که این مسئله بسیار ننگینی است. نیروهای آمریکایی در افغانستان به جز ترویج فساد در این سرزمین، هیچ وقت برای اصلاح به کشوری نمی آیند.

ایشان امضای توافقنامه را برای مسلمانان ننگین خواند و ابراز داشت: قراردادی که رئیس جمهور جدید افغانستان به عنوان توافقنامه امنیتی و باقیماندن نیروهای آمریکایی و ناتو امضاء کرد یک قرارداد ننگین برای همه مسلمانان است و نباید این قرارداد را امضاء می کرد. کسی که دست پرورده غرب باشد اگر چه عمامۀ افغانی هم ببندد افغانی نیست و غیرت افغانی و مسلمانی ندارد که چنین قرارداد ننگینی را امضاء می کند. ما این قرارداد را از نظر شرعی و قومی و منطقه ای محکوم می دانیم.

 

سخنان نتانیاهو بسیار مضحک و احمقانه بود

امام جمعه اهل سنت آزادشهر در پایان خطبه های نماز جمعه، اظهارات اخیر نخست وزیر اسرائیل در سازمان ملل مبنی بر تروریست خواندن مسلمانان را مضحک و احمقانه توصیف کرد و خاطرنشان نمود: سخنرانی نخست وزیر اسرائیل بسیار احمقانه بود که مسلمانان را به عنوان تروریست معرفی کرد و اظهار داشت که تروریست‎ها باید از بین بروند و خودش را نیز به عنوان ضد تروریست دانست. ما می گوییم جناب آقای نتانیاهو، شیخ احمد یاسین پیرمرد نابینا را چه کسی ترور کرد؟ هزاران نفر مردم بی‎گناه در سرزمین فلسطین را چه کسی ترور کرد؟ مگر شما تروریست دولتی نیستید که دیگران را تروریست می نامید؟

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش اسرائیل را یک کشور متجاوز عنوان کرد و یادآور شد: تروریست را خودشان در منطقه آوردند. در منطقه ظلم کردند، به مسلمانان و سرزمین‎های اسلامی تجاوز کردند و مسلمانی را که از خود دفاع می کند تروریست خطاب می کنند. نتانیاهو ارتش اسرائیل را با اخلاق‎ترین ارتش دنیا خوانده است که این جمله بسیار مضحک است! برای دو نفر اسرائیلی، بیش از دو هزار زن و کودک، پیر و جوان را در نوار غزه شهید کردید و آن را با خاک یکسان کردید، بیش از ۲۰هزار انسان را زخمی و ناقص‎العضو کردید. آیا این اخلاق شماست؟ این اخلاق‎تان مبارک خودتان باد که شهرها را تبدیل به زمین سوخته ای می کنید و باز هم دم از اخلاق می زنید که ما با اخلاق ترین ارتش را در دنیا در اختیار داریم. مرگ بر چنین ارتشی باد که مردمان بی گناه را قتل عام می کند.