مولوی احمد قهستانی – مدرس حوزه علمیه احناف خواف – در نماز جمعه(۸ اسفندماه ۹۳) اهل سنت خواف، با تلاوت آیه «فَأَمَّا مَن طَغَىٰ ﴿٣٧﴾ وَآثَرَ‌ الْحَیَاهَ الدُّنْیَا ﴿٣٨﴾ فَإِنَّ الْجَحِیمَ هِیَ الْمَأْوَىٰ ﴿٣٩﴾ وَأَمَّا مَنْ خَافَ مَقَامَ رَ‌بِّهِ وَنَهَى النَّفْسَ عَنِ الْهَوَىٰ ﴿۴٠﴾ فَإِنَّ الْجَنَّهَ هِیَ الْمَأْوَىٰ ﴿۴١: نازعات) پیرامون خوف الهی به ایراد سخن پرداخت.

به گزارش سنت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی احناف خواف، مولوی احمد قهستانی – مدرس حوزه علمیه احناف خواف – در نماز جمعه(۸ اسفندماه ۹۳) اهل سنت خواف، با تلاوت آیه «فَأَمَّا مَن طَغَىٰ ﴿٣٧﴾ وَآثَرَ‌ الْحَیَاهَ الدُّنْیَا ﴿٣٨﴾ فَإِنَّ الْجَحِیمَ هِیَ الْمَأْوَىٰ ﴿٣٩﴾ وَأَمَّا مَنْ خَافَ مَقَامَ رَ‌بِّهِ وَنَهَى النَّفْسَ عَنِ الْهَوَىٰ ﴿۴٠﴾ فَإِنَّ الْجَنَّهَ هِیَ الْمَأْوَىٰ ﴿۴١: نازعات) پیرامون خوف الهی به ایراد سخن پرداخت.

وی در ترجمه آیه فوق گفت: امّا آن کسی که طغیان و سرکشی کرده باشد. و زندگی دنیا را (برگزیده باشد و بر آخرت) ترجیح داده باشد. قطعاً دوزخ جایگاه (او) است. و امّا آن کس که از جاه و مقام پروردگار خود ترسیده باشد، و نفس را از هوا و هوس بازداشته باشد. قطعاً بهشت جایگاه (او) است.

سیدنا ابوبکر(رض) می فرمایند: من چنان امیدوار به رحمت الهی هستم که فکر می کنم که اگر یک نفر به بهشت برود، آن شخص من خواهم بود و چنان از خدا می ترسم که اگر کسی به جهنم وارد شود، آن شخص من خواهم بود.

سیدنا عمر(رض) گاهی اوقات، کاهی را به دست می گرفتند و می فرمودند: کاش من همین کاه می بودم که در محضر الله متعال (برای پاسخگویی) حاضر نمی شدم.

رسول خدا(ص) می فرمایند: مومن باید بین دو ترس قرار داشته باشد؛ اول: بین مدت عمری که از دست داده و نمی داند که خدا با او چه معامله ای خواهد کرد و آیا خداوند آنها را مورد قبول قرار خواهد داد.!

دوم: بین مدت عمری که از او باقی مانده و نمی داند که خداوند چطور با او معامله خواهد کرد. خداوند متعال می فرماید:«وَمَا تَدْرِ‌ی نَفْسٌ مَّاذَا تَکْسِبُ غَدًا ۖ وَمَا تَدْرِ‌ی نَفْسٌ بِأَیِّ أَرْ‌ضٍ تَمُوتُ»(لقمان/۳۴) و کسى نمى‌داند فردا چه به دست مى‌آورد، و (نیز) کسى نمى‌داند در کدامین سرزمین مى‌میرد.

آنحضرت(ص) در ادامه حدیث فرمودند: انسان باید برای آخرت خود توشه ای تهیه کند. قسم به ذاتی که جان من در قبضه قدرت اوست، بعد از مردن هیچ برگشتی به دنیا نخواهد بود تا بنده، خدای خود را راضی کند. بعد از دنیا یا در بهشت منزلی برای بنده خواهد بود یا در دوزخ.

حضرت ابوهریره(رض) می فرماید: سه چیز انسان را هلاک می کند و سه چیز نجات دهنده انسان است. سه چیز هلاک کننده عبارت از: بُخلی است که انسان از آن پیروی کند، آرزویی است که از آن اطاعت نماید و عجب و شگفتی شخص از خودش می باشد. سه چیز نجات دهنده عبارت از: عدالت در حالت خوشی و غضب، میانه روی در سرمایه داری و فقر و ترس از خدا در نهان و آشکار است.

مولوی قهستانی در بخش دیگر سخنان خود به علامات خداترسی اشاره ای نمود و خاطرنشان کرد: علما می نویسند که علامات خوف الهی هفت چیز است:

اولین علامت خوف الهی مربوط به زبان است. پیامبر اکرم(ص) به اصحاب(رض) فرمودند: که مفلس کیست؟ اصحاب پاسخ دادند: کسی که درهم و دینار ندارد، آنحضرت(ص) فرمودند: خیر، بلکه مفلس کسی است که نماز می خواند، روزه می گیرد و بطور کلی اعمال صالحه انجام می دهد، اما غیبت می کند، تهمت می زند و آبروی مسلمان را می ریزد(و بخاطر این گناهان اعمال صالحه اش را از دست می دهد). لذا انسان باید از صفات بسیار زشت دروغ، غیبت و بطور کلی از سخنان بیهوده پرهیز نماید.

دومین علامت خوف الهی به شکم مربوط می شود. به این صورت که شخص مسلمان فقط غذای حلال و آن هم به اندازه نیاز بخورد و از حرام خوری پرهیز کند.

سومین علامت خوف الهی مربوط به چشم است. اینکه شخص مسلمان از نگاه به نامحرم خودداری نماید.

اما متأسفانه امروزه چشم چرانی ها زیاد شده است، در حالیکه این عمل زشت عاقبت بدی به دنبال دارد. طبق احادیث، در روز قیامت در چشم چنین افرادی سُرب ریخته می شود.

چهارمین علامت خوف الهی در دست نمود پیدا می کند. اینکه شخص مسلمان دست خود را به سمت حرام دراز نکند، و دستش را به طرف اطاعت و رضای الهی دراز نماید.

پنجمین علامت خوف الهی به پا مربوط می شود تا در معصیت الله قدم بر ندارد و از مجالس خلاف و ناروا دوری نماید.

ششمین علامت خوف الهی در قلب ظاهر می شود. اینکه از خدا بترسد و کینه را از خود بیرون بریزد و نسبت به همه نیکی و احترام نماید. حسادت به دیگران نداشته باشد و در قلب خود شفقت و مهربانی جای دهد.

هفتمین علامت خوف الهی این است که انسان در طاعت و عبادت خود از خدا بترسد و طاعت خود را خالص برای الله قرار دهد.

این مدرس حوزه علمیه احناف خواف در خاتمه سخنان خویش تأکید کرد: وقتی شخص این موارد هفت گانه را انجام دهد، مشمول این آیه قرار می گیرد که الله متعال می فرماید:«وَالْآخِرَ‌هُ عِندَ رَ‌بِّکَ لِلْمُتَّقِینَ ﴿٣۵: زخرف) و آخرت در پیشگاه پروردگارت برای پرهیزگاران آماده است.