مولوی مومن با بیان اینکه حوزه علمیه احناف خواف یکی از مراکز مهم دینی و علمی در منطقه است، خاطرنشان کرد: الحمدلله همانطور که مردم عزیز به حوزه علمیه احناف و بقیه امور خیریه توجهات زیادی داشته اند، إن شاءالله امسال نیز از این مرکز دینی فراموش نکنند تا اینکه در ثواب این مرکز دینی که طلاب محترم در آن مشغول به فراگیری علوم دینی هستند، شریک شوند.

به گزارش سنت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی احناف خواف،

مولوی گل محمد مومن، مدرس حوزه علمیه احناف خواف، در مراسم نماز جمعه (۱۱ مهرماه ۹۳ ) اهل سنت خواف، پس از تلاوت آیه «وَمَنْ أَحْسَنُ دِینًا مِّمَّنْ أَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلَّـهِ وَهُوَ مُحْسِنٌ وَاتَّبَعَ مِلَّهَ إِبْرَ‌اهِیمَ حَنِیفًا وَاتَّخَذَ اللَّـهُ إِبْرَ‌اهِیمَ خَلِیلًا» [نساء:۱۲۵] در ترجمه و تشریح این آیه گفت: خداوند در این آیه دیندارترین فرد و محکم‎ترین دین را بیان می فرماید که اکثر مفسرین این آیه را در شأن سیدنا ابوبکر صدیق (رضی الله عنه) می دانند. الله تعالی می‏فرماید: آئین چه کسی بهتر از آئین کسی است که خالصانه خود را تسلیم خدا کند، در حالی که نیکوکار باشد و از آئین راستین ابراهیم پیروی کند که مخلص و حق‌جو بود و خداوند ابراهیم را به دوستی گرفته است (و با خلیل نامیدن او به وی افتخار بخشیده است).

۱۳۷۱۸۴۱۶۹۷٫DSC02569

مولوی مومن افزود: تسلیم آن قدر مهم است که خداوند متعال در مورد حضرت ابراهیم علیه السلام می فرماید: «إِذْ قَالَ لَهُ رَ‌بُّهُ أَسْلِمْ قَالَ أَسْلَمْتُ لِرَ‌بِّ الْعَالَمِینَ» [بقره:١٣١] هنگامى که پروردگارش به حضرت ابراهیم فرمود: «تسلیم شو»، گفت: «به پروردگار جهانیان تسلیم شدم.» که حضرت ابراهیم این تسلیم را در زمان انداخته شدن در آتش نمرودی، گذاشتن همسر و فرزندش را در بیابان بی آب و علف و دستور خداوند برای ذبح حضرت اسماعیل به اثبات رساند. حضرت ابراهیم بر اثر این تسلیم به جایی رسید که خداوند متعال در تمام ادیان نام ایشان را بزرگ کرد، تا جایی که در زمان رسول الله صلی الله علیه وسلم، هر یک از یهودیان، نصرانی‏ها و مشرکین ادعا می کردند که حضرت ابراهیم بر دین آنهاست. اما خداوند متعال در جواب آنها فرمود: «مَا کَانَ إِبْرَ‌اهِیمُ یَهُودِیًّا وَلَا نَصْرَ‌انِیًّا وَلَـٰکِن کَانَ حَنِیفًا مُّسْلِمًا وَمَا کَانَ مِنَ الْمُشْرِ‌کِینَ» [آل عمران:۶۷] حضرت ابراهیم نه یهودى بود و نه نصرانى، بلکه حق‎گرایى فرمانبردار بود، و از مشرکان نبود.

مولوی مومن با بیان اینکه اتباع ملت ابراهیمی همان پذیرش دین پیامبر است، خاطرنشان کرد: هر کس دین اسلام را پذیرفته و به آیین پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم گرویده، اتباع ملت ابراهیمی را نموده است. خداوند متعال می فرماید: «رَ‌بَّنَا وَابْعَثْ فِیهِمْ رَ‌سُولًا مِّنْهُمْ یَتْلُو عَلَیْهِمْ آیَاتِکَ وَیُعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَهَ وَیُزَکِّیهِمْ إِنَّکَ أَنتَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ» [بقره: ١٢٩] پروردگارا، در میان آنان فرستاده‌اى از خودشان برانگیز تا آیات تو را بر آنان بخواند، و کتاب و حکمت به آنان بیاموزد و پاکیزه‌شان کند، زیرا که تو خود، شکست‌ناپذیر حکیمى. از این آیه دو نتیجه می توان گرفت؛ اول: پذیرش دین پیامبر، اتباع ملت ابراهیمی است. دوم: اصحاب بزرگوار سرآمد تمام این امت در تعیین کتاب، حکمت، دین و تزکیه می باشند.

وی خطاب به اقشار مختلف مردم تأکید کرد: اسلام خود را درست بشناسید. معنی ایمان و تسلیم شدن در برابر خداوند آن است که به اسلام یقین کامل داشته و قبول داشته باشیم که هر آنچه در قرآن و سنت آمده، حق است. امروزه گاهی اوقات برخی دانشمندان به کشفی دست پیدا می کنند، آن وقت می گویند اسلام دین بر حقی است. اما ایمان مسلمان نباید منتظر چنین اکتشافاتی باشد. بلکه ایمان، بر اثر حقانیت قرآن و معجزات رسول الله صلی الله علیه وسلم است.

این مدرس حوزه علمیه احناف خواف در توضیح این مطلب که در قرآن، در زمینه قربانی چیزی نیامده است، اظهار داشت: باید گفت تمام اوامر در قرآن به صراحت نیامده است. بلکه بعضی از آنها را رسول اکرم صلی الله علیه وسلم بیان نموده اند. البته در سوره کوثر در این زمینه بیان می کند: «فَصَلِّ لِرَ‌بِّکَ وَانْحَرْ» که بعضی از مفسرین منظور از این نماز را نماز عید می دانند و بعد از آن قربانی نماید.

وی در بیان فضیلت قربانی یادآور شد: در روز عید قربان هیچ عملی بالاتر و بافضیلت تر از ریختن خون قربانی نیست. قبل از اینکه خون حیوان به زمین برسد، دعای صاحب قربانی مستجاب می شود و آن حیوان در روز قیامت باعث شفاعت و اجر و مزد وی می گردد.

مولوی مومن خطاب به نمازگزاران در زمینه شرایط وجوب قربانی خاطرنشان کرد: هر مسلمانی که بالغ، آزاد و توان مالی به اندازه یک نصاب زکات بیش از ضروریات زندگی داشته باشد و در مسافرت نباشد، قربانی بر او واجب می شود. نصاب زکات به اندازه ۸۷٫۵ گرم طلا است که تقریبا هشت میلیون و پانصد هزار تومان می شود.

وی در خاتمه سخنان خویش ضمن اشاره ای کوتاه نسبت به احکام حیوان قربانی و تقسیم گوشت آن یادآور شد: طریقه مستحب این است که گوشت قربانی به سه قسمت تقسیم شود؛ یک قسمت به فقرا و مساکین؛ قسمتی برای اقوام، همسایگان و دوستان، و قسمتی برای خانواده.

مولوی مومن با بیان اینکه حوزه علمیه احناف خواف یکی از مراکز مهم دینی و علمی در منطقه است، خاطرنشان کرد: الحمدلله همانطور که مردم عزیز به حوزه علمیه احناف و بقیه امور خیریه توجهات زیادی داشته اند، إن شاءالله امسال نیز از این مرکز دینی فراموش نکنند تا اینکه در ثواب این مرکز دینی که طلاب محترم در آن مشغول به فراگیری علوم دینی هستند، شریک شوند.