مولوی گل محمد مومن – مدرس حوزه علمیه احناف خواف – در نماز جمعه (۲۳ آبانماه ۹۳) اهل سنت خواف یادرآور شد: ما مسلمانان نیز مانند صحابه بزرگوار مورد امتحان الهی قرار داریم. وظایف دینی ما، امتحان ماست. وقتی مرگ بیاید ، هیچ چیز مانع آن نخواهد شد و سرمایه ما فقط، موفقیت ما در مقابل امتحانات الهی است.

به گزارش سنت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی احناف خواف، مولوی گل محمد مومن – مدرس حوزه علمیه احناف خواف – در نماز جمعه (۲۳ آبانماه ۹۳) اهل سنت خواف، با تلاوت آیه «أَحَسِبَ النَّاسُ أَن یُتْرَ‌کُوا أَن یَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا یُفْتَنُونَ ﴿٢﴾ وَلَقَدْ فَتَنَّا الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ ۖ فَلَیَعْلَمَنَّ اللَّـهُ الَّذِینَ صَدَقُوا وَلَیَعْلَمَنَّ الْکَاذِبِینَ ﴿٣﴾»(عنکبوت) پیرامون آزمایشات و امتحانات الهی به ایراد سخن پرداخت.

وی در مقدمه سخنان خویش گفت: زمانی‌که مسلمانان از مکه مکرمه به مدینه منوره هجرت کردند، تعدادی از افرادی که در مکه مانده بودند مسلمان شدند؛ اما هنوز به مدینه هجرت نکرده بودند. در آن زمان، هجرت یکی از نشانه های ایمان محسوب می‌شد. مسلمانان مدینه به مسلمانان مکه نامه نوشتند تا به مدینه هجرت نمایند و ایمان‌شان کامل گردد. وقتی حرکت کردند، در وسط راه، جلوی آنها را گرفتند و به مکه باز گرداندند. سپس نامه نوشتند که خداوند به هجرت تأکید کرده که «آیا مردمان گمان برده‌اند همین که بگویند ایمان آورده‌ایم (و به یگانگی خدا و رسالت پیغمبر اقرار کرده‌ایم) به حال خود رها می‌شوند و ایشان (با تکالیف و وظائف و رنجها و سختیهائی که باید تحمّل کرد) آزمایش نمی‌گردند؟!» لذا گفتند: ما دوباره به سوی مدینه هجرت می کنیم و اگر مانع ما شدند، با آنها می جنگیم. وقتی به سوی مدینه حرکت کردند، با کفار جنگیدند و عده ای شهید و عده ای به مدینه رسیدند، و خداوند آیه نازل کرد:«وَلَقَدْ فَتَنَّا الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ ۖ فَلَیَعْلَمَنَّ اللَّـهُ الَّذِینَ صَدَقُوا وَلَیَعْلَمَنَّ الْکَاذِبِینَ ﴿٣﴾»(عنکبوت) ما کسانی را که قبل از ایشان بوده‌اند (با انواع تکالیف و مشقّات و با اقسام نعمتها و محنتها) آزمایش کرده‌ایم، آخر باید خدا بداند چه کسانی راست می‌گویند، و چه کسانی دروغ می‌گویند.

وی نیز تصریح کرد: امتحانات الهی برای مومنان در طول تاریخ بشریت بوده است. و این آیاتی که خداوند برای ما بیان می کند، بدین جهت است تا متوجه شویم که اصل خلقت ما انسان ها، بندگی خداست و باید آنرا هدف خود قرار دهیم.

مولوی مومن خطاب به نمازگزاران گفت: در زمان رسول الله (ص)، اصحاب از ایشان درخواست کردند که از خدا بخواهند تا آنها را در مقابل مردم مکه یاری نماید. پیامبر در جواب فرمودند: امت های قبل از شما به خاطر ایمان خود خیلی رنج ها متحمل شدند. دشمنان برای آنها گودالی می کندند و آنها را در آن قرار داده و ارّه می کردند، اما باز هم دست از ایمان خود نمی کشیدند. لذا شما اصحاب نیز باید صبر پیشه کنید و استقامت داشته باشید.

وی با بیان اینکه امتحانات الله تعالی بر بندگانش متفاوت است، خاطرنشان کرد: یک بخش از امتحانات الهی، اوامر الله تعالی است. وقتی انسان مسلمان شد و اقرار به کلمه طیبه نمود، باید اوامر الهی را انجام دهد. مثلا: موقع هر وعده نمازی که می رسد، امتحانی از جانب الله است. بدین صورت که اگر شخص آنرا به جا آورد، نقطه سفیدی در قلبش ایجاد می شود و روزنه ای از رحمت الهی برایش گشوده می شود و اگر خدای ناکرده وعده نماز را ترک کرد، نقطه سیاهی بر قلبش ایجاد می شود و از رحمت های الهی فاصله می گیرد.

رفتار با والدین یکی از امتحانات الهی است. خداوند از طرفی محبت زیادی در وجود والدین قرار داده و از طرفی، وظیفه سنگینی بر عهده فرزند قرار داده و آن، رفتار مناسب با والدین است.

این مدرس حوزه علمیه احناف خواف در زمینه نهی از معاصی اظهار داشت: بخش دیگری از امتحانات الهی، نهی از معاصی است. برای انسان ممکن است که موقعیتی برای گناه پیش آید و در نظرش لذت بخش نشان داده شود.

علما می نویسند: هر عمل نیکی که انسان انجام می دهد، برای او نوری ذخیره می شود که در روز گرفتاریش، به کمک وی می آید.

این سخنران در مورد آفات و مصیبت هایی که بر انسان ها وارد می شود، گفت: امتحاناتی که به طریق آفات و مصایب بر انسان وارد می شود، گاهی به وسیله تسلط دشمن پیش می آید.

در غزوه موته، پیامبر عده ای از مسلمانان را به جنگ با کفار رومی که در شام بودند، فرستادند و سه فرمانده تعیین کردند. پرچم اسلام در مرحله اول به دست زید بن حارثه و بعد به دست جعفر بن ابیطالب و سپس عبدالله بن رواحه رضی الله عنهم سپرده شد. وقتی آنها به جنگ رفتند، زید بن حارثه(رض) شهید شد و دنبال جعفر(رض) می گشتند که وی را با نود و چند اثر زخم پیدا کردند و عبدالله(رض) نیز شهید شده بود. اخبار از طریق وحی به پیامبر اکرم(ص) می رسید و ایشان به اصحاب بازگو می کردند و اشک از چشم مبارک سرازیر می‌شد، تا اینکه حضرت خالد بن ولید(رض) پرچم اسلام را به عهده گرفت و تا پایان مقاومت کرد.

مولوی مومن در خاتمه سخنان خویش یادرآور شد: ما مسلمانان نیز مانند آن بزرگواران مورد امتحان قرار می گیریم. وظایف دینی ما، امتحان ماست. وقتی مرگ بیاید ، هیچ چیز مانع آن نخواهد شد و سرمایه ما فقط، موفقیت ما در مقابل امتحانات الهی است.