مسوولین نهادهای ناظر بر انتخابات افغانستان تاکید می کنند که باید تغییرات بنیادی در نظام انتخاباتی افغانستان به میان آید.

به گزارش سنت نیوز به نقل از خبرگزاری جمهور ــ کابل، این نهادها بر این باورند که اگر اصلاحات بنیادین و اساسی در نظام انتخاباتی افغانستان به میان نیاید انتخابات مجلس نمایندگان نیز مملو از تقلب خواهد بود.

n00057243-b
این نهادها که به منظور ارزیابی انتخابات گذشته ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی گرد هم آمده بودند؛ تاکید می کنند که عدم اصلاح سیستم انتخاباتی، مردم را نسبت به رودند انتخابات بی باور می سازد.
محمدنعیم ایوب زاده رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می گوید که اگر اصلاحات در کمیسیون های انتخاباتی بمیان نیاید؛ بی اعتمادی مردم نسبت به انتخابات مجلس نمایندگان بیشتر می شود.
آقای نعیمی تصریح نمود: ” اگر ما شاهد تغییرات بزرگ بنیادی در بخش های انتخاباتی نباشیم؛ برگزاری یک انتخابات شفاف در افغانستان محال است. یعنی ما توقع این را نداشته باشیم که چهارچوب حقوقی بهتر شود؛ افراد شایسته در راس قرار بگیرد؛ خیلی ممکن خواهد بود که ما بتوانیم یک انتخابات شفاف داشته باشیم. ”
اعضای این نهادهای ناظر، تعقیب و معرفی افرادی که متهم به تقلب در انتخابات گذشته اند را یکی از اولویت ها در اصلاح نظام انتخاباتی می خوانند.
این گفته ها در حالی مطرح می گردد که داکتر اشرف غنی احمدزی رییس جمهور و داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی نیز تاکید کرده اند که در دستگاه انتخاباتی افغانستان، اصلاحات جدی به میان خواهد آمد.