نخست وزیر پاکستان در تماس تلفنی با رئیس جمهور افغانستان ضمن تسلیت به خاطر حملات تروریستی روز شنبه در کابل اعلام کرد: اسلام‌ آباد در کنار مردم و دولت افغانستان است.

به گزارش سنت نیوز به نقل از خبرگزاری داون، نواز شریف، نخست وزیر پاکستان ضمن محکوم کردن حمله وحشیانه داعش به تظاهرکنندگان شیعه هزاره گفت: ما با تمامی خانواده‌هایی که عزیزانشان را در این اقدام شنیع و زشت از دست داده‌اند همدردی و برای آنها دعا می‌کنیم و امیدواریم زخمی شدگان این حملات نیز هر چه سریعتر بهبودی خود را به دست آورند.

تماس تلفنی نواز شریف و اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان همزمان با آن صورت گرفت که روابط میان این دو کشور خدشه‌دار شده است.

نواز شریف به اشرف غنی خاطرنشان کرد که دولت و مردم پاکستان شانه به شانه دولت افغانستان و مردمش در زمان‌های سختی و نیاز ایستاده‌اند.

وی افزود: پاکستان همچنان متعهد تعمیق همکاری‌ها با افغانستان در مبارزه با تروریسم است که یک دشمن مشترک محسوب می‌شود.

پیشتر وزارت امور خارجه پاکستان این حملات را به شدت محکوم کرده بود اما نواز شریف تصمیم گرفت تا شخصا تسلیت بگوید.

اشرف غنی نیز از نواز شریف به خاطر همدردی با دولت و مردم افغانستان در لحظات بحرانی تشکر کرد.

وی گفت: پاکستان و افغانستان با حملات مکرر تروریست‌ها که به مردمانمان آسیب می‌زند، مواجه شده‌اند. اما از تسلیت وهمدردی، دلسوزی و نگرانی شما برای مردم افغانستان به عنوان یک کشور برادر متشکریم. ما در مبارزه در جنگ علیه ترور با یکدیگر هستیم.

این در حالی است که پاکستان منتظر اقدام کابل برای برقراری مکانیسمی برای مذاکرات دو طرف میان اسلام آباد و کابل است.

این مکانیسم مساله‌ای مجزا از مذاکرات چهار جانبه میان پاکستان، چین، آمریکا و افغانستان برای دستیابی به راه حلی برای سوء تفاهمات است.

این دومین تماس تلفنی نواز و غنی در کمتر از یک ماه است. چنین ارتباطاتی همیشه به بهبود شرایط و جو کمک کرده است.