هزاران تن از اهالی هرات در غرب افغانستان در مراسم تشییع جنازه عزیزالله نجفی عضو پیشین شورای ولایتی هرات، در تجمع اعتراضی، خواستار بازداشت عاملان ترور او شدند.

به گزارش سنت نیوز به نقل از بی بی سی؛ آقای نجفی که از روحانیون شیعه و بانفوذ در هرات شمرده می‌شد، دو روز پیش از سوی فرد موتورسیکلیت سوار به ضرب گلوله کشته شد.

معترضان در برابر دفتر فضل‌الله وحیدی والی هرات تجمع و نسبت به وضعیت امنیتی در این ولایت اعتراض کردند و خواستار بازداشت عاملان ترور این عضو شورای ولایتی شدند.

آنها با اشاره به تلاش‌های آقای نجفی در راستای اتحاد اقشار مختلف جامعه، و به‌ویژه پیروان مذاهب تسنن و تشیع، تاکید کردند که دولت باید به “دادخواهی” آنها رسیدگی کند.

والی هرات در برابر این خواستها معترضان، با تاکید براین که “ما را هم می‌کشند، عالم ما را هم می‌کشند، بزرگان قومی ما را هم می‌کشند، وکیل ما را هم می‌کشند”، آنها را به اتحاد و همبستگی فراخواند و از دادن پاسخ مشخص خودداری کرد.

والی هرات معترضان به آرامش و حفظ همبستگی مردم دعوت کرده

اما معترضان گفتند که ناامنی در هرات یک مشکل فراگیر است و مقام‌های دولتی در کابل و هرات باید به این موضوع توجه جدی تری داشته باشند.

یکی از معترضان گفت: “مردم هرات خواسته‎هایی را از حکومت مرکزی و حکومت محلی هرات دارند. تامین امنیت یکی ازمکلفیت ها است. امنیت مردم از نظر فیزیکی و از نظر روانی فراهم شود. اما به این موضوع کمتر توجه شده است.”

محمد قاضی‌زاده خبرنگار بی‌بی‎سی در هرات می گوید که عزیزالله نجفی یکی از روحانیان شناخته شده شیعه در این شهر غربی افغانستان بود که به میانه روی شهرت داشت.

خبرنگار ما می‌افزاید که کوشش برای کاهش تنشهای فرقه‌ای، از کارنامه‌های مهم او شمرده می‌شود.