امسال در مجموع هزار و ۵۰۰ تن میگو در مزارع استان تولید و روانه بازار مصرف داخل و خارج شد.


به گزارش سنت نیوز، سید وحید حاج سید جوادی اظهار داشت: با اتمام عملیات برداشت میگوی پرورشی که از اوایل مرداد ماه در مزارع تولیدی چابهار آغاز شده بود، در مجموع هزار و ۵۰۰ تن میگوی پرورشی جمع آوری شد.
دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان میگوی استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد: این میزان تولید در سال ۹۷ در مزارع استان سیستان و بلوچستان در حالی است که سال گذشته شاهد تولید حدود هزار تن میگو در مزارع میگوی پرورشی این استان بودیم.
وی افزود : طی سال ۹۷، ۷۰۰ هکتار مزرعه پرورش میگو در چابهار و گواتر زیر کشت رفته بود که این رقم نسبت به سال گذشته افزایش یافته بود.
حاج سید جوادی با بیان اینکه امسال ۷۰۰ هکتار مزرعه پرورشی در قالب ۴۰ مزرعه زیر کشت میگو رفت، اذعان داشت: این در حالی است که سال گذشته ۴۰۰ هکتار مزرعه در قالب ۲۷ مزرعه زیر کشت میگوی پرورشی رفته بود.
دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان میگوی استان سیستان و بلوچستان عنوان کرد: امسال ۱۲۰ میلیون لارو توسط پرورش دهندگان استان ذخیره سازی شده بود.
وی با اشاره به اینکه امسال تمام مزارع زیرکشت رفته، تحت پوشش بیمه کشاورزی قرار گرفتند از حمایت سازمان شیلات ایران و شرکت‌های بیمه از صنعت پرورش میگو در سال جاری خبر داد.
حاج سید جوادی به شیوع بیماری لکه سفید در مزارع پرورشی طی اردیبهشت ماه و اوایل فصل پرورش اشاره کرد و اظهار داشت: این امر به دلیل نوسانات بالای دمایی رخ داد.
وی اذعان داشت: حمایت شیلات و دامپزشکی و آگاهی پرورش دهندگان از شیوع بیماری باعث کنترل به موقع بیماری شد که البته گرم شدن دمای هوا در خرداد ماه نیز به این امر بسیار کمک کرد.
دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان میگوی استان سیستان و بلوچستان، یادآور شد: پرورش دهندگان موفق به کنترل بیماری شدند، اما با این وجود خسارات زیادی هم به تولیدات وارد شد.
این فعال بخش خصوصی در ادامه گفته‌های خود، یادآور شد: بخش قابل توجهی از میگوی تولیدی در سواحل دریای عمان به کشور‌های هدف صادر شد و بخشی دیگر نیز در بازار داخلی به مصرف رسید.
حاج سید جوادی، اذعان داشت: امید می‌رود با برنامه ریزی‌های در حال انجام، سال آینده شاهد افزایش میزان تولید میگو در مزارع پرورشی استان سیستان و بلوچستان باشیم.
وی یادآور شد: ذخیره سازی لارو‌ها برای تولید میگوی پرورشی استان سیستان و بلوچستان در سال ۹۸ از اواخر اسفند ماه امسال و اوایل فرودین ماه سال آینده شروع خواهد شد.