علیم یارمحمدی، نماینده مردم زاهدان در مجلس، با انتقاد از افزایش آمار کودکان بازمانده از تحصیل در سیستان‌وبلوچستان، نسبت به عواقب و پیامدهای این موضوع هشدار داد.


به گزارش سنت نیوز، علیم یارمحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه متأسفانه حجم محرومیت استان سیستان‌وبلوچستان موجب شده که بیشترین آمار کودکان بازمانده از تحصیل امسال نیز متعلق به این استان باشد، گفت: تفاوتی که سیستان‌وبلوچستان با سایر استان‌ها دارد، رشد بالای جمعیت در این منطقه است که برنامه‌ریزی‌ها در استان باید بر این مبنا باشد.
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نرخ رشد جمعیت در استان سیستان‌وبلوچستان ۴ درصد و در سایر نقاط کشور این نرخ رشد جمعیت منفی، صفر یا نهایتا یک درصد است، افزود: این مسئله کار برنامه‌ریزی آموزشی را برای مسئولان برنامه‌ریز سخت می‎کند. با وجود پیگیری‌ها و تلاش‎هایی که صورت می‎گیرد، باز هم درصدی از دانش‌آموزان از تحصیل بازمانده‌اند.
وی تصریح کرد: تمام آمار کودکان بازمانده از تحصیل مربوط به بخش «بلوچستان» بوده و در منطقۀ «سیستان» چنین آماری وجود ندارد؛ علت این مسئله هم پراکندگی جمعیت و وسعت بالای زمین در این منطقه است.
یارمحمدی اضافه کرد: فاصله بالای روستاها از یکدیگر نیز باعث شده است که خدمات آموزشی به شکل مناسبی به دانش‌آموزان روستایی ارائه نشود و همین مسئله موجب مهاجرات روستاییان به شهرهای بزرگ شده است؛ ضمن اینکه همین مهاجرت‌ها و افزایش جمعیت شهرهای بزرگ و حاشیه‌نشینی نیز خود به آمار کودکان بازمانده از تحصیل دامن می‎زند.
وی، افزایش آمار کودکان بازمانده از تحصیل را نوعی تهدید دانست و گفت: مسئولان کشور باید توجه داشته باشند که جوانان و کودکان استان‌هایی مانند سیستان‌وبلوچستان نیاز به حمایت و مراقبت دارند.
عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون عمران مجلس اضافه کرد: لطمات و هزینه‌‎هایی که افراد بی‌سواد برای منطقه داشته‌اند به‌هیچ عنوان در افراد تحصیلکرده سراغ نداریم. در بررسی‌ها مشخص شده است که اکثر افرادی که به گروه‌های تروریستی جذب شده‌اند از بین افراد کم‌سواد و بی‌سواد هستند.