اختلاف نظر گروه‌های مختلف مسؤولان و صاحب‌نظران بر سر بسته شدن کافه‌ها و رستوران‌ها در تونس در ماه مبارک رمضان به مجلس این کشور کشیده شد

به گزارش سنت نیوز به نقل از پایگاه حمرین نیوز؛ طرفداران احترام به مسلمانان معتقدند که کافه‌ها و رستوران‌ها در ماه مبارک رمضان باید بسته باشد و در مقابل طرفداران احترام به آزادی‌های فردی معتقدند که این کار با آزادی‌های غیر مسلمانان در تعارض است.

رعایت قانون بسته شدن کافه‌ها و رستوران‌های تونس در ماه رمضان توسط وزارت کشور، خشم مخالفان را برانگیخت.

«لطفی براهم» وزیر کشور تونس در سخنرانی خود در مجلس این کشور اعلام کرد: وزارت کشور بر اساس قوانین و در راستای حمایت از امنیت عمومی و حفظ نظام عمل می‌کند.

وی همچنین اظهار کرد: باز کردن کافه‌ها و رستوران‌ها در ماه مبارک رمضان ممکن است احساسات اکثریت مسلمان این کشور را تحریک کند و چه بسا که گروه‌های تندرو و افراطی از این اماکن برای انجام اعمال تروریستی استفاده کنند.

وزیر کشور تونس همچنین با اشاره به این که طبق قانون اساسی مذهب اسلام، دین رسمی این کشور است گفت: وزارت کشور در مراسم مذهبی یهودیان و مسیحیان نیز تأمین امنیت و احترام به پیروان ادیان را بر عهده می‌گیرد.

«هاجر احمد» نماینده مجلس تونس با انتقاد از سخنان وزیر کشور اظهار کرد: اقدام وزارت کشور مبنی بر تعطیلی کافه‌ها و رستوران‌ها در ماه رمضان نشان‌گر عدم فهم صحیح قانون اساسی است؛ زیرا در تونس غیر مسلمانان نیز زندگی می‌کنند و دولت باید حقوق آن‌ها را هم رعایت کند.

همچنین «صبرین قوبنتینی» نماینده حزب ندای تونس گفت: قانون به وزیر کشور اجازه نادیده گرفتن حقوق شهروندان غیر مسلمان را نمی‌دهد و این اقدام، جزء مسؤولیت‌های وزارت کشور نیست.

یادآور می‌شود، پیش‌تر وزیر کشور تونس با انتشار بروشورهایی از صاحبان کافه‌ها و رستوران‌های این کشور خواسته بود تا در ماه مبارک رمضان فعالیت نکنند.