وزیر صنعت و تجارت افغانستان راه آهن خواف-هرات و مسیر ارتباطی ایران را دستاوردی بزرگ برای مردم افغانستان و جامعه تجار آن کشور دانست و افزود: با اتصال این مسیر ریلی به خط آهن چابهار-زاهدان روزنه‌ای دیگر برای تحکیم و توسعه تجارت مشترک با ایران باز می‌شود

به گزارش سنت نیوز؛ «نثار احمدفیضی غوریانی» که برای شرکت در هشتمین نشست تجارت ترانزیت پاکستان و افغانستان در اسلام‌آباد بسر می‌برد، طی مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا از حل مشکل بانکی پیش روی افغانستان مرتبط با تجارت ترانزیتی از بندر چابهار ایران خبر داد.

وی اظهار داشت: چالش بانکی و دشواری در دریافت پول‌های مربوط به صادرات افغانستان به چین و هند از طریق بندر چابهار، مسائلی را به همراه داشت که سبب کندی در سرعت فعالیت ترانزیتی ما شده بود.

غوریانی که اول آذرماه امسال به عنوان وزیر صنعت و تجارت از پارلمان افغانستان رای اعتماد گرفت، افزود: افغانستان مسئله بانکی در بندر چابهار را با طرف‌های آمریکایی مطرح کرد. بندر چابهار از فهرست تحریم‌های واشنگتن مستثنی است و به همین دلیل موضوع بانکی برای چندین بار با آمریکا مطرح شد و ما موفق شدیم که قول ۱۰۰درصدی برای رفع آن بگیریم.

وی گفت: مشکل بانکی در چابهار تا چند روز آینده حل می‌شود و دیگر هیچ مانعی یا دلیلی برای کارشکنی در فعالیت تجارت ترانزیت افغانستان از طریق این بندر مهم ایران وجود نخواهد داشت.

فیضی غوریانی چابهار را بندری راهبردی و مسیر سهل برای تامین منافع افغانستان و منطقه دانست و افزود: با توجه به سخنان اخیر دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران درباره توسعه ریلی میان دو کشور، ما امیدواریم خط آهن خواف به طرح ریلی چابهار-زاهدان وصل شود تا روزنه‌ای دیگر به سوی کسب دستاوردهای بزرگ برای هر دو کشور به ویژه جامعه کسب و کار باز شود.