وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در چابهار گفت: پوشش تلفنی در تمام جاده های سیستان و بلوچستان تا قبل از پایان سال برقرار می‌شود.


به گزارش سنت نیوز، محمد جواد آذری جهرمی عصر دیروز در نشست شورای اداری شهرستان چابهار با بیان اینکه سیستان و بلوچستان ۴ هزار و ۷۰۰ کیلومتر جاده دارد، اظهار داشت: از این میزان هزار و ۴۰۰کیلومتر فاقد ارتباط است که مقرر شده تا پایان سال جاری پوشش تلفنی در تمام جاده های سیستان و بلوچستان برقرار شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین از برطرف شدن مشکل اینترنت در مرز ریمدان چابهار خبر داد و افزود انشاالله تا ۱۰ روز آینده شاهد تحولی عظیم در این منطقه خواهیم بود چون سیستان و بلوچستان ظرفیت‌های گردشگری فراوانی دارد که توسعه ارتباطات می‌تواند بسیاری از مشکلات مردم را مرتفع سازند.
وی با اشاره به اینکه در سیستان و بلوچستان ۵ هزار روستای بالای ۲۰خانوار وجود دارد که ۹۵ درصد از آنها از ارتباط کامل مخابراتی نظیر تلفن، همراه و اینترنت محروم هستند خاطرنشان کرد: از مجموع روستاهایی که ارتباط کامل مخابراتی دارند ۳۴ درصد ۲ سرویسه، ۵۸ درصد تک سرویسه و ۱۴درصد هیچ گونه راه ارتباطی ندارند پیش بینی شده تا پایان سال ارتباط به ۲۵ درصد برسد و برای ۱۴ درصد فاقد ارتباط در استان سیستان و بلوچستان نیز اقدامات لازم انجام شده تا حداقل یک ارتباط داشته باشد.
آذری جهرمی بیان کرد استان سیستان و بلوچستان منطقه ای است که به دلیل پراکندگی از بسیاری از امکانات بی بهره است و باید برای سرمایه گذاری در این استان شرایط فراهم شود که در حال حاضر دولت بیش از ۴۵۰ میلیارد تومان و بخش خصوصی ۱۳۲ میلیارد تومان در بحث ارتباطات در این استان سرمایه گذاری انجام داده اند.
وی سیستان و بلوچستان را گذرگاه اتصال جمهوری اسلامی در حوزه دیتا به جامعه ارتباطی بین الملل دانست و افزود: متاسفانه با این حال سیستان و بلوچستان در شاخص های ارتباطی رتبه ۳۱ را دارد.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه رئیس جمهور در ابتدای دولت دوازدهم بر توسعه و خدمات دهی ارتباطات تاکید داشته است عنوان کرد: خوشبختانه مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان هم پیگیر بحث ارتباطات در این استان بوده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در بخش زیرساخت های مخابراتی خرابی ها در سیستان و بلوچستان بالا است که باید تدابیر ویژه ای در این زمینه اندیشیده شود.
وی از نام‌نویسی هزار نفر در طرح تلفن ثابت از قبل هفته دولت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه برای ۲ هزار و ۲۱۵ روستا امکان خدمات تلفن ثابت فراهم شده است این رقم از نام نویسی بسیار ناچیز است.
آذری جهرمی تصریح کرد: ۷۵۰ کیلومتر فیبر نوری در سال جاری در سیستان و بلوچستان کار شده است همچنین حدود ۳۳۰ دکل مخابراتی در این استان نوسازی و یا جدید ساخته شده تا پوشش خدمات افزایش پیدا کند.