در شرایطی که دولت جدید پاکستان برای مدیریت مسائل ارزی خود با وجود ذخایر نامناسب با مشکلات زیادی دست به گریبان است، چین به پاکستان برای حمایت مالی تضمین داده است.


به گزارش سنت نیوز به نقل از پاکستان دیلی، مقامات چینی به پاکستان اطمینان خاطر داده‌اند که وام‌های بیشتری در اختیار این کشور قرار دهند. وابستگی پاکستان به منابع مالی چینی رو به افزایش است به گونه ای که این کشور تاکنون ۵ میلیارد دلار وام از چین دریافت کرده است. یکی از وزرای کابینه پاکستان که خواسته نامش فاش نشود گفته است چین وعده داده است به کمک های خود به پاکستان برای غلبه بر بحران پرداخت بدهی های خارجی کمک کند.
انتظار می‌رود تا چند روز آینده، عمران خان به عنوان نخست وزیر جدید پاکستان سوگند یاد کند و یکی از اولین اقدامات وی در جهت برقراری ثبات تراز پرداخت بدهی این کشور باشد. به دلیل واردات بیشتر از صادرات اکنون پاکستان بیش از ۱۰ میلیارد دلار بدهی دارد.
این کشور در حال رایزنی با صندوق بین المللی پول برای دریافت یک بسته نجات دوازده میلیارد دلاری است که در صورت تحقق، سیزدهمین و بزرگ ترین بسته نجات صدوق به پاکستان خواهد بود. با این حال با توجه به مخالفت های آمریکا که بزرگ ترین سهامدار صندوق بین المللی پول است، احتمال دریافت این بسته ضعیف به نظر می‌رسد.
به جز چین، هفته گذشته بانک توسعه اسلامی هم به پاکستان وعده یک وام ۴ میلیارد دلاری داد. این وام هر چند برای حل بحران پاکستان ناکافی است اما احتمالا تا حد زیادی از بار مشکلات این کشور خواهد کاست. اسد عمر که محمتمل ترین گزینه وزارت دارایی پاکستان است در برنامه ۱۰۰ روزه خود گفته است که تمامی شرکت های دولتی را به صندوق ثروت مخصوصی منتقل خواهد کرد.
عمر، خصوصی سازی را یکی از مهم ترین نیازهای پاکستان دانسته است. او یکی از مخالفان دریافت بسته نجات از صندوق بین الملی پول است و آن را انتخابی اشتباه خوانده است.