پانزدهمین دورۀ مسابقات سراسری قرآن کریم ویژۀ مدارس دینی اهل‌سنت ایران در زمینه حفظ و قرائت طی روزهای سه‌شنبه تا پنج‌شنبه هفتۀ جاری در دارالعلوم زاهدان برگزار شد.

به گزارش سنت نیوز, پانزدهمین دورۀ مسابقات سراسری قرآن کریم ویژۀ مدارس دینی اهل‌سنت ایران در زمینه حفظ و قرائت طی روزهای سه‌شنبه تا پنج‌شنبه هفتۀ جاری در دارالعلوم زاهدان برگزار شد.

در این دوره از مسابقات که از صبح سه‌شنبه ۲۲ دی‌ماه ۱۳۹۴ (۱ ربیع‌الثانی ۱۴۳۷) آغاز و تا پنج‌شنبه ۲۴ دی (۳ ربیع‌الثانی) ادامه داشت، ۹۳ نفر از طلاب مدارس دینی اهل‌سنت استان‌های سنی‌نشین کشور در رشته‌های حفظ و قرائت با یکدیگر به رقابت پرداختند.

در مراسم افتتاحیه پانزدهمین دوره مسابقات حفظ و قرائت ابتدا مولانا عبدالرحمن محبی، استاد حدیث دارالعلوم زاهدان طی سخنانی کوتاه از قرآن مجید به عنوان «اساس اسلام» یاد کرد و تلاوت و آموزش آیات الهی را «اولین برنامۀ اسلام و وظیفۀ پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم» دانست.

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید: تنها راه‌حل مشکلات امت اسلام بازگشت به قرآن است

در ادامه شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید به ایراد سخن پرداختند. ایشان «کم‌توجهی به قرآن» را بزرگترین مشکل مسلمانان در عصر حاضر دانستند و گفتند: متاسفانه امروزه در جامعه اسلامی آن روحیه و نشاطی که در مادیات است در مسائل دینی و قرآنی وجود ندارد، درحالی‌که مسلمانان صدر اسلام از اشتیاق و روحیۀ بالایی در زمینۀ عمل به قرآن و تعلیم و تعلّم آیات آن برخوردار بودند، زیرا این روحیه از اعتقاد و ایمانی قوی سرچشمه می‌گرفت.

مدیریت دارالعلوم زاهدان در ادامه خاطرنشان کردند: حیات و زندگی ما در عمل به قرآن مجید است. قرآن بالاترین ریسمانی‌ست که ما را به الله تعالی می‌رساند. دلی که در آن محبت خدا و رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم نباشد مرده است. امروزه در امت مسلمان شب‌هایی که در آن فرشتگان صدای زیبای تلاوت قرآن را از بندگان مخلص و شب‌زنده‌دار بشنوند وجود ندارد.

ایشان گفتند: متاسفانه مسلمانان عصر حاضر دنیا را بر دین ترجیح می‌دهند و دلیل گرفتاری مسلمانان به مشکلات و بحران‌ها نیز همین موضوع است. امت اسلامی از زمانی با مشکلات مواجه شد که از قرآن و سنت فاصله گرفت. تنها راه‌حل مشکلات امت اسلام بازگشت به قرآن است.

مولانا عبدالحمید در پایان تاکید کردند: امروزه قرآن مجید از جهات مختلف عملی، فهم و تفهیم و تلاوت در بین مسلمانان مهجور است. لذا همه ما باید افراد جامعه را به زیباخوانی، صحیح‌خوانی، حفظ و عمل به دستورات قرآن تشویق کنیم. برگزارکنندگان مسابقات قرآنی نیز باید مراقب نیت‌های خود باشند و این جلسات را برای الله تعالی برگزار کنند، نه مقاصد دیگر.

مفتی محمدقاسم: قرآن کریم پندی است که باعث شفای قلب‌ها و هدایت انسان می‌شود

مفتی محمدقاسم قاسمی، ریاست دارالافتای دارالعلوم زاهدان در مراسم اختتامیه پانزدهمین دورۀ مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم که صبخ پنج‌شنبه ۲۴ دی برگزار شد، نیز به ایراد سخن پرداخت.

ایشان در بیان فضایل و جایگاه قرآن مجید اظهار داشت: قرآن کریم پندی است که باعث شفای قلب‌ها و هدایت انسان می‌شود. زمانی‌که قرآن با گوشت و خون انسان عجین شود، این انسان، انسان واقعی می‌شود. اگر انسان به آداب ظاهری و باطنی قرآن پایبند باشد، قرآن نیز در دل و جانش جای می‌گیرد و او را به وارستگی می‌رساند.

ریاست دارالافتای دارالعلوم زاهدان در ادامه افزود: حضور قلب در هنگام تلاوت و تدبر در آیات قرآن ازجمله آداب باطنی قرآن کریم است. بهترین شکل تلاوت قرآن آن است که در نماز خوانده شود.

مولانا قاسمی در پایان اظهار داشت: انسان رحمانی کسی است که همواره تالی قرآن مجید باشد و احکام و دستورات قرآن در زندگی‌اش پیاده شده باشند.

پایان‌بخش برنامه‌های پانزدهمین دورۀ مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم، اعلام اسامی برندگان رشته‌های مختلف این دوره از مسابقات بود.

اسامی برندگان به شرح ذیل است:

رشته حفظ کل بزرگسالان

نفر اول: عبیدالله دهقانی- مدرسه دینی منبع‌العلوم کوه‌ون (استان سیستان‌وبلوچستان)

نفر دوم: عبدالباسط احمدی- مدرسه دینی دارالعلوم زاهدان (استان سیستان‌وبلوچستان)

نفر سوم: عبدالقیوم دبیری- دارالقرآن امام شاطبی گنبد (استان گلستان)

رشته قرائت بزرگسالان

نفر اول: عبدالصمد مولایی- مدرسه امام ابوحنیفه تربت جام (استان خراسان رضوی)

نفر دوم: عزیزالرحمن صحت- دانشگاه سیستان‌وبلوچستان

نفر سوم: فرزاد زندسلیمی- از شهرستان سنندج (استان کردستان)

رشته حفظ کل شکوفه‌ها

نفر اول: بنیامین رسولی – دارالقرآن امام شاطبی گنبد (استان گلستان)

نفر دوم: ایمان رئیسی- دارالتحفیظ ترتیل‌القرآن لاشار (استان سیستان‌وبلوچستان)

نفر سوم: ولید ترابی- دارالعلوم زاهدان (استان سیستان‌وبلوچستان)

رشتۀ پانزدهجزء شکوفه‌ها

نفر اول: حامد اسماعیل‌زهی- تجویدالقرآن زاهدان (استان سیستان‌وبلوچستان)

نفر دوم: فاروق حنبلی- مدرسه عزیزیه انزاء (استان سیستان‌وبلوچستان)

نفر سوم: احمد خسروی- حوزۀ علمیه احناف خواف (استان خراسان رضوی)

رشتۀ قرائت شکوفه‌ها

نفر اول: محمد سپاهی- دارالقرآن سراوان (استان سیستان‌وبلوچستان)

نفر دوم: یاسر محمدی- مدرسه دینی منبع‌العلوم کوه‌ون (استان سیستان‌وبلوچستان)

نفر سوم: سیدمحمد حسینی- از استان کردستان

منبع:سنی آنلاین