ارتش پاکستان امروز از عدم همکاری افغانستان در عملیات علیه طالبان در مناطق وزیرستان شمالی این کشور که قلمرو طالبان است گله کرد.

گفتنی است که پس از سال‌ها فشار آمریکا و شکست گفتگوهای صلح با شورشیان، نیروهای پاکستانی از ماه ژوئن گذشته عملیات گسترده ای را علیه طالبان و اعضای القاعده در وزیرستان شمالی- مرکز جهادیون منطقه در شمال پاکستان، آغاز کرده‌اند.

ارتش پاکستان می گوید که از آن تاریخ بیش از ۱۱۰۰ شورشی را از پا در آورده است. این عملیات در عین حال هزاران نفر از اهالی این منطقه را که از مبارزات می گریزند آواره جاده ها کرده است.

پاکستان می گوید که با مقامات افغان پیش از آغاز این عملیات که “ضرب عضب” نام گرفت، تماس گرفته خواستار همکاری آنان شده است، اما آنها همکاری نکرده اند. مقامات پاکستانی می گویند اگر افغانستان کمک می کرد، این عملیات با پیروزی بیشتری روبرو می شد.

این درحالی است که افغانستان همواره پاکستان را متهم به هواداری از طالبان افغان می کند و پاکستان از افغانستان خرده می گیرد که این کشور هیچ کاری برای راندن رهبر طالبان پاکستان- ملا فضل الله، از خاک افغانستان انجام نمی دهد.

نواز شریف- نخست وزیر پاکستان، به تازگی خواستار برقراری روابط بهتر با افغانستان شده بود، اما به گفته تحلیل گران، خواست او چندان تأثیری بر ارتش توانمند این کشور ندارد چرا که استراتژی سیاسی با استراتژی ارتش در بک جهت حرکت نمی کند و ارتش پاکستان همواره به داشتن رابطه با طالبان متهم شده است.