وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: دولتمردان و مسئولان کشور پاکستان علاقه‌مند به توسعه مراودات اقتصادی با ایران هستند و در همین زمینه تفاهم نامه خوبی به امضا رسید.

به گزارش سنت نیوز؛  رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران جمعه شب در بازگشت از سفر پاکستان در توقفی کوتاه وارد فرودگاه زاهدان شد و مورد استقبال استاندار سیستان و بلوچستان، معاون اقتصادی استاندار و مسئولان سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان قرار گرفت.

وی  اظهار داشت: این سفر نتایج خوب و رضایتبخشی داشت و طرف پاکستانی ضمن ابراز علاقه‌مندی بر توسعه و گسترش مبادلات اقتصادی و تجاری قرار است پیگیری‌های لازم برای رفع موانع موجود بر سر راه تجارت و مراوادت اقتصادی را انجام دهد.

وزیر صمت با اشاره به تفاهم نامه تجاری امضا شده در این سفر، گفت: فعال کردن بازارچه‌های مشترک مرزی و افزایش گذر‌های مرزی، ارتقا مراودات تجاری با حضور بیشتر بخش خصوصی بویژه تجار ایرانی و پاکستانی از جمله تفاهم‌های انجام شده در این سفر بود.

رحمانی ادامه داد: گسترش ارتباطات میان تجار و بازرگانان ۲ کشور، فعالتر کردن مراودات بخش خصوصی بویژه در زمینه حمل و نقل هوایی، ریلی و دریایی از دیگر مسائل توافق شده در نشست با مسئولان پاکستانی بود که مقرر شد طرف مقابل پیگیری لازم را در این زمینه‌ها انجام دهند.

وی بیان کرد: بر اساس تاکید رییس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر پاکستان و دیگر مسئولان این کشور تلاش برای رساندن میزان مبادلات سالانه بین دو کشور به سطح پنج میلیارد دلار ادامه خواهد یافت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، میزان مبادلات اقتصادی کنونی بین دو کشور را بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: با توسعه ارتباطات این رقم به پنج میلیارد دلار خواهد رسید.

وی خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی در زمینه افزایش مراودات اقتصادی ندارد و از افزایش ارتباطات تجار و بازرگانان کشور دوست و همسایه پاکستان با تجار ایرانی استقبال می‌کنیم.

رحمانی‬ با‬ تاکید‬ بر‬ فعالتر‬ کردن‬ بازارچه‬ های‬ مرزی‬ گفت: ‬ هم‬ اینک‬ در‬ مقابل‬ بازارچه‬ های‬ مرزی‬ ایران‬ بازارچه‌های‬ مرزی‬ پاکستان‬ نیز‬ فعالند‬ که‬ با‬ توافق‬ انجام‬ شده‬ در‬ این‬ سفر‬ تلاش‬ برای‬ گسترش‬ این‬ فعالیت‬ ها‬ ادامه‬ خواهد‬ یافت.

وی‬ تصریح‬ کرد: ‬ توسعه‬ تجارت‬ دریایی‬ و‬ بهره‬ گیری‬ از‬ بنادر‬ گوادر‬ و‬ چابهار‬ د‬ر این‬ سفر‬ مورد‬ بحث‬ و‬ تبادل‬ نظر‬ قرار‬ گرفت‬ و‬ مقرر‬ شد‬ مراودات‬ دریایی‬ توسعه‬ یابد.