معین الدین سعیدی گفت: بخشی از فعالیت های بندری به دلیل جایگاه ویژه ترانزیتی و فاصله کم با دریا و بندر چابهار می تواند در شهرستان نیکشهر اتفاق افتد.

به گزارش سنت نیوز، معین الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند بیان کرد: در اقتصاد دریا محور مناطقی که مشرف به دریا هستند در خط مقدم فعالیت های اقتصادی حوزه دریا محور حضور دارند.

وی ادامه داد: اما این مناطق ممکن است در بسیاری از حوزه ها دارای کمبود زمین باشد، بر این اساس شهرستان نیکشهر با توجه به فاصله کمی که با دریا دارد و به دلیل اینکه جاده ترانزیتی چابهار به میلک هم در دستور کار قرار خواهد گرفت، با توجه به جایگاه ویژه ترانزیتی بخشی از فعالیت های بندری می تواند در این شهرستان اتفاق افتد و تبدیل به بندر خشک شود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد : در چشم انداز ۱۴۰۴ و قانون برنامه ششم توسعه که در سال آخر آن است به اقتصاد دریامحور تاکید شده و مقام معظم رهبری هم بر این موضوع تاکید ویژه ای داشته است.

سعیدی گفت: هر نوع فعالیت اقتصادی در حوزه دریا در زمینه های مختلف از جمله حوزه های ترانزیتی، خطوط کشتی رانی، صید و صیادی و …در اشتغال زایی تاثیر مستقیم دارد.

وی ادامه داد: در صورتی که عقبه لجستیک این موضوع به خوبی دیده شود تاثیر شگرفی در اشتغال مردم خواهد داشت.

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند بیان کرد: با توجه به اینکه چابهار نزدیک ترین راه دسترسی به کشورهای آسیای میانه، افغانستان و آب های آزاد است، تردد ماشین های ترانزیتی می تواند ارزش افزوده برای مردمی ایجاد کند که در این منطقه حضور دارند.

 وزارت راه و شهرسازی به موازات توسعه بندر در توسعه شبکه بزرگراه اقدام کند

وی خاطرنشان کرد: البته معتقدیم که پیش نیاز این موضوع توسعه راه های مواصلاتی منطقه است، به همان نسبت که برای توسعه بندر و اتصال شبکه ریلی به چابهار تلاش می شود، اگر برای توسعه راه های ترانزیتی و جاده ای برنامه ریزی نشود مشکلات عدیده ای از جمله تصادفات منجر به فوت رخ خواهد داد.

این نماینده اظهار کرد: متاسفانه در جنوب سیستان و بلوچستان حتی یک کیلومتر شبکه بزرگراهی نداریم، لذا می طلبد که با تدبیر مسئولان در وزارت راه و شهرسازی به موازات توسعه بندر در توسعه شبکه بزرگراه هم اقدامات خوبی انجام شود.

شایان ذکر است؛ پیش از این معین الدین سعیدی در نشست مشترک با سرپرست وقت وزارت صمت در تیرماه امسال که در چابهار برگزار شد، خواستار ایجاد بندر خشک در شهرستان نیکشهر در پسکرانه بندر چابهار شد.