اشرف غنی احمدزی، رییس جمهور افغانستان روز چهارشنبه ۱۵ اکتبر ۲۰۱۴ درمراسم تجلیل از روز معلم درکابل از طالبان خواست که دست از جنگ بردارند و به روند صلح بپیوندند.

به گزارش سنت نیوز به نقل از العربیه، احمدزی دراین مراسم گفت:” پیامی به طالبان دارم، خود را که از درس و تعلیم محروم کردید، حد اقل بگذارید فرزندان تان درس بخوانند. صلح خواست هر کودک است. بدون صلح ثبات نمی‌آید. نمی‌خواهیم سالی پنج میلیارد دلار در عرصه امنیت مصرف کنیم، می‌خواهیم سالی پنج میلیارد دلار در زمینه آموزش و پرورش، بهداشت و ساخت و ساز مصرف کنیم.”

هرچند حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان همواره درسخنان اش گروه طالبان را “برادران ناراضی” میخواند اما اشرف غنی دراین مراسم گروه طالبان را “مخالفان سیاسی” عنوان کرده و افزود:”این‌جا برای مخالفان سیاسی پیامی دارم. هم خود را و هم کودکانتان را از آموزش محروم کردید. دست بدهید که در این خاک صلح بیاوریم.”

احمدزی: حکومت ما تمرکز روی کیفیت آموزش دارد

اشرف غنی احمدزی درمراسم بزرگداشت از روز معلم گفت، درجریان چند سال گذشته معارف افغانستان از لحاظ کمیت رشد کرده اما از لحاظ کیفیت هنوز با مشکلات روبروست و برنامه های آموزشی کشور باید تغییر بنیادی نماید.

fed88aca-4742-49b9-80e7-a82e38522d11_16x9_600x338

رییس جمهور افغانستان افزود:”آنچه را شما تولید می‌کنید، جامعه به آن نیاز ندارد. ما باید به صورت بنیادی نظام آموزشی خود را طوری آماده کنیم که هر فارغ‌التحصیل کلاس نهم یا دوازدهم بتواند صاحب کار شود. امروز مشکل اصلی ما و شما آن است که برای فارغ‌التحصیلان کلاس دوازدهم ما فرصت کار نیست. وارد دانشگاهها که نشدند، بیکار می‌مانند.”

اشرف غنی احمدزی علاوه کرد که افغانستان با نبود سرمایه های انسانی روبروست و نظام آموزشی باید مرکز تولید سرمایه انسانی باشد.

تا شش ماه دیگر تمام آموزگاران صاحب زمین رهایی خواهند شد

اشرف غنی احمدزی، رییس جمهور افغانستان تعهد کرد که در راستای رفع مشکلات آموزگاران تلاش همه جانبه خواهد کرد.

احمدزی گفت:” به تمام والیان و مقام های محلی هدایت داده شده تا در توزیع شهرک ها و نمرات رهایشی معلمان (آموزگاران) اقدام عاجل کرده و تا شش ماه آینده به هر معلم یک نمره زمین توزیع کنند.”

وزارت معارف افغانستان ۱۳ ماه میزان(مهر) برابر با ۱۵ اکتبررا بنام “روز معلم” نامگذاری کرده و هرسال درسراسر این کشور ازاین روز تجلیل میگردد.