رهبران جدایی‌طلبان بلوچستان پاکستان از دولت این کشور خواستند مشابه اقدام دولت انگلیس یک همه پرسی برسر اعطای استقلال به این منطقه همچون همه‌پرسی استقلال اسکاتلند برگزار کند.

به گزارش سنت نیوز به نقل از سنی آنلاین، رهبران جدایی‌طلبان بلوچستان پاکستان از دولت این کشور خواستند مشابه اقدام دولت انگلیس یک همه پرسی برسر اعطای استقلال به این منطقه همچون همه‌پرسی استقلال اسکاتلند برگزار کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری هند، روز پنجشنبه اسکاتلندی‌ها با شرکت در همه‌پرسی جدایی این منطقه از بریتانیا، استقلال‌طلبی را رد کردند.

balochistan-zilai-small
“بشیر عظیم”، دبیرکل حزب جدایی‌طلب موسوم به “جمهوریخواه بلوچ” که در پاکستان یک تشکل غیرقانونی است، اظهار داشت: بلوچ‌ها با افراط‌گری‌ها و خودکامگی تشکیلات پنجابی پاکستان طی چند دهه مبارزه کرده‌اند.
وی تاکید کرد: اگر یک همه‌پرسی عادلانه پس از ایجاد فضایی مناسب برای آن در پاکستان برگزار شود و این فرصت را به مردم بلوچ به منظور تصمیم‌گیری نسبت به آینده‌شان بدهند، مورد استقبال قرار خواهد گرفت.
استان غنی بلوچستان پاکستان بزرگترین استان این کشور است، اما ۷ میلیون ساکن این استان نسبت به عدم دریافت سهمی عادلانه از منابع گاز و معدنی شکایت دارند.
در سال ۲۰۰۴ شورشیان جدایی طلب در این استان پنجمین دور از عملیات‌های مسلحانه خود را آغاز کرده و طی این درگیری‌ها تاکنون صدها سرباز ارتش و شبه‌نظامی جان خود را از دست داده‌اند.