خانه » سیستان و بلوچستان » پیکر ناخدای کشته شده ایرانی در حال بازگشت به کشور است

پیکر ناخدای کشته شده ایرانی در حال بازگشت به کشور است

به گزارش سنت نیوز، هدایت الله میرمرادزهی روز چهارشنبه اظهارداشت: بر اساس برنامه ریزی ها پیش بینی می شود پیکر این ناخدای ایرانی تا آخر هفته وارد کشور شود.
وی افزود: رایزنی های انجام شده توسط وزارت جهاد کشاورزی, رئیس سازمان شیلات ایران و وزیر امور خارجه زمینه بازگشت پیکر این ناخدا را فراهم کرده است.
وی ادامه داد: تلاش ها برای آزادی و بازگشت دیگر سرنشینان لنج کنارکی که چندی قبل در حین صیادی در آبهای فراساحلی مورد تیراندازی گارد ساحلی کشور سومالی قرار گرفته و اسیر شدند نیز ادامه دارد.
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان چند روز پیش در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: دستگیری ملوانان کنارکی توسط کشور سومالی در آب های فرا ساحلی غیر قانونی است و این واقعه از طریق وزارت امور خارجه در حال پیگیری است.
علی اصغر میرشکاری اظهار داشت: در تاریخ پنجم مهر ماه جاری یک فروند لنج کلاس صیادی با ۱۸ سرنشین از اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان در بندر کنارک واقع در جنوب این استان مجوز صید برای آبهای آزاد دریافت کرد.
به گزارش ایرنا صیادان ایرانی در عرصه بین المللی و در غرب اقیانوس هند سالهاست که یکی از بهره برداران مهم در بین ۳۲ کشور عضو IOTC (کمیسیون تن ماهیان اقیانوس هند) هستند.
معاون استاندار سیستان و بلوچستان افزود: این لنج با دریافت مجوز عازم منطقه صید در آبهای آزاد شد که ۹ روز بعد /۱۴ مهر/ در حال فعالیت صیادی در آب های مشترک فراساحلی در فاصله هزار و ۲۰۰ مایلی از ساحل ایران توسط نیروهای گارد ساحل کشور سومالی مورد اصابت گلوله قرار گرفت
وی ادامه داد: متاسفانه براثر این تیراندازی ناخدای لنج کشته و یک نفر از ملوانان زخمی شد که گارد ساحلی سومالی وی را به همراه ۱۶ سرنشین دیگر دستگیر کردند.
معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس بررسی های انجام شده اقدام کشور سومالی غیر قانونی، خارج از عرف و قاعده بین المللی و خارج از حوزه وظایف اش بوده زیرا این لنج در منطقه فرا ساحلی صید در حال فعالیت صیادی بوده که از لحاظ حقوقی قابل پیگیری است.
میرشکاری تاکید کرد: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این رابطه پیگیری های لازم را انجام خواهد داد.
وی افزود: سرعت یک لنج صیادی بسیار کند است و قایق های نیروهای گارد ساحلی سومالی با سرعت بیشتری می توانستند حرکت کنند بنابر این تیراندازی به سمت لنج صیادی بدون دفاع ایرانی هیچ توجیهی ندارد.
وی اظهار داشت: با وجودی که این اتفاق در آب های آزاد در منطقه صید فرا ساحلی رخ داده اما این ملوانان شهروندان سیستان و بلوچستان هستند و ما با جدیت از آنان دفاع می کنیم و این موضوع به وزارت امور خارجه نیز منعکس شده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*