شهردار زاهدان گفت: یکی از عمده ترین مشکلات شهرداری در حوزه وصول بدهی از دستگاههای دولتی است.

به گزارش سنت نیوز، عبدالقادر پربار در جمع خبرنگاران بیان کرد: چنانچه دستگاههای دولتی بدهی خودشان به شهرداری زاهدان را پرداخت کنند این میزان بدهی، بودجه ۲ سال شهرادری است.

شهردار زاهدان در ادامه گفت: بودجه ۲۴۵ میلیارد تومانی سال گذشته شهرداری در سال جاری به ۴۰۷ میلیارد تومان ارتقاء یافته است.

وی اظهار کرد: طبق قانون، شهرداریها دستگاه های عمومی و غیر دولتی هستند که به صورت متوسط ۵ درصد بودجه از دولت دریافت می کنند و ۹۵ درصد درآمد شهرداری از محل پرداخت عوارض مردم تامین می شود.

پربار گفت: سرانه خدماتی که شهرداری در زمینه جمع آوری، حمل و دفن زباله ارائه می‌دهد، به ازای هر نفر، ۵۷ هزار تومان است، اما پولی که از مردم گرفته می‌شود، ۱۳ هزار تومان است.

شهردار زاهدان با اشاره به اینکه از محدود سالهای است که درآمد شهرداری زاهدان در سال گذشته افزایش داشته است، یادآور شد: سال گذشته شاهد تحقق بودجه ۹۰ درصدی در شهرداری زاهدان بودیم که نتیجه آن افزایش ۳ برابری آسفالت و افزایش سرانه فضای سبز بوده است .

وی با اشاره به اینکه پرداخت حقوق کارگران و کارمندان در شهرداری های مناطق و زیر مجموعه های شهرداری ها به روز است، افزود: تنها معوقات شرکت های خدماتی مانده است.

وی گفت: در شهرهای برخوردار سرانه در آمد شهرداری به ازای هر نفر بین ۲ میلیون تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده درحالیکه در این رقم در شهر زاهدان ۲۰۰ هزار تومان است .

شهردار زاهدان در حوزه آسفالت معابر نیز گفت: ۴۰۰ هزار متر مربع تا کنون آسفالت معابر در این شهر انجام شده که سه برابر سالهای گذشته است .

وی اظهار کرد: در سالجاری کارهای بسیاری در حوزه فضای سبز شهری در زاهدان در نظر گرفته شده است .

پربار افزایش ۳۰ برابری فضای سبز شهر نسبت به فضای کنونی را از برنامه های مهم شهرداری زاهدان برشمرد .

وی بیان کرد: ۲۸ پروژه در حوزه زیربنایی از سوی شهرداری زاهدان در حال انجام است .

شهردار زاهدان اظهار کرد: ایجاد تقاطع های غیر همسطح، توجه به ورودی های شهر در سه حوزه ورودی از سمت زابل، میرجاوه و خاش، ایجاد فضای سبز مناسب و توجه به مناطق حاشیه نشین از جمله برنامه های شهرداری این شهر است .

وی از الکترونیکی شدن شهرداری زاهدان خبر داد، افزود: ساماندهی نیروی انسانی، برنامه پنج ساله، برنامه توسعه راهبردی شهر و مطالعات اجتماعی حاشیه شهر از اقداماتی که در سال جاری انجام می شود.

شهردار زاهدان با اشاره به اینکه هم اکنون ۲۸ پروژه عمرانی شهرداری در دست احداث است، بیان داشت: تفاهم نامه با پیمانکار برای آسفالت ۴۰۰ هزار متر مربع از شهر زاهدان اخذ شده است.

وی در حوزه خدمات شهری نیز گفت: حدود ۷۰ درصد شهر زاهدان از ابتدای سال به مخازن زباله تجهیز و مابقی تا چند ماه آینده تجهیز خواهند شد.