مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: چهارمین مرکز قرنطیه ای این استان با ورود محموله ۱۸ تنی انبه در مرز زمینی ریمدان چابهار راه اندازی شد

به گزارش سنت نیوز؛ غلامحسین تیموری روز چهارشنبه در این باره اظهار داشت: واردات میوه‌های گرمسیری تنها از طریق چهار مرکز رسمی شامل مرکز قرنطینه مرز زمینی میرجاوه، پیشین، ریمدان و قرنطینه مرز دریایی چابهار با رعایت شرایط وضوابط قرنطینه ای مجاز است.

وی بیان کرد: تاکنون برای جلوگیری از ورود آفات و امراض گیاهی همراه محصولات وارداتی و مبادله کالا به خارج از کشور، هفت مرکز رسمی قرنطینه خارجی در طول مرز سیستان و بلوچستان راه اندازی شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: سالیانه بیش‌از ۹۰درصد انبه وارداتی به کشور از طریق مرزهای زمینی و دریایی این استان انجام می‌ شود.

وی بیان کرد: براساس مصوبات هیات دولت به منظور حمایت از تولیدات داخلی، واردات میوه از خارج از کشور به غیر از میوه های گرمسیری شامل انبه، موز، آناناس و نارگیل ممنوع است.

تیموری با بیان اینکه عمده موزستان های سیستان و بلوچستان در شهرستان‌های چابهار وکنارک است افزود: واردات موز به دلیل جلوگیری از ورود بیماری‌های قرنطینه ای که تهدید جدی برای باغات موز این شهرستانها به شمار می رود ممنوع است.

وی تصریح کرد: واردات رسمی موز پاکستانی در سیستان و بلوچستان تنها از مرز زمینی میرجاوه امکانپذیر است