نفوذ توده هوای سرد به استان طی هفته آینده موجب کاهش حدود ۷ تا ۱۰ درجه ای دمای هوا در سطح استان سیستان و بلوچستان می شود

به گزارش سنت نیوز به نقل از مهر، براساس تحلیل آخرین نقشه های همدیدی و آینده نگری هواشناسی با نفوذ توده هوای سرد به سیستان و بلوچستان از شنبه تا پنج شنبه هفته آینده  دمای هوا حدود ۷ تا ۱۰ درجه در سطح استان کاهش می یابد.

و ی  با اشاره به اینکه شرایط برای یخبندان شبانه در زاهدان و دیگر نقاط نواحی سردسیر استان مهیا است، افزود: این افزایش دما به نحوی است که در اواسط هفته آینده دمای کمینه در زاهدان به حدود ۶-  و دمای بیشینه در طول روز به حدود ۱۰ درجه سلسیوس می رسد

وی با اشاره به اینکه این کاهش دما همراه با وزش بادهای سرد شمالی است، ادامه داد: در روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده در شمال استان سیستان و بلوچستان وزش بادشدید با سرعت حدود ۶۰ تا ۷۵ کیلومتر برساعت موجب گردوخاک و کاهش دید می شود.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه این شرایط در نوارشرقی،  غرب و برخی نقاط جنوب استان تا نیز دوشنبه تداوم دارد، گفت: در روزهای یکشنبه و دوشنبه در سواحل و روی دریا نیز وزش بادشدید، علاوه بر گرد و خاک در سواحل موجب مواج و متلاطم شدن دریا می شود.

وی یا اشاره به اینکه طی این مدت شرایط دریا برای عملیات دریایی و صیادی مناسب نیست،خاطر نشان کرد: از همین رو با توجه به ای شرایط  کشاورزان و دامداران محترم باید جهت مقابله با سرمازدگی محصولات گلخانه ای و دام ها آمادگی لازم را داشته باشند.

وی با تاکید بر محافظت از کنتورهای آب، پمپ های کشاورزی و خودروها جهت جلوگیری از یخ زدگی در ساعات پایانی شب، تصریح کرد: در ۲۴ ساعت گذشته زاهدان با حداقل دمای ۰ درجه سانتیگراد و راسک با حداکثر دمای ۳۴ درجه سانتی گراد به ترتیب سردترین و گرمترین شهرهای استان بوده اند.