رئیس‌جمهور سابق افغانستان با حمایت از موضع سختگیرانه رئیس‌جمهوری آمریکا در قبال پاکستان در مواجهه با تروریسم ابراز امیدواری کرده که ترامپ صحبت‌های خود را عملی کند.

به گزارش سنت نیوز، به نقل از خبرگزاری پی‌تی‌آی، حامد کرزای، رئیس‌جمهور سابق افغانستان در صحبت‌های خود در فستیوال سخنرانی جیپور در هندوستان در پاسخ به سوالی درمورد اظهارات اخیر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا گفت: این یکی از تصمیمات حساسی است که او اتخاذ کرده است. ما از اظهارنظرهایش درمورد استفاده پاکستان از افراط گرایی استقبال می‌کنیم و امیدواریم که این صحبت‌ها عملی شود.

ترامپ اخیرا پاکستان را به دروغگویی متهم کرده و گفته بود که اسلام آباد در عین اینکه تروریست‌ها را پناه می‌دهد به دنبال کمک گرفتن از رهبران آمریکاست و آنها را احمق فرض می‌کند و در پی این اتهام‌ها کمک‌های امنیتی به اسلام آباد را به حالت تعلیق درآورد.

رئیس‌جمهور سابق افغانستان با انتقاد شدید از “حمایت پاکستان از نیروهای افراط گرا” گفت که نباید اقدامی علیه مردم پاکستان صورت بگیرد و ادامه داد: شبه‌نظامیان مورد حمایت دولت اسلام آباد هستند نه مردم پاکستان.

حامد کرزای همچنین به فاکتورهایی اشاره کرد که باعث ظهور القاعده شده و ادامه داد: این گروه بدون حمایت آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سیا هرگز ظهور نمی‌کرد.

وی همچنین به عبارت ضد آمریکایی که در ۲۰۰۱ و زمانی که رهبر موقت افغانستان شده بود و از آن استفاده می‌کرد، اشاره کرد و گفت: من همیشه حامی آمریکایی‌ها و شخصی حامی غرب بودم. من یک مرد شرقی بدون دیدگاه‌های شرقی هستم. علت اصلی مخالفت من با آمریکا آن است که آنها روی مردم کشور من و روی روستاها بمب انداخته‌اند و مردم من را زندانی کردند. آنها ما را نابود کردند و این باعث شد که من علیه سیاست آمریکایی باشم.