علیم یارمحمدی نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح سئوال خود از وزیر آموزش و پرورش، عنوان کرد: این سئوال که در دستور کار این هفته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قرار دارد، درباره پایین بودن شاخصه‌های توسعه‌ای در حوزه آموزش و پرورش است. متأسفانه در اکثر این شاخصه‌ها استان سیستان و بلوچستان در رده آخر کشور قرار دارد

به گزارش سنت نیوز به نقل از خانه ملت؛ علیم یارمحمدی نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح سئوال خود از وزیر آموزش و پرورش، عنوان کرد: این سئوال که در دستور کار این هفته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قرار دارد، درباره پایین بودن شاخصه‌های توسعه‌ای در حوزه آموزش و پرورش است. متأسفانه در اکثر این شاخصه‌ها استان سیستان و بلوچستان در رده آخر کشور قرار دارد.
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متأسفانه مدیران استانی در زمینه عقب ماندگی‌های استان تلاش کافی و لازم را ندارند، افزود: استان سیستان و بلوچستان در حوزه کمبود فضای آموزشی، پایین بودن معدل کتبی دیپلم دانش آموزان، کودکان بازمانده از تحصیل، کمبود نیروی آموزشی و ترک تحصیل دانش آموزان رتبه نخست کشور را دارد و متناسب با این عقب ماندگی‌ها اقدامات لازم در استان تدبیر و عملیاتی نمی‌شود.
وی با استناد به آمارهای ارائه شده از سوی وزارت آموزش و پرورش، عنوان کرد: آمار کودکان بازمانده از تحصیل امسال با سه هزار نفر افزایش، مجموعاً به ۱۲۷ هزار دانش آموز رسید.
یارمحمدی با بیان اینکه متأسفانه وزارت آموزش و پرورش فضای آموزشی برای تحصیل دانش آموزان بازمانده از تحصیل ندارد، گفت: با روند فعلی استان سیستان و بلوچستان در شاخصه‌های عنوان شده پیشرفتی نخواهد داشت.
این نماینده مردم در مجلس تصریح کرد: در حال حاضر استان سیستان و بلوچستان با کمبود ۱۳ هزار معلم مواجه است که این رقم، رقم قابل توجهی است و آموزش و پرورش باید در این رابطه برنامه جدی داشته باشد.
وی افزود: در شرایط فعلی استان سیستان و بلوچستان با آمار رشد جمعیتی مواجه بوده؛ این آمار سالیانه ۴٫۵ در ۱۰۰۰ است که از ابتدای انقلاب این رشد جمعیت ثابت بوده ولی وزارت آموزش و پرورش به هیچ عنوان برنامه‌ای برای این افزایش جمعیت ندارد.
عضو هیات رییسه کمیسیون عمران مجلس یادآور شد: در عین حال، در برخی مقاطع که کار درست و اصولی در حوزه آموزش و پرورش در استان صورت گرفته، شاهد نتایج درخشانی بودیم به طوریکه همواره داوطبان اهل استان از برترین‌های کنکور بوده‌اند.