مدیر کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان از کمبود ۴ هزار کلاس درس در استان خبر داد.


به گزارش سنت نیوز، علیرضا نخعی افزود: امسال با کمک خیرین و نوسازی مدارس ۵۰۰ کلاس درس برای دانش آموزان آماده شده است .
مدیرکل آموزش و پرورش استان در ادامه گفت: خوشبختانه با همه نواقص ، کمبودها و مشکلاتی که وجود دارد، ارتقای شاخصهای مختلف کارنامه آموزش و پرورش استان کارنامه قابل قبول و مثبتی است .
وی پیگیری مستمر و نظارت بر انجام برنامه ها در حوزه های مختلف را مورد تاکید قرار داد و گفت: یکی از مهمترین اقدامات مورد نظر، آموزش مستمر و برگزاری کارگاه های آموزشی برای معلمان، مدیران و همه عوامل مدرسه خواهد بود .
مدیر کل آموزش و پرورش استان ارزیابی مستمر از دانسته ها و یادگیری همکاران فهیم آموزشی در مدارس را بسیار مهم عنوان نمود و بیان داشت: با برنامه ریزی خوب و اصولی باید انگیزه مطالعه و تلاش معلمان برای افزایش سطح علمی را ایجاد کنیم .
نخعی اقدام پژوهی و بهره گیری از روش پژوهش در موضوعات مختلف درسی و مسائل آموزشی برای همکاران آموزشی در مدارس را بسیار مهم و ضروری دانست و حمایت از این برنامه را خواستار شد .
وی ادامه داد: از آنجایی که امسال سال مهارت آموزی نامگذاری شده است، نهادینه شدن این موضوع در سطوح مختلف اداری و آموزشی و مدارس ضرورتی انکارناپذیر است .
مدیر کل آموزش و پرورش استان موضوع ارتباط گیری و ایجاد فضای تعامل، همفکری و همراهی خانواده ها و آحاد جامعه با برنامه ها و فعالیت های دستگاه تعلیم و تربیت استان را مهم خواند و تاکید نمود: مادامی که با جامعه ارتباطی دو سویه و تعاملی داشته باشیم راه برای تحقق اهداف هموارتر می شود .
نخعی با انتقاد از آمار بالای بیکاران فارغ التحصیل در جامعه، توسعه و توجه به رشته های کارودانش و فنی و حرفه ای را برای تحقق شعار تولید و اشتغال مهم و حیاتی و نیاز امروز جامعه عنوان نمود .
مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان همچنین در خصوص فعالیت مدارس استان نیز گفت: در حال حاضر در سیستان و بلوچستان ۱۸۰۰مدرسه بیشتر از نرم کشوری دایر شده است .
وی ادامه داد: سیستان وبلوچستان ۶هزار و ۸۰۰ مدرسه، ۳۰ هزار کلاس درس، ۷۳۰ هزار دانش آموز و نزدیک به ۴۰ هزار نیروی انسانی دارد .
نخعی با بیان اینکه امسال در سیستان و بلوچستان ۱۰۰۰ کلاس درس جدید دایر شده است تصریح کرد: این تعداد کلاس درس به معنی ایجاد مدارس جدید نیست بلکه در همان مدارس چند کلاس اضافه شده است .
مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان عنوان کرد: در سال تحصیلی جدید ۴۵ هزار کودک لازم التعلیم و بازمانده از تحصیل سر کلاس درس رفته اند که این آمار جای خرسندی دارد .
وی با اشاره به برآورده‌های موجود گفت: براساس نرم کشوری به ازای هر ۱۲ دانش آموز باید یک معلم وجود داشته باشد اما به دلیل کمبود ۱۲ هزار نفری معلم در سیستان و بلوچستان به ازای هر ۱۸ دانش آموز یک معلم داریم .
نخعی افزود: تراکم بالای دانش آموزان و کمبود معلم سبب شده تا تعداد دانش آموزان در هر کلاس درس بیش از نرم کشوری باشد به طوریکه در حال حاضر در دوره ابتدایی و متوسطه اول و دوم تعداد دانش آموزان به بیش از ۳۵ نفر هم می‌رسد این در حالی است که نرم کشور ۲۶ تا ۲۸ دانش آموز در هر کلاس است .