مدیر بازارچه مرزی ریمدان گفت: حدود ۱۰۰ هزار تن کالا از ابتدای امسال تاکنون از مرز ریمدان دشتیاری به پاکستان صادر شد

به گزارش سنت نیوز؛ سلیم هوت اظهار داشت: بازارچه مرزی ریمدان در سال ۸۷ شروع به کار کرده است و قرار است به زودی با ایجاد زیرساخت‌های آن به صورت رسمی و بین‌المللی به صورت پایانه مرزی فعالیتش را ادامه دهد.

وی افزود: با وجود همه‌گیری کرونا صادرات کالا از این بازارچه ادامه داشته و از در ۸ ماه گذشته حدود ۱۰۰ هزار تن کالا به ارزش تقریبی ۲۹ میلیون دلار از این بازارچه به پاکستان صادر شده است.

مدیر بازارچه مرزی ریمدان تصریح کرد: مهم‌ترین کالاهای صادراتی، سیمان، میل گرد و  مواد غذایی و …بوده است. مهمترین مشکلات مرز ریمدان عدم وجود جاده مناسب و آب آشامیدنی است که هم‌اینک با تانکر آبرسانی سیار می‌شود.

هوت عدم وجود مجتمع‌های رفاهی بین راهی را یکی از مشکلات بازاراچه مرزی ریمدان عنوان کرد و افزود: با پیگیری‌های انجام شده سه مجوز مجتمع رفاهی صادر شده و در حال ساخت است.

تفاوت بازارچه و پایانه رسمی بین‌المللی در این است که بازارچه شامل رفت و آمد و کسب و کار بومیان مناطق مرزی است و پایانه با توافق دو کشور به صورت بین‌المللی اداره می‌شود و امکان تردد همه افراد و همه کالاهای صادراتی، وارداتی و ترانزیتی از طریق آن وجود دارد و از سوی دیگر بازارچه‌های مرزی توسط استانداری اداره می‌شود و پایانه‌های مرزی توسط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اداره می‌شود.