مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان ‌و بلوچستان گفت: به ‌طور متوسط هر ساله معادل ۱۰ درصد از اعتبارات آبرسانی روستایی کل کشور به این استان تعلق گرفته که از این حیث در کشور رتبه اول را دارد

به گزارش سنت نیوز؛ علیرضا قاسمی با تشریح گزارشی از آبرسانی به روستاهای چابهار و دشتیاری، اظهارداشت: از تعداد پنج هزار و ۵۹۴ روستای دارای سکنه سیستان‌وبلوچستان با جمعیت ۱.۴ میلیون نفر، تعداد ۴۳۹ روستا با جمعیتی حدود ۱۷۱ هزار نفر(۱۲ درصد جمعیت روستایی استان) در روستاهای ۲ شهرستان‌ چابهار و دشتیاری ساکن هستند.

وی با اشاره به وضعیت اعتبارات بیان کرد: از سال ۹۴ تاکنون، اقدامات زیربنایی مهمی در آبرسانی به جمعیت روستایی سیستان‌وبلوچستان انجام شده به‌طوری‌که در قالب طرح ملی «آبرسانی به تک روستاها و تکمیل مجتمع‌های آبرسانی اولویت‌دار روستایی» با تحت پوشش قرار گرفتن ۲ هزار و ۱۹۴ روستای استان با جمعیت ۷۵۳ هزار نفر(۵۶.۳ درصد جمعیت روستایی استان)، یکهزار و ۵۹۹ روستای بالای ۲۰ خانوار و ۵۹۵ روستای زیر ۲۰ خانوار تحت پوشش این طرح قرار گرفته‌اند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان‌وبلوچستان تصریح کرد: بر این اساس از سال ۹۳ تا پایان سال ۹۸ اعتباری به مبلغ ۶ هزار و پنج میلیارد ریال برای تامین آب آشامیدنی روستایی استان تخصیص یافته که از این حیث بالاترین میزان تخصیص اعتبار در سطح کشور بوده است.

وی بیان کرد: تقریبا به‌طور متوسط هر ساله معادل ۱۰ درصد از اعتبارات آبرسانی روستایی کل کشور به سیستان‌وبلوچستان تعلق گرفته که از این حیث در کشور رتبه نخست بوده به عنوان مثال در سال ۹۸ مبلغ ۲۳۰ میلیارد تومان معادل ۱۰.۶ درصد کل کشور و در سال ۹۹ نیز ۱۵۸ میلیارد تومان (۹۴ میلیارد تومان صندوق و ۶۴ میلیارد تومان بودجه عمومی) معادل ۱۰ درصد کشور به استان تعلق گرفته است.

قاسمی با بیان اینکه جمعیت شهرستان چابهار معادل ۲۰۳ هزار و ۲۹۳ نفر است، خاطرنشان کرد: از این جمعیت تعداد ۹۶ هزار و ۲۰ نفر معادل ۴۷ درصد در روستاها زندگی می‌کنند.

وی درصد بهره‌مندی از آب آشامیدنی سالم در سیستان‌وبلوچستان را معادل ۴۸.۸۸ درصد دانست و تاکید کرد: این شهرستان دارای ۲۷۵ روستا بوده که تعداد ۱۸۵ روستا در بخش‌های پلان و مرکزی با جمعیت ۴۵ هزار نفر دارای شبکه آب آشامیدنی فعال هستند.

مدیرعامل شرکت آبفای سیستان‌وبلوچستان درصد بهره‌مندی از آب آشامیدنی سالم را در شهرستان دشتیاری معادل ۴۰ درصد عنوان کرد و افزود: هم‌اینک از ۱۶۴ روستا، تعداد ۹۴ روستا با جمعیت ۴۴ هزار نفر دارای شبکه آبرسانی بوده که شبکه ۷۴ روستا فعال و ۲۰ روستا نیز دارای شبکه نیمه‌فعال یا غیرفعال هستند و ۷۰ روستا فاقد شبکه است.
وی خاطرنشان کرد: تعداد ۱۸ دستگاه تانکر آبرسان دولتی و استیجاری مسوولیت آبرسانی به ۱۲۰ روستای بخش‌های مرکزی و پلان چابهار با جمعیت ۶۱ هزار نفر و همچنین تعداد ۲۳ دستگاه تانکر آبرسان دولتی و استیجاری مسوولیت آبرسانی به ۱۳۹ روستای بخش‌های با هوکلات و مرکزی این شهرستان با جمعیت ۶۹ هزار نفر را بر عهده دارند.